Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 14:28
Reklama
Reklama
Reklama

Pączek, bohater numer jeden

Dzisiaj garść informacji o tradycji i historii tego szczególnego czwartku. Specjalnie dla naszych Czytelników zamieszczamy pyszny opis za Barbarą Ogrodowską, autorką książki "Święta polskie. Tradycja i obyczaj".
Pączek, bohater numer jeden

„Ostatni czwartek karnawału tłusty, zapuśny, combrowy upływał przede wszystkim na jedzeniu i piciu...Objadanie się w tym właśnie dniu, stało się tradycją. We wszystkich domach gotowano dużo obficie kraszonego jadła, kaszy i kapusty ze skwarkami.., wyciągano połcie słoniny z komory, a bogatsi stawiali na stół mięso i kiełbasę.

W Tłusty Czwartek nie mogło nigdzie zabraknąć smażonych na tłuszczu słodkich racuchów, blinów,”pampuchów” oraz ciast lepszych i delikatniejszych, pączków i chrustów...”

I teraz zbliżamy się do opisu bohatera numer jeden Tłustego Czwartku, czyli pączka!

„Dotychczas nie wiadomo dokładnie, skąd ciasto to przywędrowało do Polski. Czasami mówi się, że jest to przysmak wschodni, czasem, że pochodzi z Wiednia. Jakby nie było, zaadoptowały się trwale w kuchni polskiej.”

A teraz opis pączka z czasów saskich, według Jędrzeja Kitowicza - ”wykwintny pączek, godny najlepszego stołu, podawany w karnawale, i „obowiązkowo” w Tłusty Czwartek był… tak pulchny, tak lekki, że ścisnąwszy go w ręku, znowu wraca do swojej objętości,a wiatr zdmuchnąłby go z półmiska”

Pączki nadal są w Polsce przysmakiem, ale przede wszystkim zajadamy się nimi właśnie w Tłusty Czwartek. Wzorowe gospodynie smażą je samodzielnie nadziewając konfiturą owocową lub z róży. Natomiast w cukierniach, i tak ostatnio modnych pączkarniach, możemy kupić pączki z wszelkiego rodzaju nadzieniem-czekoladą, budyniem, dżemem, serem, kremem alkoholowym, czy wspomnianą konfiturą z róży. Jedni uwielbiają je polukrowane, a inni oprószone cukrem pudrem. Niewykluczone, że trzeba będzie stanąć po nie w długiej kolejce, ale przecież w Tłusty Czwartek pączków nie może zabraknąć na żadnym stole.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Nigdy więcejTreść komentarza: Lokalni geniusze zarządzania - Efinowicz, Bronś, Paszkowski, SusidkoData dodania komentarza: 29.04.2025, 11:37Źródło komentarza: Szpital w Oleśnicy publikuje list otwarty do premiera TuskaAutor komentarza: Zw-KowalskiTreść komentarza: Duda. To ty jesteś mordercą demokracji w Polsce oraz przedstawicielem urzędu który klęczy w Toruniu. To nie ja klęczę przed przedstawicielem obcego państwa.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:20Źródło komentarza: Prezydent Andrzej Duda: Aborcja w Oleśnicy to było w istocie zabójstwoAutor komentarza: Zw-KowalskiTreść komentarza: zw-nowak. Należy posługiwać się językiem wroga. Tam mnie uczył przyjaciel Dominikanin.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:18Źródło komentarza: Prezydent Andrzej Duda: Aborcja w Oleśnicy to było w istocie zabójstwoAutor komentarza: babcia gabrysiaTreść komentarza: A nie lepiej od razu spalić na stosie piso+katoliby?Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:17Źródło komentarza: PiS chce zawieszenia Gizeli Jagielskiej. Rządzący apelują o wstrzemięźliwośćAutor komentarza: enreTreść komentarza: jakoś najwięcej ofiar przyniosły reżimy walczące z Bogiem - sami komuniści zabili między 85 a 100 mln ludziData dodania komentarza: 29.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Droga krzyżowa w sprawie aborcji w OleśnicyAutor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: Bezbożny. Spoko. Polska to już państwo wyznaniowe. Sędzia barbara polak w uzasadnieniu wyroku powoływała się na wartości chrześcijańskie. Tylko czekać kiedy będzie sąd pisał o artykułach i paragrafach z kodeksu kanonicznego a kasację będzie się wnosiło do Watykanu.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 11:07Źródło komentarza: Minuta ciszy dla zmarłego papieża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic