Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 30 kwietnia 2025 07:05
Reklama
Reklama
Reklama

Coraz więcej samobójstw w powiecie oleśnickim!

Temat samobójstw nie pojawia się na sesjach samorządów, a problem jest większy niż ktokolwiek mógł przypuszczać.
  • Źródło: Panorama Oleśnicka
Coraz więcej samobójstw w powiecie oleśnickim!

Autor: pixabay.com

Na terenie powiatu oleśnickiego w 2019 roku nastąpił gwałtowny wzrost zamachów samobójczych. W 2018 roku prób samobójczych było 17, a w 2019 52 (skutek to łącznie 11 zgonów, 41 osób przeżyło). To wzrost aż o 206% rok do roku. Powiat oleśnicki jest na pierwszym niechlubnym miejscu w statystykach wzrostu zamachów samobójczych w województwie dolnośląskim. Drugie miejsce zajmuje powiat bolesławiecki, ale tam wzrost wynosi 107%  (99% więcej niż w oleśnickim). Trzecie miejsce zajmuje powiat lwówecki ze wzrostem na poziomie 80%. Sytuacja w Oleśnicy i powiecie oleśnickim jest dramatyczna!

Porównajmy to z liczbą ofiar śmiertelnych na skutek wypadków drogowych. W powiecie oleśnickim od 2013 do 2019 roku na drogach śmierć poniosło łącznie 69 osób, zaś w wyniku samobójstwa życie zakończyło aż 72 ludzi! A przecież to statystyki wypadków drogowych są przedmiotem zainteresowania i dyskusji, a próby samobójcze umykają uwadze decydentów.

Radni prześcigają się we wnioskach dotyczących poprawy infrastruktury drogowej argumentowanych koniecznością poprawy bezpieczeństwa ludzi. A czy ktoś słyszał o wniosku dotyczącym przeciwdziałaniu samobójstwom? „Kondycja psychiczna” mieszkańców nie pojawia się w debatach reprezentantów społeczeństwa.

Dane, które podajemy, pochodzą z Komendy Głównej Policji, a zostały opracowane przez Instytut Badań i Analiz Działalności Jednostek Samorządu Terytorialnego z Krakowa.

- Boje się, że samorządowcy powiatu oleśnickiego z danymi o skali samobójstw zapoznają się dopiero w momencie Państwa publikacji. To wyjaśnia, dlaczego powiat oleśnicki góruje wzrostem nad innymi powiatami dolnośląskimi -

komentuje dla Panoramy Oleśnickiej prezes wspomnianego Instytutu Franciszek Małecki-Trzaskoś.

I dodaje:

Mam wrażenie, że decydenci z Oleśnicy i powiatu oleśnickiego nie widzą problemu, jakim jest kondycja psychiczna mieszkańców. Tak silne jest społeczeństwo jak silne są jego najsłabsze jednostki. Dlaczego na sesjach wybieralnych organów kolegialnych - czyli rad gmin, miast, powiatu - temat samobójstw się nie pojawia? Na terenie powiatu oleśnickiego więcej mamy pogrzebów z powodu samobójstw aniżeli pochówków ofiar wypadków drogowych. Czekanie, aż problem rozwiąże premier czy parlamentarzyści, jest nieodpowiedzialne. Hamulce dla samobójstw są w placówkach oświatowych oraz instytucjach pomocy społecznej. Jednak trzeba umieć z tych hamulców korzystać, a pracujący tam uczą się na szkoleniach przepisów, a nie uczą się empatii. Na szczęście na naukę nigdy nie jest za późno”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ech 13.06.2020 21:26
Powiat to nie tylko Brona, ale i Wójt Gminy Oleśnica , też nie wspiera swoich mieszkańców. Ze wszystkim problem. Z czym ludzie nie przyjdą po prośbie zawsze na nie.

Kibic 13.06.2020 08:38
To efekt rządów pis. Ludzie nie wytrzymują psychicznie.

Okoko 13.06.2020 12:10
[tekst usunięty z powodu naruszenia regulaminu] Nie masz pojęcia co ludzi pcha do tego. Jaki to straszny ból jest. Nie życzę ci tego.

Coroner 12.06.2020 19:05
A Bronś z Dżugajem tylko 2 lata rządzą .....

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic