W Dobroszycach powstanie nowoczesny plac zabaw i skatepark

  • 26.02.2021, 09:41
  • OAI
W Dobroszycach powstanie nowoczesny plac zabaw i skatepark
W Dobroszycach powstanie nowoczesny plac zabaw dla najmłodszych i skatepark dla młodzieży - miejsca rekreacji i wypoczynku dla całych rodzin.

"Prezentujemy projekt placu zabaw, którego budowa została zaplanowana przy Centrum Kultury w Dobroszycach oraz skateparku, który powstanie przy Szkole Podstawowej w Dobroszycach. Na ten cel Gmina Dobroszyce, dzięki staraniom wójta Artura Cioska, pozyskała 850 tys. zł z Funduszu Inwestycji Lokalnych" - informuje samorząd Dobroszyc (powiat oleśnicki).

 

Nowy plac zabaw przy Centrum Kultury i kawiarenka

 

 

Koncepcja zagospodarowania nowego placu zabaw przy Centrum Kultury w Dobroszycach zakłada stworzenie przestrzeni rekreacyjnej dla dzieci z różnych grup wiekowych. Podzielono go na kilka stref:

- Łączka dla smyków – dla najmłodszych dzieci

- Muzykanci (strefa z urządzeniami muzycznymi)

- Mali budowniczowie (strefa z piaskiem)

- Leśny staw (multifunkcyjny plac zabaw)

- Górka z atrakcjami

- Mali odkrywcy (strefa z urządzeniami naukowymi)

- Mali akrobaci

- Strefy relaksu

Najmłodsi zyskają miejsce, w którym będą mogli bezpiecznie się bawić.

W planach jest również uruchomienie przy domu kultury kawiarenki.

 

----------

- Łączka dla smyków – dla najmłodszych dzieci.

Wyposażenie tej części terenu dedykowane będzie dzieciom najmłodszym 1-3 lata, będzie to warsztat samochodowy, bujaczki, wielofunkcyjny zestaw ze zjeżdżalnią oraz tunel podziemny.

- Muzykanci (strefa z urządzeniami muzycznymi)

Tu zaplanowano wprowadzenie strefy muzycznej z urządzeniami instrumentalnymi: ksylofonem, dzwonami rurowymi, gongiem tybetańskim i rurami deszczowymi. Urządzenia te oddziałują na rozwój zmysłu słuchu, wspierają koordynację ruchową oraz stymulują kreatywność.

- Mali budowniczowie (strefa z piaskiem)

Ta część zlokalizowana będzie w centralnej części terenu. Znajdować się tu będzie duża piaskownica wyposażona w atrakcyjne urządzenia do zabawy piaskiem. Oprócz wywrotki i koparki, znajdzie się duży zestaw do przesiewania, przerzucania, ładowania i transportowania piasku, a także strefa z mini kawiarenką wyposażoną w kuchnię do sporządzania piaskowych dań i wypieków.

- Leśny staw (multifunkcyjny plac zabaw na nawierzchni EPDM – bezpiecznej, w formie płytek gumowych)

Ta część placu zabaw w tematyce przygodowo-leśnej będzie zlokalizowana w północnej części terenu. Głównym urządzeniem będzie wielofunkcyjny zestaw ze zjeżdżalniami, wieżami i linowymi mostami (zestaw „domek na drzewie”). Uzupełnieniem będą liczne urządzenia sprawnościowe i tematyczne, w tym baśniowa łódź na sprężynach i dwupłatowiec.

Dzieci uwielbiają kryjówki, zabawy w chowanego i w dom, dlatego wprowadzono szałasy wiklinowe, które swoją formą doskonale wpiszą się w tematykę miejsca.

- Górka z atrakcjami

Aby nieco urozmaicić rzeźbę terenu zaprojektowano górkę z nawierzchni EPDM z wieloma atrakcjami: zjeżdżalnią, tunelem, głuchym telefonem, pieńkami do balansowania i uchwytami wspinaczkowymi.

- Mali odkrywcy (strefa z urządzeniami naukowymi)

W sąsiedztwie górki z atrakcjami znajdować się będzie strefa z interaktywnymi elementami zachęcającymi najmłodszych do eksperymentowania i zdobywania wiedzy. Znajdą się tam 4 urządzenia doświadczalne: kołyska Newtona, panel sensoryczny, koło optyczne i lustro „czyja to twarz”.

- Mali akrobaci

Na przestrzeni trawnika znajdować się będzie duży zestaw sportowy, składający się z drążków gimnastycznych, ścianki linowej, drabinek sprawnościowych i równoważni zamontowany na specjalnej macie, która amortyzuje upadek.

- Czas na kawę - zadaszony taras przy kawiarni

Plac zabaw powinien służyć wypoczynkowi również rodzicom i opiekunom przychodzącym tu z dziećmi. Z myślą o nich zaplanowano utworzenie kawiarni wraz z dużym zadaszonym tarasem, wyposażonym w wygodne miejsca do siedzenia. Z tarasu rozpościerać się będzie szeroka panorama na cały teren, dzięki czemu dzieci będą zawsze w zasięgu wzroku rodziców lub opiekunów.

- Strefy relaksu:

  • Trawnik z leżakami
  • Trawnik z hamakiem
  • Tarasy drewniane

- Strefa wejściowa

Aby zaakcentować wejście na teren, zaprojektowano nowoczesną pergolę. Przed wejściem znajdować się będzie również murek z nazwą obiektu („witacz”).

- Rzeźby drewniane

Aby plac zabaw stał się prawdziwie baśniowy w jego przestrzeni zaplanowano również drewniane rzeźby i/lub totemy w tematyce leśnych zwierząt. Rzeźby zlokalizowane będą w otoczeniu rabat oraz przy ciągach komunikacyjnych. Wprowadzenie rzeźb drewnianych będzie również ukłonem w stronę dawniejszej tradycji powiatu oleśnickiego, polegającej na upiększaniu terenów zieleni dziełami sztuki lokalnych artystów.

--------

 

To będzie nowoczesny skatepark

 

 

Skatepark będzie się składać ze specjalnego toru przeznaczonego do uprawiania sportów ekstremalnych przez amatorów bmx-ów, rolek i deskorolek. Wyposażony zostanie w 6 modułów:

1. Quarter pipe+ roll-in

2. Ławka 2

3. Funbox do skoków + grindbox

4. Funbox + grindbox 3/1

5. Poręcz prosta profil „O”

6. Bank ramp + grindbox

 

Oba obiekty zostaną oświetlone.

Całość dopełnią posadzone rośliny ozdobne i drzewa. Nie zabraknie też elementów małej architektury – wygodnych ławek oraz koszy na śmieci.

 

 

Projekty poszczególnych stref placu zabaw

 

 

 


 

 

 

OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 26.02.2021, 10:15
Skateparkowe zagłębie będzie w oleśnickim powiecie. Hihihi

Pozostałe