Nadejściu wiosny od zawsze towarzyszyły rozmaite zwyczaje. Jakie one były i jak kiedyś świętowano nadejście tej pięknej pory roku? Tego dowiadujemy się z książek etnograficznych, których w naszych zbiorach nie brakuje.
Jak wiosna, to oczywiście Marzanna, a dokładnie jej topienie w rzece. Barbara Ogrodowska - autorka książki „Święta polskie. Tradycja i obyczaj” - tak pisze o tym zwyczaju: "uczeni wywodzą obrzęd ten z tradycji antycznych, które to tradycje w średniowieczu przeszły z Europy zachodniej do Polski i krajów słowiańskich. Badania dowodzą, iż Marzanna i Gaik to rytuały niszczenia symbolu zimy i odradzania się życia i przyrody”. Obecnie dzieci już raczej nie wędrują ze słomianą kukłą, ale jeszcze do niedawna, zwłaszcza maluchy wraz z nauczycielami, przygotowywały ten symbol i wrzucały do dostępnych akwenów, ostatecznie przeganiając zimę.
Dziś zachęcamy, aby przywitać wiosnę w bardziej ekologiczny sposób. Proponujemy spacer połączony z obserwacją zmian zachodzących w przyrodzie, wycieczkę za miasto, a może posadzenie nowych roślin w ogródku lub mieszkaniu? Po wiosenne inspiracje zapraszamy zaś do Oleśnickiej Biblioteki Publicznej, a zwłaszcza do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Pod Sową”. Przedsmakiem wiosennej uczty książkowej niech będzie zdjęcie tylko niektórych pozycji dotyczących tej szczególnej pory roku. Zapraszamy i pozdrawiamy słonecznie!
Przy okazji ponownie zapraszamy najmłodszych do udziału w naszym najnowszym konkursie plastycznym "Barwy wiosny"
Napisz komentarz
Komentarze