Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 13 lipca 2025 15:35
Reklama
Reklama
Reklama

Jakie zasady sanitarne muszą spełnić przedszkola

Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować. Nie wolno przynosić własnych.
  • Źródło: PAP/Olga Zakolska
Jakie zasady sanitarne muszą spełnić przedszkola

W związku z umożliwieniem otwarcia od 6 maja br. miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi MRPiPS opublikowało w środę szczegółowe wytyczne, które będą obowiązywały w najbliższych tygodniach i miesiącach. Wytyczne dla instytucji opieki nad dziećmi do 3 lat opracowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Zdrowia i Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Zgodnie z wytycznymi organy prowadzące instytucje powinny ograniczyć liczebność dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Aby zaplanować pracę, organy prowadzące powinny zebrać od rodziców (np. telefonicznie lub mailowo) informacje o liczbie dzieci oraz o godzinach, w jakich będą one korzystać z zajęć opiekuńczych.

Rodzicom powinny zostać przekazane informacje o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia i z dowożeniem go do instytucji.

Pomieszczenia w żłobkach i klubach powinny zostać odpowiednio przygotowane. W placówkach powinny znajdować się m.in. środki ochrony indywidualnej oraz do dezynfekcji powierzchni. W razie potrzeby pracownicy powinni otrzymać także indywidualne środki ochrony osobistej (np. rękawiczki, maseczki, nieprzemakalne fartuchy z długim rękawem). W zajęcia opiekuńcze w miarę możliwości nie powinny być angażowane osoby powyżej 60 lat.

Dyrektorzy placówek powinni zweryfikować dotychczasowe procedury pod kątem sanitarno-higienicznym, przede wszystkim konieczne jest wprowadzenie zakazu przynoszenia zabawek i rezygnacja z mycia zębów w instytucji. Ograniczone ma być przebywanie osób trzecich w placówce, a przy wejściu do budynku będzie umieszczony płyn do dezynfekcji rąk (nie zaleca się dezynfekcji rąk dzieci tym płynem).

Zgodnie z wytycznymi, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że dziecko jest chore i może zarażać inne dzieci, nie należy wpuszczać go do instytucji, a rodzice zostaną poproszeni o zabranie dziecka do domu i skontaktowanie się z lekarzem.

Dzieci pod nadzorem opiekuna będą mogły korzystać z placów zabaw i boisk na terenie instytucji. Wychodzenie na plac zabaw powinno być tak zorganizowane, aby poszczególne grupy nie kontaktowały się ze sobą. Zastrzeżono, że jeżeli dyrektor nie może zapewnić codziennej dezynfekcji sprzętu na placu zabaw lub boisku, wówczas powinien go oznaczyć taśmą zabezpieczającą przed używaniem.

Dyrektor powinien codziennie monitorować prace porządkowe. Dezynfekowane powinny być m.in. poręcze, klamki, włączniki światła i ramy łóżeczek. Po każdym użyciu zabawek lub innych sprzętów przez dziecko należy je umyć i zdezynfekować (chyba że jest tyle zabawek, że każde dziecko bawi się inną).

Z sali powinny zostać usunięte przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie dezynfekować, np. pluszowe zabawki. Sala powinna być wietrzona przynajmniej raz na godzinę. Opiekunowie, organizując dziecku miejsce do spania, powinni pamiętać o zachowaniu dystansu między leżaczkami.

Posiłki powinny być wydawane zmianowo, a blaty stołów i poręcze krzeseł powinny być czyszczone po każdej grupie. Wielorazowe naczynia i sztućce należy myć w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temperaturze minimum 60 st. C lub je wyparzać. Dostawcy kateringu powinni używać pojemników i sztućców jednorazowych.

Opiekunowie w żłobkach i klubach dziecięcych powinni stale obserwować stan swojego zdrowia i dwa razy dziennie mierzyć temperaturę. W przypadku temperatury powyżej 37 st. C opiekunowie powinni pozostać w domu i skorzystać z teleporady medycznej.

Opiekunowie powinni zwracać uwagę, aby dzieci często i regularnie myły ręce, szczególnie przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety i po powrocie ze świeżego powietrza. Nie powinny być organizowane wyjścia poza teren instytucji (np. spacer do parku).

Rodzice powinni przekazać dyrektorowi lub opiekunowi istotne informacje o stanie zdrowia dziecka. Do żłobka i klubu można przyprowadzać dziecko zdrowe – bez objawów chorobowych. Przed przyprowadzeniem dziecka do instytucji należy zmierzyć mu temperaturę. Do placówki nie można posyłać dziecka, jeżeli któryś z domowników przebywa na kwarantannie lub w izolacji.

Rodzice powinni wyjaśnić dziecku, aby nie zabierało do instytucji zabawek i niepotrzebnych przedmiotów. Powinni także regularnie przypominać dziecku o podstawowych zasadach higieny (np. że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, zasłaniać twarz podczas kichania i kasłania, a także nie podawać ręki na przywitanie). 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Szok 30.04.2020 15:20
Takie rzeczy można powiedzieć licealistom a nie przedszkolakom czy dzieciom z SP, to odmrażanie w ten sposób to jakaś farsa!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: na TakTreść komentarza: Podziwiałem hobby pasjonatów, kulturę i wysiłek jaki wkładają w ciekawe i raczej elitarne hobby.Data dodania komentarza: 13.07.2025, 11:50Źródło komentarza: Legendarne Willysy zajechały do pałacuAutor komentarza: IwonaTreść komentarza: Po dwóch kadencjach wójt/burmistrz/ prezydent może ubiegać się jak każdy obywatel o pracę w publicznych instytucjach. Oni najlepiej wiedzą, że te konkursy są uczciwe i nie są ustawiane pod konkretne osoby. Choć przez chwilę poczują się jak zwykli obywatele...Data dodania komentarza: 13.07.2025, 10:04Źródło komentarza: Protestują, bo chcą zniesienia dwukadencyjnościAutor komentarza: To jest choreTreść komentarza: Za chwilę nasi samorządowcy zażądają dziedziczenia stanowisk.Data dodania komentarza: 13.07.2025, 08:24Źródło komentarza: Protestują, bo chcą zniesienia dwukadencyjnościAutor komentarza: OleśniczaninTreść komentarza: Brawo Panie Janku, brawo Panie Adamie, brawo Pani Wioletto! Dziękujemy!Data dodania komentarza: 13.07.2025, 04:25Źródło komentarza: Sejmik przyznał dotacje na infrastrukturę sportowąAutor komentarza: Pucio GucioTreść komentarza: Polacy albo zapomnieli, albo nie chcą pamiętać, albo w ogóle nie znają historii i nie wiedzą, że ich słowiańscy przodkowie 1200 lat temu nielegalnie przybyli na obecne tereny bez paszportu, bez wizy, bez dokumentu tożsamości docierając ze wschodu na tereny zamieszkiwane przez plemiona germańskie, a czasowo również przez Scytów, Awarów, Hunów. Te plemiona wszystkiego nauczyli Słowian i Słowianie wiele im zawdzięczają. Dziś to Polacy powinni przyjąć ludność napływową tak jak dawniej byli nimi ich przodkowie. Powinniśmy jako kraj i naród zapewnić tym ludziom dach nad głową, źródło utrzymania, próbować asymilować ich, zaprzyjaźnić się z nimi i zrobić wszystko żeby czuli się w Polsce dobrze i komfortowo, lepiej niż u siebie w domuData dodania komentarza: 13.07.2025, 01:14Źródło komentarza: Poseł z Oleśnicy przyrównał Ruch Obrony Granic do nazistówAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: To na tej samej zasadzie Śląskowi należy się autonomia. Byłeś kiedyś w Ukrainie ? Tam większość nie mówi po ukraińsku. Dopiero teraz niektórzy zaczynają się uczyć ukraińskiego .Data dodania komentarza: 13.07.2025, 00:05Źródło komentarza: Chce usunięcia flagi Ukrainy z sali obrad Rady Miejskiej Oleśnicy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic