W powiecie oleśnickim wzrasta ilość pożarów w budynkach!

 • 09.02.2021, 16:55
 • KPSP Oleśnica
W powiecie oleśnickim wzrasta ilość pożarów w budynkach!
Coraz więcej pożarów związanych z nieprawidłowym eksploatowaniem instalacji użytkowych oraz przewodów dymowych (kominów).

W bieżącym okresie grzewczym (od 1.09.2020 r.) stwierdzono około 80 % wzrost liczby pożarów  spowodowanych nieprawidłową eksploatacją przewodów kominowych, jak również instalacji użytkowych. Przykłady z ostatnich dni to pożary budynków w Sątoku, dwukrotnie w Bierutowie, Sokołowicach oraz Nowej Wsi Goszczańskiej.

W związku z powyższym ponownie zwracamy się z prośbą o regularne:

 1. Czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych w okresach ich użytkowania. Przypominamy, że powyższy obowiązek wynika z przepisów przeciwpożarowych, które określają, że usuwanie zanieczyszczeń z tych przewodów powinno odbywać się:
 • od palenisk zakładów żywienia zbiorowego i usług gastronomicznych przynajmniej
  raz w miesiącu,
 • od palenisk opalanych paliwem stałym (np. węglem, peletem, drewnem) co najmniej raz
  na 3 miesiące
 • od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co najmniej raz na 6 miesięcy. 

Regularne czyszczenie przewodów dymowych i spalinowych w znacznym stopniu wpływa na zminimalizowanie zagrożenia związanego z powstaniem pożaru.

 1. Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów wentylacyjnych co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowych.

 

 1. Dokonywanie przeglądów instalacji elektrycznej oraz użytkowanie jej zgodnie z przeznaczeniem i z warunkami określonymi przez producenta. Przypominamy, że powyższy obowiązek wynika z przepisów przeciwpożarowych, które zabraniają użytkowania instalacji, urządzeńi narzędzi niesprawnych technicznie lub w sposób niezgodny z przeznaczeniem albo warunkami określonymi przez producenta bądź niepoddawanych okresowym kontrolom. Pragniemy zaznaczyć, że częstą przyczyną powstania pożaru jest ingerencja w instalację elektryczną znajdującą się w użytkowanych lokalach mieszkalnych i gastronomicznych.

 

Ponadto, zachęcamy do zakupu i zamontowania czujek tlenku węgla (tzw. czadu) w pomieszczeniach, w których znajdują się piece na paliwo gazowe (pospolicie nazywane junkersami), oraz piece na paliwo stałe np. na pelet czy węgiel.

Jednocześnie kierujemy słowa uznania dla poszczególnych gmin z terenu powiatu oleśnickiego, które wyposażyły lokale socjalne i komunalne w czujki tlenku węgla.

Zakład Budynków Komunalnych w Oleśnicy od 2018 roku do końca 2020 roku przekazał i zamontował dla lokali socjalnych i komunalnych w 112 budynkach - 136 czujek tlenku węgla.

W gminie Syców zarządca lokali socjalnych i komunalnych (Sycowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego) do końca 2020 r. przekazał 16 czujek tlenku węgla użytkownikom lokali.

KPSP Oleśnica

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe