Promocja albumu IPN "Świadek mrocznych czasów. Lata 80. XX w. w obiektywie Feliksa Jakimowicza"

  • 13.01.2020, 21:34
  • kad
Promocja albumu IPN "Świadek mrocznych czasów. Lata 80. XX w. w obiektywie Feliksa Jakimowicza" foto: Krzysztof Dziedzic Pierwszy od lewej: Feliks Jakimowicz
Organizatorem promocji były Instytut Pamięci Narodowej i Oleśnicki Dom Spotkań z Historią.

W Oleśnickim Domu Spotkań z Historią odbyła się dziś promocja albumu "Świadek mrocznych czasów. Lata osiemdziesiąte XX wieku w obiektywie Feliksa Jakimowicza". Jego autorami są Tomasz Balbus i Magda Wysocka z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.

Promocję poprowadziła dyrektor MOKiS-u Agata Szpiłyk. Wśród gości byli przedstawiciele IPN, burmistrz Oleśnicy Jan Bronś i jego zastępczyni Edyta Małys-Niczypor. Gościem honorowym była Jadwiga Matuszewska, działaczka Solidarności, internowana w stanie wojennym.

IPN - Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu jest wydawcą książki. Jest ona biografią mieszkańca Oleśnicy Feliksa Jakimowicza. Jego pasja fotografa - dokumentalisty, połączona z działalnością opozycyjną (z konsekwencjami charakterystycznymi dla ofiar politycznych prześladowań) uczyniła go dziś bohaterem książki. Była to okazja dla historyków z IPN dla przywołania jako punktu wyjścia historii oleśnickiej Solidarności. 


Jak czytamy w "Świadku mrocznych czasów", pomysł przygotowania albumu powstał na początku 2017 r. krótko po przyznaniu Feliksowi Jakimowiczowi odznaczenia państwowego - Krzyża Wolności i Solidarności - za działalność opozycyjną. Jak zauważają autorzy, w latach 80. nie rozstawał się on z aparatem. Fotografował pielgrzymki Papieża do Polski w 1983 i 1987 r., zamieszki uliczne we Wrocławiu w 1983 r., napisy na murach i ulotki we Wrocławiu i Oleśnicy.

"Wszystkie zdjęcia, doskonale uporządkowane, autor przechowuje do dziś w prywatnym w Olesnicy - czytamy w książce. - W zbiorach znajdują się nie tylko unikatowe zdjęcia z okresu PRL, lecz także kasety magnetofonowe, płyty z zeskanowanymi zdjęciami, stare albumy z setkami negatywów. (...) Prywatna kolekcja Feliksa Jakimowicza nie jest szerzej znana. W marcu 2017 r. Oddziałowe Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu nawiązało współpracę z autorem. Do końca 2019 r. zbiór w całości ma trafić do tej placówki. (...) Materiały po włączeniu do wrocławskiego zasobu archiwalnego będą udostępniane wszystkim osobom podejmującym prace naukowo-badawcze".


Zdjęcia wybrane spośród 5 tysięcy fotografii zostały podzielone na 2 części. Pierwsza dotyczy życia bohatera książki i przedmiotów, które przekazał już do archiwum. Druga poświęcona jest 8 tematom: zdjęcia z okresu dzieciństwa Jakimowicza, fotografie znajomych i współpracowników z czasów podziemia solidarnościowego, zdjęcia ofar komunizmu w Oleśnicy, fotografie ulotek i napisów na murach Wrocławia i Oleśnicy dokumentujące przejawy oporu, zdjęcia z okresu pielgrzymek Jana Pawła II do Polski i pielgrzymek Polaków na Jasną Górę, zdjęcia demonstracji wrocławskich 31 sierpnia 1982 r., zdjęcia wykonane po zakończonych pracach porządkowych kwater żołnierzy ofiar stalinizmu w nekropoliach Wrocławia, dokumenty dotyczące represji wobec Jakimowicza.


Jak można się przekonać, bohater monografii nie miał w życiu lekko. W wieku 3 lat stracił matkę, a w wieku 10 lat - ojca. Z dwoma braćmi trafił do Domu Dziecka w Bierutowie. Przebywał tam do usamodzielnienia sią. Tam też poznał tajniki fotografii, która zdeterminowała jego dalsze życie. Jego działalność zawodowa, rozpoczęta w ZNTK Oleśnica, była w późniejszych latach komplikowana przez Służbę Bezpieczeństwa, która nakazywała zwalnienie go z kolejnych miejsc zatrudnienia. Powodem była jego "działalność w strukturach podziemia solidarnościowego". Pod koniec 1991 r. uległ poważnemu wypadkowi i od tego czasu przebywa na rencie. Mimo wszystkich życiowych trudności, nie zaprzestał fotografowania i działalności na rzecz wolnej Polski.


Feliks Jakimowicz za swoją działalność opozycyjną uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009), medalem „Pro Patria” (20l6) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2017).

Szerzej o promocji - w Panoramie Oleśnickiej

 

 

kad

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

  bez komentarza
bez komentarza 14.01.2020, 09:40
Kiedy Feliks Jakimowicz utrwalał upadek komuny inni w tej komunie dziarsko trwali....

Pozostałe