Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 29 kwietnia 2025 20:05
Reklama
Reklama
Reklama

Co robią kobiety, żeby się podobać

Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy informuje:
Co robią kobiety, żeby się podobać

Wystawa plenerowa fotografii autorstwa Elżbiety Dzikowskiej - "Różne oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać"

Zapraszamy do obejrzenia wystawy plenerowej "Różne oblicza piękna. Co robią kobiety żeby się podobać" autorstwa Elżbiety Dzikowskiej. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w terminie 24.10-15.11.2023 r. na budynku Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Oleśnicy przy ul. Kochanowskiego 4 oraz ogrodzeniu Przedszkola Nr 3.

Autorka o idei wystawy:

„Jestem kobietą, nic więc dziwnego, że podczas moich, kilkudziesięcioletnich podróży po świecie ta problematyka zwróciła moją uwagę. Zwłaszcza dzięki fotografii, która pokazuje, lepiej niż słowo, jak odmienne są pojęcia piękna na różnych kontynentach w różnych krajach w różnych cywilizacjach i klimatach. Starałam się to udokumentować. To nie jest moje tylko spostrzeżenie, ale potwierdzam, że kobiety pragną się podobać. Nie tylko mężczyznom, ale także innym kobietom, a przede wszystkim samym sobie. Ładny wygląd sprzyja dobremu samopoczuciu. Więc kobiety od wieków się stroją, wymyślają coraz to nowe fryzury, noszą biżuterię, malują się, tatuują, zależnie od swoich wzorców kulturowych. W etiopskim plemieniu Mursi wkładają sobie w przedziurawioną dolną wargę gliniany krążek, w birmańskim plemieniu Padang zakładają na szyję obręcze, w wielu krajach popularne są tatuaże a nawet skaryfikacje. To wysoka cena piękna. Na szczęście, bardziej popularne jest przydawanie sobie urody dzięki biżuterii, która bywa dziełem sztuki ale i amuletem chroniącym przed różnymi dopustami. To, co robią kobiety, żeby się podobać, jest zatem bardzo ważnym przejawem kultury i tradycji, która - o dziwo! - bywa podobna mimo wielkiej niekiedy odległości.” 

Elżbieta Dzikowska 

Historyczka sztuki, sinolożka, podróżniczka, reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, artykułów publicystycznych oraz wystaw sztuki współczesnej. Wraz z mężem, Tonym Halikiem, zrealizowała dla Telewizji Polskiej około 300 filmów dokumentalnych ze wszystkich kontynentów oraz prowadziła popularny podróżniczy program telewizyjny „Pieprz i wanilia”. W 1976 z Tonym Halikiem byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków. Razem odbyli wiele wspólnych podróży do prawie wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, 27 stanów USA, jak również do Australii, Chin, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lanki, Rosji, na Tahiti, Hawaje, Galapagos, Wyspę Wielkanocną, do Kenii, Tanzanii, Maroka, Libii, Egiptu. Dzięki jej staraniom, w 2003 roku powstało Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, w Toruniu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: JaTreść komentarza: Chciałabym, żeby autor tego komentarza pomógł w realny sposób temu dziecku, które urodziłoby się połamane w wielu miejscach w tym z połamaną czaszką. Żeby mu ulżył w bólu i powiedział dobrze, że się urodziłeś/aś, teraz możesz godnie w wielkim cierpieniu umierać. Bo tak powinno być! Bo autor komentarza tak chce.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:56Źródło komentarza: Murem za Gizelą JagielskąAutor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Łowca. Jak sam widzisz debil to debil. Mógł napisać coś złego ale zgodnego z moją ideologią. A tak wtopił.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:22Źródło komentarza: Prezydent Andrzej Duda: Aborcja w Oleśnicy to było w istocie zabójstwoAutor komentarza: KonioTreść komentarza: Powyzywałbys jeszcze . Zagoził śmiercią. A ty nie da rady moderator nie puści. Ale pech. Kiedyś to miales raj. A teraz. Lipa.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:21Źródło komentarza: DINO - ruszyła budowa trzeciego marketu sieci w OleśnicyAutor komentarza: zw-kowalski :-)Treść komentarza: Wpis z 23:13 nie jest moim wpisem. To zasługa redakcji a nie moja. Nikt przy zdrowych umysłach nie uwierzy, że poprę takie wypociny prezydenta .Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:19Źródło komentarza: Prezydent Andrzej Duda: Aborcja w Oleśnicy to było w istocie zabójstwoAutor komentarza: KriSTreść komentarza: Bardzo ladnie.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:19Źródło komentarza: W Bierutowie tańczą poloneza (WIDEO)Autor komentarza: zw-kowalskiTreść komentarza: Mieszkaniec. Masz urojenia. Nie donoszę na sąsiadów bo ich nie mam. Zdjęcia wysyłam horbaczowi i krawczykowi. A oni te zdjęcia wysyłają policji aby ta zajęła się wykroczeniami. To po pierwsze. Po drugie. Jestem emerytem . Nie dałem się okraść ZUS. Nie płaciłem składek. Więc mam do dyspozycji oszczędności rzędu miliona. I muszę je wydać przez ponad 9 lat. A poza tym takie pimki jak ty to mi to LOTTO.Data dodania komentarza: 29.04.2025, 18:16Źródło komentarza: Prezydent Andrzej Duda: Aborcja w Oleśnicy to było w istocie zabójstwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic