Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 2 maja 2025 05:17
Reklama
Reklama
Reklama

Blaty kuchenne laminowane – czy produkty imitujące drewno sprawdzają się lepiej niż te naturalne?

Laminowane blaty kuchenne zyskują coraz większą popularność z uwagi na ich przystępną cenę i dostępność w sklepach. Jednak część osób nie może przekonać się do tego rozwiązania i pozostaje przy wyrobach z litego lub klejonego drewna, jednak one także mają swoje wady. Podpowiadamy, jakie są plusy i minusy różnych modeli!
  • 02.11.2023 10:11
Blaty kuchenne laminowane – czy produkty imitujące drewno sprawdzają się lepiej niż te naturalne?

Jak wybrać najlepszy blat kuchenny do naszego domu?

 

Często wybierane drewniane blaty wyglądają dobrze właściwie w każdym wnętrzu, nadają mu przytulny klimat, a do tego nigdy nie wychodzą z mody. Takie rozwiązanie pasuje do kuchni w stylu skandynawskim, rustykalnym, minimalistycznym i wielu innych. Istotna jest decyzja, czy kupić popularny blat laminowany, czy model z drewna klejonego lub litego. Na początku warto przemyśleć budżet, który będzie przeznaczony na taki zakup. Zastanów się też, czy chcesz postawić na wyrób, który trzeba co jakiś czas konserwować, czy taki, który nie wymaga stosowania specjalnych środków. Wybór nie jest prosty, ale nasze porównanie tych dwóch produktów pomoże Ci podjąć decyzję.

Blaty kuchenne laminowane – na czym polega to rozwiązanie?

 

Blaty kuchenne imitujące drewno produkuje się najczęściej z płyty MDF zrobionej z włókien drzewnych lub płyty meblowej z wiórów. W obu przypadkach materiał spaja się za pomocą żywicy poddanej działaniu wysokiej temperatury. Później takie blaty poddaje się dodatkowym procesom, takim jak laminowanie, które polega na pokryciu płyty meblowej laminatem, który ma poprawić wytrzymałość wyrobu. Laminacja sprawia, że blat staje się odporny na wilgoć, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, co jest niezwykle istotne w kuchni, gdzie korzystamy przecież z ostrych narzędzi, kładziemy na blat gorące garnki, patelnie itd. Największą zaletą tego typu blatów jest łatwość w utrzymaniu czystości, bo wystarczy użyć zwykłych detergentów. Do tego gładka powierzchnia sprawia, że brud nie osadza się w zagłębieniach.

Za tym wyborem przemawia także duża dostępność. W większości sklepów znajdziemy blaty kuchenne z płyty meblowej. Co ważne, w ofercie jest mnóstwo dekorów, które imitują m.in. drewno dębowe, orzechowe, brzozowe w różnych odcieniach. Warto dodać, że są to tanie blaty kuchenne, kupimy je za kilkadziesiąt złotych za metr bieżący, więc takie rozwiązanie jest dość ekonomiczne. 

Blaty kuchenne drewniane – co je wyróżnia?

 

Wiele osób ceni blaty kuchenne z drewna przede wszystkim za to, że są zrobione z naturalnego i szlachetnego surowca. Poza tym ich zwolennicy uważają, że żaden materiał sztucznie uzyskany w procesie produkcji, nie może konkurować z prawdziwym drewnem, które wyróżnia zapach, unikalna faktura, drobne niedoskonałości i historia zapisana w widocznych słojach. Produkty wykonane z drewna uważane są za wyroby najwyższej jakości, a co za tym idzie, są także droższe od blatów z płyty meblowej, bo ich cena jest nawet 4-krotnie wyższa. Wpływ na koszt ma przede wszystkim gatunek drewna – do wykonywania blatów poleca się zwłaszcza dębowe, cechujące się wyjątkową jakością.

Warto jednak pamiętać, że blaty drewniane nie są odporne na wysoką temperaturę, dlatego trzeba koniecznie używać podkładek pod gorące garnki i patelnie. W przypadku takich blatów należy też pamiętać o odpowiedniej konserwacji, która co jakiś czas jest konieczna. Zaleca się m.in. regularne szlifowanie i olejowanie. Jednak możliwość przeprowadzenia takiej renowacji blatu jest też zaletą, bo dzięki temu można odświeżyć jego wygląd. Jak widać, każdy z tych blatów kuchennych ma swoje zalety. Pamiętaj, żeby nie kierować się modą, ale swoimi potrzebami i możliwościami finansowymi.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic