OC na raty – czy to może się opłacać?

 • 29.09.2020, 13:00
 • Grupa Tipmedia
OC na raty – czy to może się opłacać?
Ubezpieczenie OC to stały wydatek ponoszony przez właścicieli samochodów. Ponieważ jednorazowa płatność składki może być dużym obciążeniem dla domowego budżetu, firmy ubezpieczeniowe już od dawna proponują klientom rozłożenie płatności na raty. Czy takie rozwiązanie opłaca się finansowo? Sprawdzamy!

 

Czy każdy ubezpieczyciel proponuje OC na raty?

Nie, część firm ubezpieczeniowych wymaga opłacenia składki jednorazowo przy zawieraniu umowy ubezpieczenia OC. Możesz się o tym przekonać, korzystając z narzędzia, jakim jest kalkulator OC. Po uzupełnieniu danych, otrzymasz wiele propozycji od różnych ubezpieczycieli, a w ich ramach znajdziesz informację o tym, czy ubezpieczyciel umożliwia płatność ratalną.

Które firmy oferują ubezpieczenie samochodu na raty i na jakich zasadach? Większość ubezpieczycieli proponuje rozłożenie składki na 2 lub 4 raty. Przykładowo:

 • Generali dopuszcza opłacenie składki w 2 ratach,
 • Benefia daje klientom wybór między 2 a 4 ratami,
 • Link4 rozłoży klientowi płatność składki na 2 lub 4 raty,
 • AXA umożliwia wybór między 2 a 4 ratami,
 • Proama, Uniqa i Wiener proponują OC jedynie w 2 ratach.

Rzadziej spotykana jest możliwość rozłożenia składki ubezpieczenia OC na 12 rat – taką ofertę przygotowały firmy You Can Drive i mtu24.pl.

Jeżeli szukasz składki OC i chcesz uregulować ją w ratach, musisz liczyć się z tym, że będziesz mieć mniejszy wybór. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w której jesteś zainteresowany opłacaniem rat co miesiąc.

ubezpieczenie oc

Ile kosztuje ubezpieczenie OC na raty?

Ubezpieczenie OC na raty jest droższe niż jednorazowa płatność składki OC. O ile więcej trzeba zapłacić? Aby to sprawdzić, przygotowaliśmy kalkulację dla doświadczonego warszawskiego kierowcy (prawo jazdy od ponad 20 lat, bezszkodowa historia ubezpieczeniowa), który poszukuje ubezpieczenia OC dla samochodu Kia Sorento z 2020 r. (Diesel, 147 kW/200 KM). Otrzymał on m.in. następujące propozycje:

 • mtu24.pl (OC): 683 zł w płatności jednorazowej, 786 zł przy 2 ratach i 888 zł przy 4 ratach – różnice wynoszą odpowiednio 103 i 205 zł,
 • Link4 (OC, NNW i Assistance): 831,13 zł w płatności jednorazowej i 890,22 zł przy 2 ratach – różnica wynosi 59,09 zł,
 • Allianz (OC, AC, NNW i Assistance) – 5 599 zł w płatności jednorazowej bez możliwości skorzystania z rat.

Drugą kalkulację przeprowadziliśmy dla 20-letniego niedoświadczonego kierowcy bez historii ubezpieczeniowej. To mieszkaniec Gdańska, który poszukuje ubezpieczenia dla Audi A4 (benzyna, pojemność silnika 3,1). Otrzymał on następujące propozycje:

 • Benefia (OC): 3 192 zł w płatności jednorazowej, 3 591 zł przy 2 ratach i 3 990 zł przy 4 ratach – różnice wynoszą odpowiednio 399 i 798 zł,
 • mtu24.pl (OC): 3 570 zł w płatności jednorazowej, 4 106 zł przy 2 ratach i 4 641 zł przy 4 ratach – różnice wynoszą odpowiednio 536 i 1 071 zł,
 • YouCanDrive (OC): 4 720 zł w płatności jednorazowej, 5 078 zł przy 2 ratach i 6 113 zł przy 4 ratach – różnice wynoszą odpowiednio 358 i 1 393 zł.

W obu przypadkach widać tę samą zależność – im więcej rat, tym wyższa cena ubezpieczenia OC. Jeżeli chcesz kupić polisę OC w ratach, musisz przekalkulować, czy takie rozwiązanie rzeczywiście będzie Ci się opłacać.

Zdecydowałeś się na ubezpieczenie OC na raty? Pamiętaj, że pierwszą ratę będziesz musiał uregulować przy zakupie polisy. Kolejne terminy płatności wskaże ubezpieczyciel – najczęściej nie ma możliwości ich negocjowania.

Komu opłaca się ubezpieczenie OC na raty?

Na ubezpieczenie samochodu na raty najczęściej decydują się właściciele pojazdów, którzy z pewnych względów nie chcą opłacać składki jednorazowo. Nie zawsze przemawiają za tym względy finansowe – posiadacz pojazdu może planować jego sprzedaż. To właśnie jedna z sytuacji, gdy OC na raty może okazać się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dlaczego?

Ubezpieczenie OC jest przypisane do samochodu, a nie kierowcy. To oznacza, że przy sprzedaży samochodu dochodzi do „przekazania” polisy wraz z kluczykami. Jeżeli np. w styczniu kupisz polisę, a miesiąc później sprzedasz samochód, to masz stosunkowo małe szanse na odzyskanie niewykorzystanej składki OC – najprawdopodobniej kupujący chętnie skorzysta z wykupionej przez Ciebie ochrony ubezpieczeniowej. W tej sytuacji OC w 4 ratach oznacza, że będziesz musiał opłacić tylko pierwszą ratę, a pozostałe trzy ureguluje nabywca pojazdu.

OC w ratach – co grozi za nieopłacenie raty OC?

Wybrałeś OC na raty i właśnie się zorientowałeś, że minął termin kolejnej płatności? Nie musisz się obawiać, że jeździsz bez ubezpieczenia i spotkają Cię z tego powodu konsekwencje. Dzięki zapisom, które znalazły się w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, firma ubezpieczeniowa ma obowiązek w dalszym ciągu zapewniać Ci ochronę ubezpieczeniową.

Korzystne dla zapominalskich kierowców zapisy ustawowe nie oznaczają jednak, że nie poniesiesz żadnych konsekwencji. Ubezpieczyciel będzie mógł skierować sprawę do windykacji, ma prawo też naliczyć Ci odsetki. Finansowo zatem stracisz na nieuregulowaniu raty OC w terminie. Musisz też pamiętać, że w razie nieopłacenia chociaż jednej raty OC, polisa nie odnowi się automatycznie na kolejny rok. Oznacza to, że będziesz musiał samodzielnie zadbać o ciągłość ubezpieczenia.

 

Zachęcamy do przeczytania wpisu poświęconego tym jakie zmiany czekają na kierowców w 2021 roku - https://www.mfind.pl/akademia/dla-kierowcow/prawo-o-ruchu-drogowym-jakie-zmiany-czekaja-na-kierowcow-w-2021-roku/

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: