Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 3 maja 2025 06:22
Reklama
Reklama
Reklama

Malta od kuchni (przewodnik po kuchni maltańskiej)

Jakie przysmaki skrywa kuchnia maltańska? Wbrew pozorom nie są one klasycznym odzwierciedleniem kuchni śródziemnomorskiej. Chociaż Malta faktycznie leży w basenie Morza Śródziemnego na południe od Sycylii i wschód od Tunezji, jej bogata historia i wielokrotne przechodzenie pod panowanie kolejnych krajów sprawiły, że maltańskie przysmaki potrafią zaskoczyć. Sporo tu wpływów włoskich i arabskich, co nie dziwi, ale też brytyjskich.
  • 23.09.2024 09:55
  • Autor: Grupa tipmedia
Malta od kuchni (przewodnik po kuchni maltańskiej)

Tradycyjna kuchnia maltańska

Malta nie sprzyja rolnictwu. Ziemia jest tu dość jałowa i nie daje obfitych plonów. Jednak mieszkańcy Malty w dużej mierze właśnie na nich opierali swoje menu. W założeniu było więc ono wysokokaloryczne, co miało dawać siłę do pracy.

Nie znaczy to, że dziś nie da się na Malcie zjeść niczego zdrowego. Współczesna kuchnia maltańska jest bardzo różnorodna i na pewno każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Jest tu dużo dań przyrządzonych na bazie owoców morza, ale też sporo mięs (Brytyjczycy zostawili po sobie umiłowanie do jedzenia steków z frytkami), makaronów, ziemniaków i warzyw.

owoce morza, Marsaxlokk, malta.jpg

Przysmaki kuchni maltańskiej, czyli co trzeba zjeść na Malcie?

Maltańskie przysmaki nie są znane na całym świecie tak jak włoskie, greckie, francuskie czy azjatyckie. Dobrze znane na Malcie nazwy dań przeciętnemu Europejczykowi nic nie powiedzą. Dlatego przed wyjazdem na wakacje warto poznać specyfikę tej wyspiarskiej kuchni, by wiedzieć, czego na pewno trzeba spróbować na Malcie.

Pastizzi – chyba najpopularniejsze danie na Malcie, a w zasadzie przekąska dostępna w różnych wersjach i smakach. To nic innego jak ciasto francuskie z pikantnym farszem – przynajmniej w wersji tradycyjnej. W nowoczesnych odsłonach pastizzi ma smak łagodny, słony, a nawet słodki. Można je kupić praktycznie wszędzie, także na straganach ulicznych.

Bragioli – danie mięsne i jednocześnie kulinarna wizytówka Malty. Wyglądem przypomina nieco nasze zawijane zrazy, ale mięso jest cienkie, a w farszu można znaleźć między innymi jajka. Bragioli nie jest samodzielnym daniem, podaje się je z ziemniakami, ryżem lub sałatką.

Fenkata – gulasz z królika przyrządzany w czerwonym winie i podawany z warzywami.

Timpana – zapiekanka mięsno-warzywna z kruszonką. Podaje się ją na ciepło z warzywami lub sałatką.

Kapunata – w przesyconej mięsem kuchni znalazło się też coś dla wegetarian. Kapunata to po prostu sałatka warzywna z bakłażanem. Wśród dodatków znajdują się między innymi kapary i pikantne oliwki.

Lampuki – czyli po prostu dorada. Sezon na tę rybę jest we wrześniu i Maltańczycy bardzo na nią czekają. To „ryba narodowa” przyrządzana na różne sposoby, ale zwykle smażona w całości lub kawałkach i podawana z regionalnym sosem przyrządzanym na bazie pomidorów, kaparów i oliwek.

słodkości maltańskie

Kiedy wybrać się na degustację maltańskich przysmaków?

Położenie geograficzne Malty czyni ją krajem atrakcyjnym dla turystów przez cały rok.

Najchłodniej jest od grudnia do marca, a najzimniejszym miesiącem jest styczeń, gdy średnia temperatura wynosi 14°C, czyli tyle samo ile w kwietniu w Warszawie. To bardzo dobry czas na zwiedzanie Malty, spacery, odwiedzanie muzeów, galerii i… restauracji. W tym czasie na Malcie mogą padać deszcze.

Maj, czerwiec, październik i listopad można uznać za miesiące przejściowe. Jest ciepło, nawet gorąco, ale jeszcze nie upalnie. Natomiast lipiec, sierpień i wrzesień to prawdziwe maltańskie lato, które zachęca do odpoczynku na plaży. Na Malcie jest ich bardzo dużo, zarówno kamienistych, jak i piaszczystych. Na najbardziej popularnych bywa tłoczno, ale są też małe, kameralne, gwarantujące spokój i prywatność.

restauracja na Malcie

Smaczne pamiątki z Malty

Wśród licznych pamiątek przywożonych z Malty warto zwrócić uwagę na lokalne przysmaki. Na Malcie robi się fenomenalne dżemy i likiery z opuncji oraz innych egzotycznych owoców. Warto zabrać ze sobą kilka słoiczków do Polski.

Innym maltańskim przysmakiem, który można legalnie przywieźć do Polski jest kunserva. To przecier pomidorowy przypominający nieco nasze koncentraty, ale o zdecydowanie innym, charakterystycznym dla Malty smaku. Jeśli chodzi o słodkie pamiątki, to do najpopularniejszych należą nugaty i miód.Kuchnia maltańska jest taka sama jak Malta – ciepła, słoneczna, zaskakująca smakami, zapachami i niezapomnianymi wrażeniami. Chcesz spróbować? Poznaj oferty wakacji na Malcie z ITAKI.

Artykuł sponsorowany


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JacekTreść komentarza: Aborcja to zabijanie dzieci.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 20:28Źródło komentarza: Droga krzyżowa w sprawie aborcji w OleśnicyAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Musimy wszyscy stanąć murem za życiem ciężarnych kobiet. I nie pozwolić by w naszym kraju Ci ludzie tak się panoszyli i sobie tak poczynali bezczelnie. Jak nie chcecie krzyczeć za jakiś czas #Ani jednej więcej To musimy działać w ramach sankcji prawnych i się przed nimi poprostu zacząć bronić aparatem sądowniczym . Na dzień dzisiejszy mamy za mało narzędzi prawnych i Oni to wiedzą i wykorzystują.Ale musi być jakiś sposób zrzutka na dobrego prawnika.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 20:25Źródło komentarza: Baner o aborcji wymierzony w starostę oleśnickąAutor komentarza: JuliaTreść komentarza: Że państwo Polskie na coś takiego pozwala? Zachodnia Europa już dawno sobie poradziła i mają ład społeczny, porządek i spokuj a Polska najwidoczniej nie chce nic z tym robić.To jest granda na Co Ci ludzie sobie pozwalają przekroczyli już wszelkie możliwe granice jake były do przekroczenia. Działają na szkodę życia kobiet ciężarnych i kłamią że są za życiem, a państwo Polskie im pobłaża. Gdyby rządzący chcieli w 2 dni by sobie poradzili z problemem taka prawda.Data dodania komentarza: 2.05.2025, 20:17Źródło komentarza: Baner o aborcji wymierzony w starostę oleśnickąAutor komentarza: Łowca obrońców życiaTreść komentarza: Dość terroru obrońców życia! Przecież nikt ich nie zmusza do tego żeby dokonywali aborcji, więc niech po prostu jej nie dokonują!Data dodania komentarza: 2.05.2025, 20:10Źródło komentarza: Baner o aborcji wymierzony w starostę oleśnickąAutor komentarza: Co się porobiło...Treść komentarza: ... pani Anita nie chciała żeby Felek cierpiał, a teraz ludzie życzą skrócenia cierpień pani Anicie. Karma?Data dodania komentarza: 2.05.2025, 19:41Źródło komentarza: Mówią, że jestem morderczynią, a ja nie chciałam, aby Felek cierpiałAutor komentarza: Łowca obrońców życiaTreść komentarza: W pełni popieram. Mogę pomóc w namierzaniu danych takich osób, widziałem te wszystkie wpisy i będę zeznawał jako świadek. Chciałbym przyczynić się do tego żeby obrońcy życia trafili do więzień. Robię to nie tylko dla siebie, dla swojej przyjemności i satysfakcji, ale przede wszystkim dla samych pięknych, dobrych, słusznych, szczytnych i szlachetnych idei aborcji i antynatalizmu. Dość już terroru, kłamstw, pomówień i dezinformacji obrońców życia. Niech ci ludzie w końcu przyznają się kto ich opłaca, bo ja dobrze wiem ktoData dodania komentarza: 2.05.2025, 19:37Źródło komentarza: Baner o aborcji wymierzony w starostę oleśnicką
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic