Rzeczpospolita ślepa

  • 05.02.2020, 08:00
  • Grupa Tipmedia
Rzeczpospolita ślepa
Wzrok jest królem zmysłów. Ludzie odbierają za jego pomocą ponad 80 proc. informacji z otoczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyje 285 mln ludzi niedowidzących, zaś 39 mln jest całkowicie niewidoma. W Polsce żyje ok. 38 mln. A więc wyobraźmy sobie, że nagle cały nasz kraj mógłby stać się niewidomy.

Pogarszający się wzrok to realny problem, który dotyka osoby w każdym wieku. Obecnie nawet 50% polskich dzieci cierpi z powodu wad wzroku takich jak krótkowzroczność lub astygmatyzm. Szacuje się, że do 2050 r. ponad trzykrotnie zwiększy się na świecie liczba osób, które stracą wzrok – takie dane podaje w raporcie Lancet Global Health. Problem niedowidzenia dotyka zwłaszcza krajów rozwijających się.

Kwestia wykluczenia zawodowego wśród osób z dysfunkcjami wzroku  maleje w Polsce z roku na rok. Pojawiają się profesjonalne narzędzia, które poprawiają jakość życia osobom  niedowidzącym i niewidomym, ale wciąż jest wiele do zrobienia. Na mocy ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej do końca września 2020r. instytucje publiczne muszą przebudować strony internetowe tak by były zgodne z  wymaganiami międzynarodowego standardu WCAG.2.1. Dzięki temu wszyscy będą mieć swobodny dostęp do informacji. Strony dostępne dla osób niedowidzących dają m.in. możliwość zmiany wielkości czcionki oraz kontrastu. To zalecane rozwiązanie nies tylko dla osób niedowidzących. Kompozycja o dużym kontraście (czytanie białych liter na ciemnym tle) może bardzo odciążyć wzrok podczas długich sesji przed monitorem.

Takie rozwiązania zaleca 27-letni Mateusz Bobruś z Chełma, który mimo swojej niepełnosprawności wzrokowej i ruchowej jest tyfloinformatykiem. Urodził się z czterokończynowym mózgowym porażeniem dziecięcym, porusza się na wózku i jest niewidomy. To zwykły w swojej niezwykłości chłopak, który pracuje online w "Fundacji Świat Według Ludwika Braille'a" i każdego dnia szkoli osoby niepełnosprawne z zakresu korzystania ze specjalistycznego oprogramowania oraz obsługi komputera. To prawdziwy ekspert w szkoleniach osób niewidomych. Autor kilku poradników dotyczących obsługi programów i sprzętów ogólnodostępnych z punktu widzenia osób niewidomych. Dzięki niemu osoby z dysfunkcjami wzroku robią postępy w rehabilitacji, a nawet zyskują perspektywę podjęcia pracy zawodowej.

 

TY TEŻ MOŻESZ POMÓC!

Mateusz Bobruś zawodowo, ale także zupełnie bezinteresownie pomaga każdemu, kto się do niego zwróci. Przywraca ludziom wiarę w siebie i swoje możliwości. Tym razem to on potrzebuje wiatru w żagle. By mógł jeszcze lepiej korzystać ze swoich supermocy niezbędny jest wózek elektryczny z systemem pozwalającym na umiejscowienie go w aucie bez użycia siły. Obecnie jest to jedyne rozwiązanie, które pozwoli mu spełniać swoje plany, cele i marzenia. Razem możemy wszystko.

Tu możesz pomóc: https://zrzutka.pl/profil/mateusz-bobrus-96758

A tu mówią o Mateuszu: http://www.swiatbrajla.org.pl/?opinie-o-szkoleniach,176

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: