Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 lipca 2025 17:16
Reklama
Reklama
Reklama

Samotność to ryzyko w dobie pandemii

Psycholog: W czasie pandemii COVID-19 samotność to poważny czynnik ryzyka dla zdrowia - nie tylko psychicznego.
  • Źródło: PAP/Ludwika Tomala
Samotność to ryzyko w dobie pandemii

- Jeszcze przed wybuchem epidemii Covid-19 mówiło się o epidemii samotności - mówi w rozmowie z PAP dr hab. Łukasz Okruszek, profesor Instytutu Psychologii PAN, kierownik Projektu Samotność.


Psycholodzy rozumieją samotność jako czyjeś subiektywne poczucie braku satysfakcji ze swoich relacji społecznych. Nie każda więc osoba żyjąca w pojedynkę musi czuć, że jest osamotniona. A z drugiej strony samotnie czuć się może nawet ktoś, kto mieszka w domu pełnym ludzi.
- Z wcześniejszych badań wiadomo, że osoby samotne negatywnie reagują na stresory, są dużo bardziej wyczulone na zagrożenie i mają mniejsze zdolności regulacji odpowiedzi na stres. Postanowiliśmy więc w ankiecie zbadać, jak osoby te reagują na pandemię COVID-19 - opowiada prof. Okruszek.


Z badań ankietowych prowadzonych przez prof. Okruszka wynikło, że osoby samotne mniej niż pozostali badani obawiają się w związku z pandemią o zdrowie swoje i zdrowie swoich najbliższych. Samotni bardziej boją się jednak, że długotrwała izolacja wpłynie na ich: relacje z innymi, dobrostan psychiczny czy sytuację finansową.


- Przymusowe odosobnienie jest bardziej dotkliwe dla osób już samotnych niż dla osób o bogatej sieci relacji. A w związku z tym takie osoby mogą być mniej skłonne do stosowania zaleceń dotyczących dystansowania społecznego. Jeśli więc chodzi o strategie dystansowania społecznego rekomendowane przez WHO w walce z pandemią COVID-19, samotność może na wiele sposobów obniżać skuteczność ich wdrażania - komentuje naukowiec.


Badania ankietowe przeprowadzono w Polsce online w dniach 15-17.03 (511 osób) i 29-31.03 (110 osób). Wzięły w nich udział osoby w wieku 18-35 lat.
Naukowiec zwraca uwagę, że poczucie osamotnienia może na razie wydawać się niewielkim problemem w porównaniu z innymi skutkami epidemii. Jednak jego zdaniem, jeśli dystansowanie społeczne przedłuży się na wiele kolejnych miesięcy, nie należy problemu samotności ignorować.


- Z badań nad mechanizmami z katastrof i klęsk żywiołowych wiemy, że na początku tego typu kryzysów widzimy dość mocne wsparcie społeczne dla osób nimi dotkniętych. Z czasem jednak dochodzi do erozji subiektywnego postrzegania sieci społecznych. I tak po jakimś czasie od przejścia trzęsienia ziemi czy huraganu osoby nimi dotknięte mają wrażenie, że ich sieci społeczne są słabsze niż przed katastrofą - mówi naukowiec.
Podaje przykład, że na początku pandemii koronawirusa w Polsce też było widać mobilizację: zaczęły się pojawiać ruchy "widzialnej ręki" czy uruchomiono telefony wsparcia Szlachetnej Paczki. "Ale niestety w dłuższym okresie może być tak, że osłabnie w ludziach poczucie, że mają mocną sieć osób, na które mogą liczyć" - ostrzega naukowiec.


Psycholog informuje, że to zaczyna być już widać w jego badaniach: "Osoby, które na początku epidemii cechowały się wyższym poziomem lęku w reakcji na sytuację pandemii, już po dwóch tygodniach deklarowały zwiększone poczucie osamotnienia" - podsumowuje.
- Samotność działa na nasz dobrostan, na naszą troskę o zdrowie własne, innych. A przez to może się ona stać jednym z poważniejszych długofalowych problemów, które mają związek z pandemią - uważa rozmówca PAP.


Naukowiec podsumowuje badania na świecie, które wskazują, że poczucie osamotnienia wpływa i na zdrowie psychiczne, i na zdrowie fizyczne. 
- Jedna z metaanaliz pokazała, że osamotnienie jest związane z podobnym wzrostem umieralności, co palenie 15 papierosów dziennie albo co nadciśnienie tętnicze - mówi. Podaje przykład, że osamotnienie może mieć związek z większym ryzykiem chorób serca, a więc realnie przekłada się na funkcjonowanie organizmu. - Dopiero zaczynamy rozumieć, jak percepcja samotności i emocje, które temu towarzyszą, przekładają się na zmiany w ciele - mówi Łukasz Okruszek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LipaTreść komentarza: Fakt. Buble które przez dziesięciolecia będą odbijać się czkawką.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 11:13Źródło komentarza: Protestują, bo chcą zniesienia dwukadencyjnościAutor komentarza: Emeryt z BykowaTreść komentarza: Gdzie kupa korupcji, kolesiowstwa, nepotyzmu tam zawsze krążą muchy z PSL.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 09:25Źródło komentarza: Protestują, bo chcą zniesienia dwukadencyjnościAutor komentarza: AntynatalistaTreść komentarza: Nie. To z życiem i ludźmi jest coś nie tak. Ale natura zrobi z tym porządek raz na zawszeData dodania komentarza: 12.07.2025, 05:55Źródło komentarza: Choroby przenoszone drogą płciowąAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Europejczyk. I powinni oni pić Pepsi i coca cola i odżywiać się w McDonald's i Burger King ?Data dodania komentarza: 12.07.2025, 01:48Źródło komentarza: Chce usunięcia flagi Ukrainy z sali obrad Rady Miejskiej OleśnicyAutor komentarza: Good JobTreść komentarza: No OK, co by nie mówić, jest to bardzo dobra wiadomość. Tylko tak patrzę na to zdjęcie i myślę sobie, że sukces ma bardzo wielu ojców (i matek), czasem dość zaskakujących.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 00:38Źródło komentarza: Sejmik przyznał dotacje na infrastrukturę sportowąAutor komentarza: Good NewsTreść komentarza: >>Już niebawem będziemy mogli przeglądać wszystkie ogłoszenia o pracę z sektora publicznego w jednym miejscu na portalu ePraca. Jeszcze w tym miesiącu Rząd uruchomi Centralną Bazę Ofert Pracy w “budżetówkach”. To świetna informacja dla osób poszukujących pracy w urzędach, szkołach, placówkach publicznych, szpitalach etc. Data dodania komentarza: 12.07.2025, 00:33Źródło komentarza: Protestują, bo chcą zniesienia dwukadencyjności
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic