Dlaczego fotowoltaika jest tak popularna?
Odnawialne źródła energii nieustannie zyskują na popularności. Świadomość społeczna w zakresie dbania o środowisko i wykorzystywania naturalnych metod pozyskiwania energii jest coraz większa. Doceniają to także Polacy, którzy coraz chętniej decydują się na inwestowanie w fotowoltaikę. Przechwytywanie promieni słonecznych i ich zamiana w prąd elektryczny stała się doskonałą metodą na obniżenie miesięcznych rachunków. Już dziś na wielu osiedlach aż roi się od domków z zainstalowanymi panelami słonecznymi. Koszt takiej instalacji zależy w dużej mierze od jej wielkości i wynosi od 15 do 25 tysięcy złotych. Jednak już po kilku latach inwestycja ta zwróci się i będzie przynosić wyłącznie zyski. Dobrze dobrana instalacja jest bowiem w stanie pokryć roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego.
Co składa się na zestaw fotowoltaiczny?
Dla wielu z nas znakiem rozpoznawczym fotowoltaiki są panele słoneczne. To one jako pierwsze rzucają się w oczy, pochłaniają także znaczną część budżetu. Panele przechwytują promienie słoneczne i zamieniają je na prąd stały. Moduły fotowoltaiczne są tworzone z monokrystalicznego krzemu lub sprasowanych bloków wykrystalizowanego krzemu. Pierwszy typ jest obecnie najlepszym i jednocześnie najdroższym rodzajem paneli, które gwarantują wysoką sprawność i trwałość. Poza modułami potrzebne są jeszcze pozostałe elementy. Falownik sieciowy jest elementem, który gwarantuje zamianę prądu stałego w prąd zmienny. Dzięki temu powstały na panelach prąd jest zdatny do użycia. Poza tym urządzeniem, w każdym zestawie znajdują się przewody solarne, przewody instalacyjne, przewody uziemiające, konektory szeregowe, ogranicznik przepięć, podstawy bezpiecznikowe oraz wkładki bezpiecznikowe.
Konstrukcje fotowoltaiczne – gdzie montujemy zestaw?
Prawidłowy i bezpieczny montaż zestawu jest możliwy dzięki odpowiednim konstrukcjom fotowoltaicznym. Istnieją trzy sposoby montażu. Na dachu skośnym wykorzystamy konstrukcje fotowoltaiczne, które uwzględniają kąt nachylenia dachu. W tym miejscu dowiesz się więcej na ten temat https://sklep.ekotechnologia.eu/c/27/konstrukcje-montazowe.html. Montaż paneli jest także możliwy na dachu prostym, do którego przeznaczone są odrębne konstrukcje fotowoltaiczne. Przypominają one te, które wykorzystuje się do montażu naziemnego. Kąt nachylenia w obu przypadkach można regulować, dzięki czemu jesteśmy w stanie zapewnić panelom nawet 5% większą skuteczność.