Zorganizowana w czwartek 10 sierpnia debata o planach przebudowy centrum Sycowa wzbudziła wiele emocji. Przeznaczona na ten cel sala ślubów Muzeum Regionalnego pękała w szwach i szybko zabrakło krzeseł.
Jak zwykle na tego typu spotkaniach dominowali przeciwnicy proponowanych rozwiązań.
Ci, którzy się zjawili na debacie, stawiali zarówno burmistrzowi Dariuszowi Maniakowi, jak i twórcy projektu przebudowy, trudne pytania. Oceniali, że różne aspekty przebudowy są zbędne lub błędne.
Lokalni przedsiębiorcy wyrażali obawy, że nowa organizacja ruchu utrudni dostawy do ich sklepów i zakładów. Również niektórzy mieszkańcy centrum twierdzili, że - wyjeżdżając z domu - będą mieli problem z włączeniem się do ruchu.
Zgodnie krytykowano fakt, że ulice wokół rynku mają być wykonane z kamiennej kostki.
Na debacie obecny był radny Łukasz Schonfelder, który m.in. zarzucał burmistrzowi, iż ten wcześniej nie chciał omawiać planów z mieszkańcami. Wśród oponentów Dariusza Maniaka nie zabrakło także pastora Rafała Millera.
Z kolei miejski aktywista i miłośnik historii Sycowa Edmund Goś ostrzegał, na jakie podziemne "niespodzianki" z dawnych czasów może natknąć się inwestor.
Szeroka relacja z debaty we wtorek w "Panoramie Oleśnickiej".
AKTUALIZACJA
A oto komunikat o spotkaniu przygotowany przez Urząd Miasta i Gminy Syców:
Spotkanie było okazją do zaprezentowania mieszkańcom planów przyszłego wyglądu i organizacji centrum miasta. W wydarzeniu udział wzięli burmistrz Sycowa Dariusz Maniak, radni gminy, urzędnicy Sycowa, przedstawiciele wykonawcy inwestycji, lokalni przedsiębiorcy oraz mieszkańcy miasta.
- Naszym celem jest stworzenie przestrzeni miejskiej, która spełni potrzeby i oczekiwania mieszkańców. Przebudowa centrum Sycowa to dla nas ogromne wyzwanie, ale również szansa na jeszcze szybszy rozwój całego miasta – podkreśla burmistrz Sycowa Dariusz Maniak.
W trakcie spotkania zaprezentowano przyczyny przebudowy centrum, wizualizacje nowego rynku a także etapy prac i planowaną komunikację z mieszkańcami.
- Decyzja o przebudowie centrum miasta została podjęta ze względu na bardzo zły stan techniczny sieci wodno-kanalizacyjnej, który niesie ze sobą zagrożenia dla jakości życia mieszkańców oraz dla infrastruktury miejskiej. Modernizacja jest nieunikniona, aby zapewnić bezpieczeństwo, komfort i zdrowie mieszkańców – wyjaśnia burmistrz miasta.
Wyprowadzenie tranzytu z centrum miasta i więcej zieleni
Władze miasta planują, aby centrum miasta, było nie tylko piękne, ale przede wszystkim funkcjonalne i przyjazne mieszkańcom. Dlatego jednym z kluczowych kroków będzie wyprowadzenie tranzytu z centrum, co poprawi jakość powietrza oraz bezpieczeństwo na drogach.
- Metamorfoza centrum miasta przyniesie blisko 3000 m2 przestrzeni zielonej, tworząc przyjemne miejsca do odpoczynku i spotkań. Dodatkowo, planujemy wybudowanie nowych parkingów w okolicy centrum, aby zapewnić wygodę i dostępność dla mieszkańców oraz turystów - dodaje Dariusz Maniak.
Planowana przebudowa obejmuje również stworzenie nowych dróg, zatoczek autobusowych oraz rozbudowę chodników i ścieżek rowerowych, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z bardziej zrównoważonych środków transportu i promować zdrowszy styl życia.
Nowa komunikacja Urzędu z mieszkańcami Sycowa
Tak duża inwestycja niesienie za sobą wiele wyzwań, między innymi na polu przekazywania informacji na bieżąco na temat występowania czasowych utrudnień.
Wszelkie informacje na temat inwestycji będą komunikowane za pośrednictwem strony internetowej, Biuletynu Informacji Publicznej, mediów społecznościowych i materiałów drukowanych ze strony Urzędu.
- Chcemy sprawić, żeby przebudowa centrum była jak najmniej uciążliwa dla przedsiębiorców i mieszkańców. Spotkaliśmy się dzisiaj, aby porozmawiać o potrzebach społeczności i liczymy na dalszą, owocną komunikację. - kończy burmistrz Sycowa.
Planowane rozpoczęcie pierwszych prac przewiduje się na trzeci kwartał bieżącego roku. Koszt przebudowy centrum miasta to 22 mln zł, które pochodzą z budżetu gminy i otrzymanego dofinansowania w ramach rządowego programu "Polski Ład". Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie 2025 roku.
Napisz komentarz
Komentarze