O Powstaniu Warszawskim pamiętali też w Sycowie - tu zostało zamordowanych 13 powstańców

  • 02.08.2020, 14:16
  • OAI
O Powstaniu Warszawskim pamiętali też w Sycowie - tu zostało zamordowanych 13 powstańców Zbigniew Nowak
Syców (powiat oleśnicki) ma szczególne doświadczenie związane z Powstaniem Warszawskim.

To właśnie w Sycowie w przeddzień 21 stycznia 1945 roku zginęło 13 powstańców warszawskich, którzy zostali pochowani w zbiorowej mogile, bez trumien. O tym m.in. mówiła historyk Iwona Chowańska, która dotarła do dokumentu z lat 70., w którym znalazły się zeznania świadka tej zbrodni.

"Na nas mieszkańcach Sycowa spoczywa obowiązek zbudowania pomnika pamięci bohaterów powstania warszawskiego na naszej ziemi. Temat ten przybliżymy jeszcze w innej relacji. Cześć i chwała bohaterom!" - czytamy na oficjalnym profilu Sycowa.

1 sierpnia o godzinie 17, po trzech minutach syren alarmowych, w Sycowie przed tablicą upamiętniającą śmierć 13 powstańców warszawskich uczczono pamięć 🇵🇱🇵🇱🇵🇱76 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W uroczystościach wzięli udział: burmistrz Miasta i Gminy Syców Dariusz Maniak, wiceburmistrz Artur Drzyzga, radni - Jarosław Walczak, Marzena Guder, Danuta Nowicka, Marek Malinowski, Mariusz Kramarz oraz Krzysztof Lentka. Kwiaty pod pomnikiem złożyli również: radna powiatowa Renata Wojciechowska wraz z mężem, Związek Piłsudczyków RP Okręg Dolnośląski w Sycowie, Jednostka Strzelecka 2015 Syców - pełniąca wartę przy pomniku, grupa motocyklowa Kardan, Iwona Chowańska oraz mieszkańcy Sycowa.

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Moe
Moe Wczoraj, 11:59
Mógł wystąpić w japonkach.
Kamil
Kamil 2 dni temu, 20:51
Przecież ten cały pontyfikat burmistrza to jeden wielki biwak.
Joe Black
Joe Black 2 dni temu, 12:03
Trochę to chyba co najmniej nie wypada aby burmistrz składał kwiaty w tak wynioslej chwili w stroju jak na biwaku. Zastepca nie lepiej. Dramat, po prostu dramat.
Krytyk
Krytyk 02.08.2020, 15:46
Chyba trzeba pomyslec o diecie, albo o koszuli rozmiar wiekszej.

Pozostałe