Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 22 maja 2025 23:57
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Innowacje w rolnictwie

Innowacja w gospodarstwie rolnym to każda wprowadzona zmiana, która coś ulepsza, daje nową jakość lub pozwala stworzyć nowy produkt bądź usługę. Innowacją może być wprowadzenie nowej metody produkcji, otwarcie nowego rynku zbytu, zdobycie nowego źródła surowców, jak również wprowadzenie nowego sposobu organizacji pracy czy nowej metody marketingowej, która pozwoli na zwiększenie przychodów ze sprzedaży.
  • 23.11.2021 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Innowacje w rolnictwie

 

Innowacje w rolnictwie wpływają na poprawę efektywności gospodarowania oraz na wzrost konkurencyjności gospodarstw rolnych. Pomagają chronić środowisko np. przez możliwość zmniejszenia ilości stosowanych nawozów czy oszczędzać wodę, która jest zużywana na produkcję rolniczą. Dzięki nim możliwe jest zmierzenie się z takimi wyzwaniami jak zmiany klimatu, rosnące wymagania konsumentów co do jakości żywności, potrzeba ochrony roślin przez pojawiającymi się nowymi patogenami. Warunkiem skutecznego wdrożenia do praktyki nowych rozwiązań jest ścisła współpraca wszystkich podmiotów działających w rolnictwie i na rzecz tego sektora, w tym jednostek naukowych.

Przykłady konkretnych rozwiązań dla rolnictwa, nad którymi pracują naukowcy można zobaczyć w filmie, który znajduje się pod tym linkiem: https://youtu.be/9E3u1KPDCJU

Dobrze funkcjonujący system wiedzy i innowacji w dziedzinie rolnictwa powinien zapewniać przepływ wiedzy między jego podmiotami, odpowiadając na rosnące potrzeby rolników w zakresie informacji. System ten obejmuje nie tylko rolnictwo, lecz także inne działania na obszarach wiejskich związane z krajobrazem, środowiskiem, klimatem, różnorodnością biologiczną oraz systemami żywnościowymi i nieżywnościowymi.

System transferu wiedzy i innowacji opiera się na sieci publicznych doradców rolniczych. Tworzy ją 16 wojewódzkich Ośrodków Doradztwa Rolniczego oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. System uzupełniają przedstawiciele izb rolniczych oraz prywatni doradcy rolniczy. Zaplecze naukowo-badawcze dla sektora tworzą instytuty badawcze, szkoły wyższe czy instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk.

W ramach Wspólnej Polityki Rolnej przewidziano szereg działań, które ułatwiają dostarczenie innowacyjnych rozwiązań do gospodarstw rolnych oraz efektywne ich wdrożenie. Wśród nich są działania z zakresu doskonalenia zawodowego rolników, w tym kompleksowe doradztwo rolnicze oraz szkolenia upowszechniające innowacyjne rozwiązania i dobre praktyki, które zostały już przetestowane i są możliwe do stosowania w produkcji rolnej lub w przetwórstwie rolno-spożywczym.

W projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewidziano również działania demonstracyjne. W ramach tej interwencji przepływ wiedzy i informacji w zakresie rozwoju gospodarstw rolnych możliwy będzie dzięki wizytom w gospodarstwach demonstracyjnych oraz w wyniku rozwoju bazy gospodarstw demonstracyjnych.

Dodatkowo wspierane będzie powstawanie innowacji oraz wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na poziomie gospodarstwa rolnego w ramach Grup Operacyjnych EPI, w których skład wchodzą m.in. rolnicy, przedsiębiorcy, jednostki naukowe czy podmioty doradcze. Celem funkcjonowania Grup Operacyjnych EPI jest realizacja takich przedsięwzięć, które stanowią odpowiedź na zapotrzebowanie rynkowe, przyczyniają się do optymalizacji produkcji i poprawy konkurencyjności oraz ukierunkowane są na badania naukowe, technologię i cyfryzację.

Źródła:

  • Projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, lipiec 2021 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  • Zrozumieć innowacje w rolnictwie, Projekt opracowany przez Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie, 2017 r.

  • fot. https://pl.dreamstime.com


 


 

Logo ue


 


 

Projekt finansowany w ramach programu IMCAP Unii Europejskiej.

Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy jego autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.


 

Materiał Partnera


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: babcia gabrysiaTreść komentarza: Spoko, ciemny lud pislamski wszystko kupi!Data dodania komentarza: 22.05.2025, 23:08Źródło komentarza: PiS zaprasza na marszAutor komentarza: Gabriel RóżańskiTreść komentarza: Bo wiem. Żadne dziecko nie może żyć i takie są fakty.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 22:39Źródło komentarza: Czy dziecko urodziło się żywe? Czy czekano, aż umrze?Autor komentarza: WyjaśnienieTreść komentarza: Olesniczanin. Chodziłeś do jakiś szkół ? Przecież zostało jeszcze 7 miesięcy. Redaktor Roman Rybak też wydaje publikację o Oleśnicy z czasów PRL. I jest na etapie zbierania wspomnień oraz pamiątek z tamtego okresu . I też chcesz redaktora już pytać gdzie będzie można nabyć ? To spytaj.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 22:32Źródło komentarza: Żłobek to też kwestia dojazduAutor komentarza: Gabriel RóżańskiTreść komentarza: Bandyci i zbrodniarze z NSZ sami sobie zapracowali na swój wizerunek. Tu nawet nie chodzi o komuchów, UB, NKWD. Partyzanci NSZ oprócz dokonywania morderstw, czystek etnicznych i ludobójstwa wśród Rosjan, Niemców, Białorusinów, Litwinów, Ukraińców, Żydów, przede wszystkim mordowali samych Polaków, między innymi tych którzy skorzystali na reformie rolnej, oraz tych, którzy odmówili im pomocy i nie chcieli ich ukrywać. Oczywiście nie wszyscy, ale wśród tych którzy to robili są ci, z których nacjonaliści i katolicy chcą dziś zrobić świętych, beatyfikować ich i kanonizować, czyli między innymi Łupaszko, Ogień, Bury, Wołyniak. To były wyjątkowo okrutne bestie. Ich działania można porównać do działań ukraińskich patriotów i żołnierzy wyklętych, czyli partyzantów OUN-UPAData dodania komentarza: 22.05.2025, 22:24Źródło komentarza: PiS zaprasza na marszAutor komentarza: olesniczaninTreść komentarza: Pytam bo chcę nabyć i zapoznać się z jego treścią. Nie sądzę innych wedle siebie "Tylko pytam"Data dodania komentarza: 22.05.2025, 22:12Źródło komentarza: Żłobek to też kwestia dojazduAutor komentarza: cdsTreść komentarza: Skąd wiesz że nie mogło żyć? Bo tak zadecydowała Gizela?Data dodania komentarza: 22.05.2025, 21:03Źródło komentarza: Czy dziecko urodziło się żywe? Czy czekano, aż umrze?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic