Unoszący się w powietrzu smog – obecny zwłaszcza w sezonie grzewczym – wywiera niezwykle negatywny wpływ na nasz organizm. Niemniej jednak nie jest on jedynym czynnikiem obniżającym jakość powietrza. Jak się bowiem okazuje skład powietrza obecnego we wnętrzu domu czy też mieszkania może znacząco różnić się od składu powietrza atmosferycznego. Jak to możliwe? Co – w praktyce – przyczynia się do powstania wspomnianego zanieczyszczenia?
Sprawna wentylacja – ważniejsza, niż myślisz
Znaczący wpływ na spadek jakości powietrza w domu wywiera zwłaszcza dym tytoniowy oraz używane chemikalia (w tym środki czystości). Z tego względu warto zadbać o sprawną wentylację, która skutecznie usunie zużyte powietrze i zastąpi je świeżym. No dobrze ale jak poznać czy wentylacja działa prawidłowo? Jednym z charakterystycznych objawów wadliwego działania wentylacji są zaparowane szyby, świadczące o nadmiarze wilgoci. To spory problem, który z czasem może skutkować rozwojem pleśni zlokalizowanej na powierzchni ścian.
O niewłaściwym działaniu wentylacji świadczy również tzw. wsteczny ciąg. Co to takiego? Wsteczny ciąg powstaje w momencie, gdy powietrze z kratek wyciągowych nawiewa do pomieszczenia, zamiast być z niego wywiewane. Powodem powstania opisanego zjawiska jest brak otworów nawiewnych. W celu likwidacji wstecznego ciągu należy zamontować nawiewniki bądź też rozszczelnić okna.
Źródła zanieczyszczeń
Choć może to zabrzmieć groteskowo, to jednak jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza w mieszkaniu jesteśmy… my sami. Wbrew pozorom powyższe stwierdzenie nie dotyczy problemu nałogowego palenia papierosów. Zanieczyszczenia w postaci nadmiaru dwutlenku węgla i pary wodnej powstają bowiem wskutek oddychania, gotowania czy prania. Zagrażające zdrowiu substancje chemiczne znajdują się również w elementach wystroju wnętrza czy też środkach czystości. Mowa między innymi o formaldehydzie obecnym w płytach meblowych oraz tkaninach. Co jeszcze zanieczyszcza powietrze w domu? Niezwykle poważnym problemem, który – jak na ironię – częstokroć bagatelizujemy jest palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera bowiem całą paletę szkodliwych substancji w tym tlenek węgla, tlenki azotu, nikotynę, formaldehyd, cyjanowodór czy też amoniak.
Jak poprawić jakość powietrza w mieszkaniu?
Jak zostało to już wspomniane, duży wpływ na jakość powietrza w domu wywiera wentylacja. Podstawą do obliczenia ilości powietrza wentylacyjnego jest bilans ciepła, wilgoci i emisji zanieczyszczeń czyli bezpośrednie źródła zmiany parametrów powietrza w pomieszczeniu. W praktyce oznacza to, że zaprojektowana zgodnie ze wspomnianymi założeniami wentylacja może okazać się niewystarczająca w przypadku nadmiernej emisji zanieczyszczeń biologicznych i wilgoci. W takiej sytuacji warto sięgnąć po oczyszczacz powietrza, który usunie zarówno drobne cząsteczki smogu, jak i lotne związki organiczne, bakterie, wirusy, pyłki, kurz, roztocza, zarodniki pleśni czy też sierść zwierząt domowych. W sezonie grzewczym należy natomiast zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Osiągnięcie wspomnianego celu umożliwi nawilżacz powietrza. Co istotne to fakt, iż nowoczesne modele nawilżaczy posiadają wbudowany higrostat, który kontroluje stopień nawilżenia powietrza. Dzięki temu nie musimy martwić się o nadmierne zawilgocenie pomieszczenia.
Napisz komentarz
Komentarze