Czym jest siłownik hydrauliczny i jak działa?

  • 10.07.2019, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Czym jest siłownik hydrauliczny i jak działa?
Siłownik hydrauliczny to ważny element układu hydraulicznego. Spełnia funkcję hydrostatycznego silnika o ruchu posuwistym. Siłowniki hydrauliczne znajdują zastosowanie w wielu technologiach. Stosuje się je zarówno w życiu codziennym, jak i wyspecjalizowanych branżach przemysłowych.

Zasada działania siłowników hydraulicznych

Siłownik hydrauliczny zamienia energię ciśnienia tłoczonej cieczy na energię mechaniczną. Jako czynnik roboczy najczęściej wykorzystywany jest odpowiedni olej o określonej gęstości. Proces ten wywołuje ruch organu roboczego siłownika, który umieszczony jest w korpusie cylindrycznym. Elementem tym najczęściej jest tłok, jednak może to być również membrana lub nurnik. Budowa siłownika hydraulicznego obejmuje też podłużne tłoczysko wprawiane w ruch posuwisty lub posuwisto-zwrotny. Zadaniem tego elementu jest przeniesienie na kolejny fragment układu siły z organu roboczego. Długość tłoczyska jest w stanie ograniczyć zasięg suwu roboczego danego siłownika. Ze względu na ryzyko deformacji, jest ona ograniczona. Możliwe jest jednak zwiększanie zasięgu suwu roboczego przy zastosowaniu siłowników teleskopowych.

Sprawdź więcej – Fluiconnecto siłowniki hydrauliczne

Rodzaje silników hydraulicznych

Siłowniki hydrauliczne klasyfikować można ze względu na sposób, w jaki kontrolowany jest suw roboczy - w jednym lub dwóch przeciwstawnych kierunkach. Na tej podstawie wyróżnia się siłowniki działania jednostronnego i dwustronnego. W pierwszym z nich powrót tłoczyska do wyjściowej pozycji wymusza jego ciężar własny lub działanie zewnętrznej siły. Ciecz jest następnie usuwana z komory roboczej. W siłowniku dwustronnym ciecz obustronnie oddziałuje na tłok. Taka konstrukcja pozwala w niektórych przypadkach na zastosowanie dwóch tłoczysk.

Zastosowania siłowników hydraulicznych

Jeżeli ruch tłoka i tłoczyska ma się kończyć w sposób płynny oraz łagodny, siłownik hydrauliczny wyposażany jest w odpowiedni zawód dławiący. Spełnia on rolę hamulca. Takie rozwiązanie sprawdza się np. w systemach automatycznego otwierania okien, drzwi czy bram. Siłowniki hydrauliczne wykorzystywane są jednak głównie tam, gdzie napędy elektryczne czy pneumatyczne nie są w stanie wytrzymać dużych obciążeń. Znajdują zastosowanie m.in. w walcarkach hutniczych, prasach hydraulicznych, wywrotkach, koparkach czy dźwigach, a także różnego rodzaju maszynach transportowych i rolniczych. Bogatą ofertę siłowników hydraulicznych w różnych rozmiarach posiada Fluiconnecto. Firma wykonuje też elementy na zamówienie, które spełniają wszelkie szczegółowe wymogi techniczne.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: