Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 21 maja 2025 18:54
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Chcesz pracować w zawodzie asystentki stomatologicznej? Sprawdź ten kurs

Za każdym zdrowym i pięknym uśmiechem pacjenta stoi praca całego zespołu, w którym istotną rolę odgrywa profesjonalne wsparcie asystenckie. To właśnie dyskretna, lecz precyzyjna pomoc „prawej ręki” dentysty wpływa na dobre samopoczucie pacjenta i sprawny przebieg nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów. Sprawdź, na czym polega praca asystentki stomatologicznej i jakie kompetencje są niezbędne w tym zawodzie.
Chcesz pracować w zawodzie asystentki stomatologicznej? Sprawdź ten kurs

Asystentka stomatologiczna – kim jest i jakie pełni funkcje?

To wykwalifikowany pracownik medyczny, który na co dzień wspiera lekarza dentystę w gabinecie bądź poradni stomatologicznej. Do głównych obowiązków należy przygotowanie gabinetu oraz stanowiska pracy lekarza dentysty – zapewnienie sterylności, zadbanie o potrzebne narzędzia, materiały i leki zgodne z planowanymi procedurami.

Podczas zabiegów asystentka czynnie wspiera lekarza, podając narzędzia, obsługując ssak, utrzymując widoczność pola operacyjnego oraz monitorując samopoczucie pacjenta. Jej zadaniem jest także dbanie o komfort psychiczny i fizyczny pacjentów – przed zabiegiem oraz w jego trakcie – a także udzielanie im podstawowych informacji.

Asystentka stomatologa odpowiada także za dezynfekcję narzędzi oraz sprzętu, przestrzegając rygorystycznych zasad higieny. Powinna znać zasady ich działania i potrafić obsługiwać urządzenia diagnostyczne i lecznicze znajdujące się w gabinecie. W nagłych sytuacjach wspiera lekarza w działaniach wymagających szybkiej reakcji. Bierze również udział w zabiegach profilaktycznych, takich jak usuwanie kamienia nazębnego czy fluoryzacja.

Perspektywy zawodowe i możliwości rozwoju

Każdy dentysta w trakcie obsługi pacjenta musi współpracować z asystentką stomatologiczną. Osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w:

  • prywatnych i publicznych gabinetach stomatologicznych;
  • klinikach i przychodniach;
  • szpitalnych oddziałach chirurgii twarzowo-szczękowej;
  • uczelniach medycznych (np. przy organizacji zajęć dla studentów);
  • firmach zajmujących się dystrybucją sprzętu i materiałów stomatologicznych.

Zawód ten daje możliwość stałego rozwoju zawodowego – udział w szkoleniach i kursach pozwala poszerzać wiedzę oraz zapoznawać się z nowoczesnymi technologiami i rozwiązaniami wykorzystywanymi w stomatologii.

Jak zdobyć kwalifikacje asystentki stomatologicznej?

Profesjonalne przygotowanie do zawodu możesz zdobyć, realizując specjalistyczny kurs online na platformie medical.edu.pl. Elastyczna forma nauki pozwala pogodzić szkolenie z codziennymi obowiązkami – to wygodne rozwiązanie dla osób pracujących lub uczących się.

Kurs Asystentki stomatologicznej obejmuje zagadnienia związane z pracą przy fotelu dentystycznym, a także przygotowuje do prowadzenia dokumentacji medycznej, obsługi recepcji i organizacji wizyt pacjentów. Uczestnicy poznają też zasady komunikacji i sprawnego zarządzania gabinetem, co znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie placówki.

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie Krajowego Instytutu Medycznego: medical.edu.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zawód 21.05.2025 10:52
Wszędzie ten seksizm.

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic