Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Oleśnicy przypomina że w trakcie upałów, kiedy temperatura powietrza przekracza 30ºC, zwiększa się ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia, który występuje, gdy organizm nie jest w stanie samodzielnie odprowadzić nadmiaru ciepła, co prowadzi do znacznego podwyższenia temperatury ciała do poziomu nawet powyżej 40ºC. Szczególnie narażone są małe dzieci oraz osoby starsze z chorobami przewlekłymi, u których system termoregulacyjny jest zwykle mniej wydajny, a co za tym idzie ryzyko wystąpienia udaru cieplnego w tej grupie jest znacznie większe.
Objawy udaru cieplnego to gorączka powyżej 40ºC, osoba z udarem cieplnym przestaje się pocić, a w zamian za to ma suchą i gorącą skórę, a także zaczerwienienie twarzy, występuje szybkie wysokie tętno, możliwa jest również utrata przytomności. W miarę możliwości należy unikać wychodzenia na zewnątrz lub przebywać w cieniu, szczególnie w godzinach największego nasłonecznienia (10:00-15:00), a także wystrzegać się forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszych porach dnia. Mieszkanie lub dom należy wietrzyć, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa, a w trakcie dnia zamykać oraz zasłaniać okna, aby uniknąć nadmiernego nasłonecznienia, można również stosować nawilżacze powietrza lub mokre ręczniki, aby zwiększyć wilgotność w pomieszczeniach. Aby ochłodzić organizm można zastosować chłodne prysznice, zaleca się również noszenie jasnych przewiewnych ubrań oraz nakryć głowy. W trakcie występowania wysokich temperatur niezwykle ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, po przez picie odpowiedniej ilości wysokozmineralizowanej wody, zawierającej m.im. magnez, wapń i sód (min. 2,5 l dziennie). Należy ją pić często, małymi łykami, wówczas lepiej się wchłania. Natomiast należy ograniczyć spożywanie napojów pobudzających zawierających kofeinę, a także unikać spożywania alkoholu, ponieważ płyny te mają działanie moczopędne, znacznie zwiększając utratę wody z organizmu. Zaleca się również spożywanie lekkich, chłodnych posiłków oraz owoców i warzyw bogatych w potas (pomidory, pomarańcze, ogórki, marchew).
Pamiętajmy! Dbajmy o siebie i bliskich w trakcie upałów, jeśli podejrzewamy wystąpienie udaru cieplnego niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza lub wezwać pogotowie.
Napisz komentarz
Komentarze