Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 7 lipca 2025 07:56
Reklama
Reklama
Reklama

"Trzeźwo myślę” za kółkiem (WIDEO)

Już po raz szósty Carlsberg Polska inicjuje ogólnopolski program edukacyjno-społeczny „Trzeźwo myślę”, promujący odpowiedzialną konsumpcję alkoholu. Ta edycja skupi się na temacie bezpieczeństwa za kierownicą. Mimo wysokiej świadomości Polaków na temat zagrożeń jakie niesie wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu, nadal zdarzają się tego typu sytuacje.
"Trzeźwo myślę” za kółkiem (WIDEO)

Według najnowszego badania opinii 15% ankietowanym zdarzyło się prowadzić auto w stanie, gdy nie byli pewni czy są trzeźwi. Ambasadorami tegorocznej edycji są: aktorka – Dominika Gwit-Dunaszewska, Marek Konkolewski – ekspert ds. ruchu drogowego, Marcin „Borkoś” Borkowski – ratownik medyczny oraz Edyta Bartosiak – instruktor nauki jazdy i przyszły egzaminator.

Nie ma już „cichego przyzwolenia” na jazdę pod wpływem

Powszechnie wiadomo, że prowadzenie auta po spożyciu alkoholu to zła i nieodpowiedzialna decyzja. Czasami do smutnych statystyk przyczyniają się pasażerowie, którzy dają „ciche przyzwolenie” na takie zachowanie. Jak pokazują wyniki przeprowadzonego w maju 2022 r. badania opinii publicznej w ramach programu „Trzeźwo myślę”, 87% Polaków odmówiło jazdy z kierowcą będącym pod wpływem alkoholu. Niemniej pozostałe 13% przyznało, że taka sytuacja miała miejsce i częściej dotyczyła mężczyzn niż kobiet (odpowiednio 14% i 11%).

 

Kliknij aby odtworzyć

 

Obywatelskie zatrzymanie musi być bezpieczne

Zatrzymanie obywatelskie nie jest obowiązkowe, ale z moralnego punktu widzenia powinniśmy przynajmniej poinformować o zdarzeniu policję. Nie wolno podejmować prób zatrzymania samochodu pijanego kierowcy zwłaszcza w sytuacji, gdy bezpieczeństwo nasze lub innych uczestników ruchu może być zagrożone.

- Jeśli widzimy, że ktoś siada za kierownicę będąc nietrzeźwym, możemy, ale nie mamy obowiązku, aktywnie mu w tym przeszkodzić. Jeśli zdecydujemy się interweniować, lepiej zachowajmy zdrowy rozsądek i trzeźwo oceńmy szansę powodzenia takiej „akcji”. Przede wszystkim bądźmy ostrożni i jak najszybciej skontaktujmy się z policją – mówi Marek Konkolewski, ekspert ds. ruchu drogowego.

25% ankietowanych powstrzymało kierowcę od jazdy po alkoholu, natomiast 32% przyznaje, że nie wiedziałoby co zrobić będąc świadkiem takiej sytuacji. Blisko 90% Polaków nie pamięta, czy otrzymało podczas kursu na prawo jazdy wskazówki jak bezpiecznie dokonać obywatelskiego zatrzymania, zaś 55% nie wie jakie ma prawa a jakie obowiązki w sytuacji spotkania na drodze nietrzeźwego kierowcy. Natomiast aż 84% Polaków uważa, że w programie kursu na prawo jazdy przyszli uczestnicy ruchu drogowego powinni być uczeni jak postępować z nietrzeźwym kierowcą.

 

Kliknij aby odtworzyć

 

Piłeś, nie ryzykuj

Już 85% ankietowanych deklaruje, że nie prowadzi auta po alkoholu. Jednak nadal 15% zdarzyło się prowadzić w stanie, gdy nie byli pewni czy są trzeźwi, tzw. „dzień po”. Eksperci programu przyznają, że takie osoby stanowią największy odsetek zatrzymanych kierowców z przekroczoną dopuszczalną dawką alkoholu. Dlatego jeśli byliśmy dzień wcześniej na imprezie, czujemy się dobrze, ale nie jesteśmy pewni czy jesteśmy trzeźwi, nie ryzykujmy wsiadania „za kółko”. W takich sytuacjach eksperci rekomendują np. skorzystać z policyjnego alkomatu na najbliższym komisariacie. Pamiętajmy jednak, żeby udać się na taką weryfikację stanu trzeźwości pieszo lub taksówką.

Kliknij aby odtworzyć

 

Program „Trzeźwo myślę”

Program edukacyjno-społeczny „Trzeźwo myślę” realizowany jest od 5 lat i wpisuje się w cel „Zero nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu” strategii zrównoważonego rozwoju Grupy Carlsberg pn. „Together Towards ZERO”. Szósta edycja programu koncentruje się na edukacji kierowców i pasażerów, aby wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków samochodowych spowodowanych przez kierowców pod wpływem alkoholu.

Ambasadorami tegorocznej edycji są: Marek Konkolewski, ekspert ds. ruchu drogowego, Marcin „Borkoś” Borkowski - ratownik medyczny i mistrz Europy w ratownictwie medycznym, Dominika Gwit-Dunaszewska – aktorka kinowa, teatralna oraz Edyta Bartosiak, instruktor nauki jazdy samochodem, przyszły egzaminator.

Grono ambasadorów tegorocznej odsłony programu „Trzeźwo Myślę” to eksperci, którzy aktywnie uczestniczą w podnoszeniu bezpieczeństwa na drodze – jako instruktorzy, egzaminatorzy, kierowcy czy pasażerowie. W filmach, dzielą się wskazówkami i wiedzą na temat tego jak trzeźwo myśleć „za kółkiem” lub jako pasażer. Jestem przekonana, że ich doświadczenie, autorytet oraz udzielone porady pomogą podjąć prawidłowe decyzje i uniknąć wielu ryzykownych sytuacji na drodze – mówi Teresa Aldea, kierownik ds. zrównoważonego rozwoju, Carlsberg Polska.

Kliknij aby odtworzyć

 

 

Głównym elementem 6-tej edycji programu będę trzy filmy edukacyjne nt. „trzeźwego myślenia” za kierownicą z udziałem ambasadorów akcji, a także wspierająco działania w mediach społecznościowych oraz badanie opinii publicznej. Patronat nad programem „Trzeźwo myślę” sprawuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie, partnerem merytorycznym jest „Partnerstwo dla bezpieczeństwa drogowego”.

11 Badanie opinii pt. „Jazda Polaków na podwójnym gazie” przeprowadzone na zlecenie Carlsberg Polska przez ARC Rynek i Opinia w maju 2022 r. na ogólnopolskiej próbie n=1006 Polaków w wieku 18-65 lat.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Zw-KowalskiTreść komentarza: Koko. Twoje prawo. Ja sprawdzam czy i jaki układ jest w Oleśnicy.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 23:57Źródło komentarza: Podwórko za 350 tysięcyAutor komentarza: zw=kowalski:-)Treść komentarza: Jaro. W Szwecji nie ma kontynuacji PRL. W Polsce zmieniło się tylko nazewnictwo. Jak w jakiejś miejscowości klub sportowy organizuje jarmark to sportowcy i działacze pilnują porządku. Na koniec dnia my wystawiamy odpady w workach a oni je odbierają od nas. Kiedy odjeżdżamy jest czysto. A popatrz jak wygląda stan po targu na Wrocławskiej oraz po dniach Oleśnicy. W ten wtorek i środę jarmark organizował klub hokeja w Burtaesk. Podobnie jest w Lycksele. A w Oleśnicy organizację zleca się firmom zewnętrznym. Pozdrawiam cię imienniku prezesa wszystkich prezesów z siedziby świętego Mikołaja w Laponii.Data dodania komentarza: 6.07.2025, 23:55Źródło komentarza: Boisko zamiast telefonówAutor komentarza: mTreść komentarza: Czy tęsknią do rosyjskiej flagi?Data dodania komentarza: 6.07.2025, 23:17Źródło komentarza: Chce usunięcia flagi Ukrainy z sali obrad Rady Miejskiej OleśnicyAutor komentarza: KaziuTreść komentarza: Publiczne pieniądze żeby sobie rowerem pojeździćData dodania komentarza: 6.07.2025, 21:59Źródło komentarza: Rowerowa przygoda zaczęła się w GoszczuAutor komentarza: EloTreść komentarza: Były zapisy info na plakacie wystarczy czytaćData dodania komentarza: 6.07.2025, 20:40Źródło komentarza: Rowerowa przygoda zaczęła się w GoszczuAutor komentarza: Rynek 8Treść komentarza: Dlaczego nie było zapisów dlaczego tylko nie liczni mogli brać udziałData dodania komentarza: 6.07.2025, 18:57Źródło komentarza: Rowerowa przygoda zaczęła się w Goszczu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic