Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 lipca 2025 17:22
Reklama
Reklama
Reklama

Koronawirus. Odwołane loty a prawa pasażerów

Gdy lot został odwołany, do czego są zobowiązane linie lotnicze?
Koronawirus. Odwołane loty a prawa pasażerów

Autor: pixabay.com

Pasażerowie w całej UE dotkliwie odczuli wybuch epidemii Covid-19. Z powodu koronawirusa rządy wielu krajów podjęły różne działania, w tym ograniczenia podróży, czy całkowite zamknięcie granic. W konsekwencji linie lotnicze musiały odwołać setki tysięcy połączeń międzynarodowych. W świetle masowego anulowania lotów, z którymi zmagają się pasażerowie i przewoźnicy, Komisja Europejska przygotowała wytyczne (C(2020) 1830), w których wyjaśnia jakie prawa w tej ekstremalnej sytuacji przysługują klientom.

Po pierwsze, gdy lot został odwołany linie lotnicze są zobowiązane do zaoferowania pasażerom wyboru spośród:

  • zwrotu kosztów biletu (w ciągu 7 dni),

  • zmiany trasy na najszybsze, alternatywne połączenie,

  • zmiany trasy w późniejszym terminie dogodnym dla pasażera.

Ostatecznie to konsument decyduje, która opcja go satysfakcjonuje i linia lotnicza nie może wymuszać zmiany tej decyzji.

Przepisy nie regulują jednak sytuacji, w których pasażerowie nie mogą podróżować (np. są objęci kwarantanną) lub chcą zrezygnować z podróży z własnej inicjatywy (np. w obawie o swoje zdrowie). Jeśli pasażer sam zdecyduje się odwołać podróż, to zwrot kosztów biletu będzie zależał od jego rodzaju (czy był bezzwrotny czy nie) oraz możliwości, jakie oferuje dany przewoźnik. Linie lotnicze często proponują bony pasażerom, którzy nie chcą podróżować (lub nie mają zgody na podróż) w wyniku epidemii Covid-19. Wszelkich kwestie zwrotów zależą jednak od Ogólnych Warunków Przewozu i regulaminu danej linii lotniczej.

W przypadku odwołania lotu z powodu koronawirusa nie przysługuje natomiast odszkodowanie.  W normalnych okolicznościach, jeśli lot nie doszedłby do skutku z winy przewoźnika, pasażerowie mogliby liczyć na rekompensatę pieniężną (jej wysokość, w zależności od trasy, może wynosić od 250 do 600 euro).

Nieodpłatną pomoc konsumencką można uzyskać w Ośrodkach Konsumenckich wymienionych na stronie www.dlakonsumenta.pl lub dzwoniąc pod nr 22 299 60 90.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Pucio.... Zły adresat twojego mękolenia. To według katolików zwierzęta w wigilię przemawiają ludzkim głosem.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 16:34Źródło komentarza: Kto pojedzie na zaprzysiężenie Nawrockiego?Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Pewnie kierowcy biorą przykład z policji . W necie jest nagranie jak policja bez włączonych kogutów zasuwa ponad 200 km. I podjeżdża dosłownie na długość auta do poprzedzającego auta. W Polsce od 1992 roku zginęło na drogach ponad 157 tysięcy osób. To więcej jak Ukraińców w obecnej wojnie.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 16:30Źródło komentarza: Zderzyło się 7 autAutor komentarza: EuropejczykTreść komentarza: Wstyd się pokazywać na czymś takimData dodania komentarza: 14.07.2025, 15:09Źródło komentarza: Kto pojedzie na zaprzysiężenie Nawrockiego?Autor komentarza: EuropejczykTreść komentarza: Iran ma program atomowy i islamską dyktaturę. Afganistan i Irak mieli dyktatury, Afganistan ma nadal z powrotem. Należy w tych krajach wprowadzać i utrzymać liberalną demokrację czy to się komuś podoba czy nieData dodania komentarza: 14.07.2025, 14:36Źródło komentarza: Chce usunięcia flagi Ukrainy z sali obrad Rady Miejskiej OleśnicyAutor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: A czy owi włodarze przeprowadzili konsultacje społeczne co ba ten temat twierdzą sami wyborcy ?Data dodania komentarza: 14.07.2025, 13:37Źródło komentarza: Protestują, bo chcą zniesienia dwukadencyjnościAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Do Znawca.... Niektórym burkom na tym portalu tłumaczę namiętnie, że przemierzam Szwecję wzdłuż i wszerz i nigdzie przed wjazdem do danego miasta przy tablicy czy herbie podających nazwę miejscowości nie spotkałem informacji o miastach partnerskich oraz innych. Tydzień temu byłem w Pajala i też nic. Przemierzyłem kawałek Finlandii aby Świętemu Mikołajowi doręczyć list w sprawie oleśnickiej policji i urzędów i też nie spotkałem takiej informacji. PS. Spytajcie radnego Jana Mandata jakie korzyści ma Oleśnica z jego obecności w partnerskim mieście w Czechach. Ale konkretne. Nie jakieś tam "bla, bla". Może jakiś zakład tam coś eksportuje ? Może jakiś przedsiębiorca coś stamtąd importuje ? Poza wożeniem tyłków radnych i urzędników mieszkańcy Oleśnicy nie mają z tego wymiernej korzyści.Data dodania komentarza: 14.07.2025, 13:34Źródło komentarza: Kto pojedzie na zaprzysiężenie Nawrockiego?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic