Wczoraj od około południa do późnych godzin popołudniowych w naszej remizie odbywał się pierwszy Dzień Otwarty. Z tej okazji nasz Zarząd wspierany przez zaangażowanych Druhów przygotował dla zwiedzających szereg atrakcji.
Około godziny 13:00 cały budynek remizy „otworzył się” dla zwiedzających. Symbolicznego otwarcia imprezy dokonał Bartek – nasz prezes, który zabrał głos i podziękował wszystkim już obecnym za przybycie. Każdy zainteresowany przez ponad 6 godzin miał możliwość zwiedzić pomieszczenia naszej strażnicy i zajrzeć w przysłowiowy „każdy kąt”.
Po budynku zainteresowanych oprowadzali druhowie, odpowiadając na pytania i wyjaśniając specyfikę działania i funkcjonowania formacji. Wewnątrz strażnicy największym zainteresowaniem cieszyły się boksy garażowe wraz ze strefą szatni, pomieszczenie będące naszym małym stanowiskiem kierowania, w którym znajdują się urządzenia i systemy alarmowania, stacjonarny radiotelefon, jednostkowy komputer wraz z urządzeniami biurowymi oraz szereg innego wyposażenia wspomagającego funkcjonowanie i zarządzanie jednostką. W tym punkcie każdy zainteresowany, przez cały czas trwania wydarzenia, miał możliwość obejrzenia krótkiego filmu promocyjnego naszej jednostki zawierającego niepublikowane nagrania z działań ratowniczych widzianych oczami strażaka.
Dodatkową (nieplanowaną) atrakcją okazała się być nasza świetlica zlokalizowana na piętrze strażnicy, a dokładniej stanowiące jej wyposażenie: siłownia oraz stoły do gry w bilard i tenisa stołowego. Młodsi zwiedzający z chęcią urządzali między sobą krótkie rywalizacje rozgrywając między sobą krótkie mecze. Wewnątrz remizy przygotowaliśmy również galerię zdjęć z życia jednostki wraz z archiwalnymi fotografiami kilkadziesiąt lat wstecz! W naszej małej galerii zawarliśmy także ułożone chronologicznie tradycyjne, coroczne kalendarze.
Dla odwiedzających przygotowaliśmy również pokazową wystawę strażackiego umundurowania – zarówno tego galowego, jak i specjalistycznego ratowniczego. Udało nam się zaprezentować 7 pozycji: 1) współczesne umundurowanie „ciężkie” (buty gumowe, ubranie specjalne wg OPZ KG PSP z 2019r., rękawice pożarnicze, hełm pożarniczy); 2) współczesne umundurowanie „lekkie” (buty specjalne skórzane, ubranie specjalne techniczne, rękawice techniczne, hełm techniczny, szelki bezpieczeństwa wraz z amortyzatorem); 3) ubranie ratownictwa chemicznego (buty gumowe, kombinezon ochronny chemiczny, półmaska twarzowa z filtropochłaniaczem, hełm) 4) ubranie koszarowe; 5) ubranie specjalne z wczesnych lat dwutysięcznych (buty skórzane „skutery”, ubranie ochronne typu „UPS”, hełm strażacki typu „PH-5”); 6) współczesny mundur galowy 7) kombinezon do usuwania owadów błonkoskrzydłych.
Przez cały czas trwania wydarzenia każdy miał możliwość zjedzenia strażackiej kiełbaski i grochówki. Za przygotowanie i obsługę gastronomii dziękujemy niezastąpionym dziewczynom z KGW Sokołowice. Dodatkowo dla dzieci przygotowaliśmy atrakcje takie jak m.in. operowanie prądami gaśniczymi – zabawa w przewracanie pachołków, poszukiwanie ukrytych maskotek strażackich, zawody w jak najszybszym ubieraniu ubrania specjalnego, malowanie węży strażackich czy chociażby przejażdżki samochodami pożarniczymi.
Same samochody również udostępniliśmy do obejrzenia – każdy mógł zasiąść za kierownicą pojazdu a także obejrzeć skrytki sprzętowe i posiadane w nich wyposażenie. Dla szczególnie zainteresowanych odpowiedzi na zadawane pytania udzielali opiekunowie pojazdów – ich kierowcy: Artur i Kacper.
W toku wydarzenia zrealizowaliśmy główne podpunkty z planu dnia – między innymi warsztaty z gaszenia pożarów w gospodarstwach domowych, pokaz gaszenia płonącego oleju czy nauka pierwszej pomocy z użyciem AED.
Około godziny 14:00 rozpoczęliśmy warsztaty z gaszenia pożarów, które mogą zaistnieć w każdym gospodarstwie domowym. Przygotowanie merytoryczne tej części wydarzenia zapewnił nasz Druh i jednocześnie funkcjonariusz KM PSP we Wrocławiu – Mateusz Malmed Wrocław Ratownictwo Medyczne i Ochrona Przeciwpożarowa a także nasz Naczelnik – Olek. Przybyli goście zostali wprowadzeni w możliwe zagrożenia z jakimi mogą się spotkać w swoich domach, istniejące typy gaśnic dedykowane do typów pożarów a następnie same sposoby prawidłowego gaszenia pożaru. W warsztatach chętnie uczestniczyły dzieci odpowiadające na zadawane pytania, jak i dorośli kierując swoje zapytania do Mateusza. Każdy chętny miał możliwość własnoręcznie chwycić gaśnicę i ugasić symulowany pożar zgodnie ze wskazówkami prowadzących.
Następnie zaprezentowano prawidłowy sposób gaszenia oleju, który uległ samozapłonowi a także skutki próby poradzenia sobie z nim w sposób nieprawidłowy – za pomocą wody.
Następnie po około godzinnej przerwie zaprezentowaliśmy działanie kapsuły z defibrylatorem AED wiszącej na ścianie naszej remizy oraz zintegrowanego z nią systemu alarmowania i powiadamiania. Następnie odbyło się krótkie ( a przynajmniej planowo takie miało być ) szkolenie z udzielania pierwszej pomocy w schemacie BLS z wykorzystaniem defibrylatora przeprowadzone przez druhów Kamila, Huberta, Mikołaja oraz naczelnika.
Całość wydarzenia zakończyliśmy około godziny 19:00. Prezes podziękował wszystkim przybyłym za ich obecność a także wszystkim obecnym z ramienia naszej jednostki zaangażowanych tego dnia w przygotowanie i nadzorowanie imprezy.
Podziękowania jeszcze raz kierujemy do: Artura, Bartka, Huberta, Jasia, Kacpra, Kamila, Magdy, Mateusza, Mikołaja, Olka, Pawła oraz Tomka! Ponownie dziękujemy także ekipom: KGW Sokołowice i Malmed Wrocław Ratownictwo Medyczne i Ochrona Przeciwpożarowa.
Wszystkim przybyłym również jeszcze raz dziękujemy. Wasza frekwencja jak i zainteresowanie przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania. Z naszych małych wyliczeń wynika, że mogło Was być ponad 200 osób Za wszelkie miłe słowa dziękujemy i (miejmy nadzieję), że widzimy się już za rok! A ze wszystkimi zadeklarowanymi chęcią dołączenia w nasze szeregi liczymy, że do zobaczenia już na najbliższej zbiórce!
Napisz komentarz
Komentarze