W styczniu 2022 roku ruszyła nasza akcja „Dwa bieguny”, polegająca na promocji sylwetek (życia, osiągnięć i twórczości) dwóch niezwykłych kobiet, które zostały patronkami 2022 roku - Wandy Haliny Rutkiewicz-Błaszkiewicz i Marii Konopnickiej.
Z tej okazji mamy dla Was nową wystawę „A co wam śpiewać, laleczki?”, która przedstawia postać Marii Konopnickiej w kontekście Jej twórczości dla dzieci - niezwykle oryginalnej jak na czasy, w których powstawała.
Maria Konopnicka przebijała się do literatury o własnych siłach. Była nie tylko pisarką, lecz i działaczką społeczną. Kosztem wielu wyrzeczeń samotnie wychowywała sześcioro dzieci. Przez wiele lat tułała się po Europie, nie zrywając kontaktów z krajem - w tym czasie była jedną z czołowych organizatorek protestu światowej opinii publicznej przeciw okrucieństwom Prus wobec strajkujących dzieci Wrześni.
Dobrze znając języki - niemiecki, francuski, rosyjski, wkrótce opanowała również czeski, angielski i włoski - zajęła się przekładami. Tłumaczyła utwory m.in. Heinricha Heinego, Paula Heyse, Edmonda De Amicisa.
Teksty Konopnickiej przełamywały dydaktyczną tendencję królującą wówczas w literaturze dla najmłodszych. Artystka w swoich wierszach nie tyle pouczała dzieci, ile odwoływała się do ich wrażliwości, dawała im poezję poruszającą uczucia. Poetka deklarowała: „Nie przychodzę ani uczyć dzieci, ani też ich bawić. Przychodzę śpiewać z nimi.” Poezja Konopnickiej - melodyjna, przywołująca obrazy polskiej przyrody - wywarła wpływ na wyobraźnię kilku pokoleń młodych odbiorców, wciąż jest nam bliska.
W wystawie zacytowano wiersze Marii Konopnickiej oraz teksty publicystek: Anieli Szycówny, Marii Dłuskiej, Krystyny Kuliczkowskiej. Ilustracje stworzono na bazie kart z książek poetyckich dla dzieci autorstwa Marii Konopnickiej pozostających w archiwach Polona.
Decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany Konopnicka.
Wystawę można oglądać na I piętrze w Bibliotece przy ul. M. Reja 10 w godzinach otwarcia. Wystawa potrwa do końca kwietnia.
Zapraszamy!
Napisz komentarz
Komentarze