Czy ta dotacja zachęci oleśniczan do inwestowania w fotowoltaikę?

  • 06.01.2021, 10:11
  • Źródło: Panorama Oleśnicka
Czy ta dotacja zachęci oleśniczan do inwestowania w fotowoltaikę?
Czy dotacja w wysokości 2.500 do instalacji, która kosztuje 25.000 zł zachęci oleśniczan do jej montowania? Jedni wątpią, inni mówią, że każda kwota jest cenna.

Rada Miasta Oleśnicy rozpatrywała projekt uchwały w sprawie określenia zasad i trybu udzielania oraz rozliczania dotacji celowej na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych w Oleśnicy. Władze miasta zaproponowały, aby wynosiła ona 2.500 zł.

- Idea jest słuszna. Ale... Ale na dom o średniej mocy potrzebna jest fotowoltaika 4 - 5 kW, a jej koszt to 30 tysięcy złotych. W branży jest opinia, że instalacja sama jest okey,  ale optymalne zużycie mocy to podłączenie równocześnie pompy ciepła. A to kolejne 20 tysięcy zł. Razem to 50 tysięcy. W mojej ocenie oraz klubu Oleśnica Razem dotacja dla domów jest zbyt niska, żeby zachęcić mieszkańców. Z rządowego programu "Mój prąd" można dostać 5.000 zł. Gdybyśmy my dołożyli też 5.000 zł, to razem mamy 1/3 kosztów inwestycji. Wtedy program cieszyłby się większą popularnością - ocenił Paweł Bielański (OR).

- Dwie osoby z Urzędu Miasta wykonywały taką instalację - to koszt 25.000 zł. Po pierwsze ten wydatek może być odliczony z należnego podatku dochodowego, po drugie koszty zaoszczędzonej energii powodują, że od 4 do 6 lat się zwracają się nakłady. Chciałbym inwestować w takie rzeczy, że zwrot jest w 4 lata.  Zwiększenie dotacji nie jest możliwe. To odbyłoby się kosztem środków na likwidację "kopciuchów" - stwierdził na propozycję rajcy burmistrz Jan Bronś.

- Instalacja kosztuje od 25 do 40 tysięcy. Wiele osób zainwestowało bez dotacji. W okresie pandemii będzie mniejsza ich liczba - stwierdził Robert Sarna (KO).

- Zwrotu w 4 lata życzę każdemu. Na pewno w takim czasie nie zwróci się - polemizowała z burmistrzem Beata Krzesińska (OR).

- Skąd 4 lata? Od 6 do 8 lat podają branżowe portale. Powtarzam, że uzasadniona jest pompa ciepła. Niska emisja jest tam, gdzie domy jednorodzinne. I tam powinny pójść jak największe środki na te instalacje. Najbardziej majętni je wykonali. Żeby pozyskać nowych, powinniśmy ich finansowo zachęcić. Nie będzie to duża liczba! Przy 2.500 zł to będzie martwa dotacja, niewielu się zdecyduje - przekonywał Bielański.

- Na wszystko nam nie starczy. Najbardziej preferowana jest likwidacja kopciuchów - powtarzał Bronś.

- Tylko do 19 grudnia możemy składać wnioski z dotacji "Mój Prąd". Wierzymy, że dotację rząd będzie kontynuował. Ale na razie nie wiadomo. Nasza gmina jest na tyle bogata, że moglibyśmy w tym kierunku dać większe pieniądze, aby ci ubożsi też skorzystali - wsparł Bielańskiego Tadeusz Żółkiewski z OR..  

- Największym problemem są kopciuchy - wsparł z kolei Bronsia Grzegorz Żyła z jego klubu. - To doskwiera mieszkańcom. Rozwiążmy jeden problem. Wtedy stanę na głowie, żebyśmy mieszkańcom pomogli.

- Wiem, jaki jest priorytet. Mieszkańcy będą instalować, jeśli dotacje będą większe. Pamiętajmy też, że żywotność fotowoltaiki to ok. 25 lat. Potem instalacja się zużywa. Fajnie to wygląda na papierze, ale zainteresowanie będzie nikłe.

Do dyskusji radnych włączyła się też skarbnik.

- Fotowoltaikę założyliśmy jesienią. To 5 kW za 23.400 zł, bez pompy ciepła. Druga oferta to byłby koszt 33.000 zł. Złożyliśmy wniosek z programu  "Mój prąd". Ja wpisałam wydatek do ulgi termomodernizacyjnej. Jestem zadowolona. To nie będzie uchwała półkownik. Fotowoltaika cieszy się tak dużą popularnością, że każda dopłata będzie chętnie widziana - oceniła Joanna Jarosiewicz.

Ostatecznie wniosek Bielańskiego i opozycji o zwiększenie dotacji do 5.000 zł upadł. Poparło go 7 radnych. 10 radnych było przeciw, 1 radny się wstrzymał. Cały projekt uchwały o dotacji w kwocie 2.500 przeszedł głosami 19 radnych.

Źródło: Panorama Oleśnicka

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (54)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

krys
krys 16.03.2021, 17:27

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Jolka
Jolka 08.01.2021, 15:43
Zbyszek po twoich jedynych prawdziwych wpisach jestem cała mokra jak kiedyś w szkole jak byłeś w toalecie koło mnie, pamiętasz??? Zsikałam się wtedy ze śmiechu z ciebie i teraz chyba też. Pozdrawiam koleźanka
krys
krys 08.01.2021, 10:18
Dla zainteresowanych tematem polecam https://pulsarinstalacje.pl/fo…
były sąsiad zw-kowalskiego
były sąsiad zw-kowalskiego 07.01.2021, 23:10
Zw-kowalski. Jak nie pasuje powietrze w Oleśnicy to zaproś rodzinkę do Szwecji i zaopiekuj sięnimi. Tylko najpierw przypomnij sobie, że oni cię nie chcą znać.
zw-kowalski
zw-kowalski 08.01.2021, 10:38
Mi wystarczy, że MGK musi kupować emisję CO2. Jeśli pamiętam to dyrektor MGK wspominał o 2-3 mln złotych rocznie. Część tej kwoty płaconej przez MGK za dewastację środowiska w Polsce trafia do Szwecji. I to mnie cieszy. PS. Jestem z rodziną. Więc masz kolejne urojenia.
były sąsiad zw-kowalski
były sąsiad zw-kowalski 08.01.2021, 15:37
A mnie wysarczy śmiech wszystkich którzy czytają twoje wpisy. To największa radość jaka może mnie spotkać. Ja wiem myślenie nie boli ale na północy jest zimno i szare komórki mogą być zmrożone i nie działają jak trzeba. Sam napisz ile tam w tej twojej altance w Ovik jest teraz stopni Censjusza. Tak a propos. Jak możesz być z rodziną jak jej nie masz, przynajmniej oni twierdzą, że cię nie znają i nie chcą znać. dziwne
Antoni Kosiba psychiatra
Antoni Kosiba psychiatra 08.01.2021, 10:55
Ty zw-kowalski typisk-idiot ty masz zdewastowany mózg w Ovik nie masz przyjaciuł bo sie poznali na tobie a tutaj szukasz psa i poklasku ?
zw-kowalski
zw-kowalski 08.01.2021, 11:40
Odpowiem ci tekstem jakim odpowiedziałem burmistrzowi Oleśnicy gdy przysłał mi maila, że będzie się za mnie modlił " medyku lecz się sam". Czy w twoich urojeniach pojawia się wersja , że MGK nie musi kupować emisji CO2 na giełdach i może zaoszczędzić miliony złotych.
zw-kowalski
zw-kowalski 07.01.2021, 08:46
Mieszkańcy. Wystąpcie z zapytaniem do burmistrza Oleśnicy kiedy MGK skończy używania paliw kopalnianych ? MGK to największy emitent Co2 w powiecie. Sami się zatruwacie korzystając z energii cieplnej produkowanej przez MGK. Do tego płacicie Niemcom za prawa do emisji CO2. Takiego gospodarza i taką radę macie.
krzywy emeryt ZGC Olesnica
krzywy emeryt ZGC Olesnica 07.01.2021, 12:37
do ZW-Kowalski ZGC. MGK- Olesnica przeszedł ostatnimi czasy modernizacje cyklonów odpylania i odsiarczania szkodliwych substancji zgodnie z najnowsza unijną technologia która kosztowala pare milionów zl. w trosce o zdrowie Olesniczan i ochrone środowiska. Jak nie znasz tematu podmywaczu szwedzkich bandziorów. potomkow Karola Gustava którzy jeszcze nie rozliczyli sie z ukradzonych Polakom dóbr narodowych i zadość uczynienia za krzywdy wyrządzone Polakom wczasie potopu ! Wybrałeś kraj najezców więc nie wtykaj nosa tam gdzie cie nie prosza !
****** *****
****** ***** 08.01.2021, 22:41
Pajacu z Ovik płyń z falami smrodu !
zw-kowalski
zw-kowalski 07.01.2021, 13:04
hahaha. Przeszedł ostatnimi czasy. Czyli towarzyszu emerycie dopóki tego nie zrobiliście to znaczy, że MGK truło mieszkańców powiatu. To są twoje a nie moja słowa. Wizjonerze. A kiedy MGK odstąpi od korzystania z paliw kopalnianych. Mi zostało 10-20 lat. Moim synom z 40 więcej. Moim wnukom jakieś 70 lat. czy w tym czasie poradzicie sobie z tym czy nadal wszystkiemu jest winien POTOP a nie fakt, że szlachta polska wolała mieć króla szwedzkiego zamiast tchórza Polskiego który uciekł na Śląsk i lud zostawił bez ochrony ?
Jolka
Jolka 07.01.2021, 23:13
Aż 10 - 20 lat ci zostało, o Boże ratuj.
szwedzka stal
szwedzka stal 07.01.2021, 14:33
ty zw =kowalski zmień dilera !
Papec
Papec 07.01.2021, 09:27
Niech ekologiczny radny zapyta. Na pewno sam jeździ rowerem lub chodzi piechota i w domu tez ma tylko baterie sloneczne
zw-kowalski
zw-kowalski 07.01.2021, 00:02
Kutafon. Dzięki takim joleczką i takim jak ty moje samozadowolenie poszło i kilka punktów procentowych do góry. Ostatnio zapłaciłem fakturę za prąd 28/12 a tam wykaz 2,5 % energii z farm wiatrowych, 46,3 % z wody i 51,2 % z jądra. A jaką ekologią możecie się dziś wy pochwalić ? 100 % energii z węgla. To spytaj Jarosiewicz, Bronsia o prognozy zatruwania was przez MGK dwutlenkiem węgla. Czemu curva Bronś i Jarosiewicz nie budują fotovoltaniki w MGK ? Jarosiewicz prywatnie się opłaca a już jako miastu nie. Pamiętasz hasło z Seksmisji - ciemność widzę". taką ciemność macie w Oleśnicy do reszty cywilizowanej Europy.
Kutafon
Kutafon 07.01.2021, 12:46
Kowalski von do swoich
Stolec
Stolec 07.01.2021, 09:27
A myślisz ze to kogoś obchodzi?
ekolog
ekolog 06.01.2021, 23:13
Zasadą działania Bronsia nie jest dobro Oleśnicy, ale dowalenie Oleśnicy Razem. Żadna propozycja OR nie może przejść!!! Nie bo nie. I tak Bronś i jego semafory bezmyślnie ograniczają rozwój ekologiczny Oleśnicę.
Eh
Eh 06.01.2021, 23:30
Smutne
zw-kowalski
zw-kowalski 06.01.2021, 21:25
Jolka. Siedząc przed lustrem widzę faceta zadowolonego i pogodnego, który żyje w kraju w którym od dziesiątek lat nie używa się na energię paliw kopalnianych. Co ty joleczko widzisz patrząc w lustro ? Twarz zmęczonej przekwitającej kobiety, która nie ma czym oddychać bo 100 % energii elektrycznej pochodzi z węgla? Jak wygląda twoja starcza twarz wiedząc, że 100 % energii cieplnej pochodzącej z MGK pochodzi z paliw kopalnianych. Jolka zamiast używać ciepłej wody z MGK myj się w zimnej wodzie. Zdrowo i nie będziesz przyczyniała się do emisji CO2. Zrobisz coś dobrego dla społeczności Oleśniczan.
Kokk
Kokk 07.01.2021, 11:46
Seksistowska i klasistowska wypowiedz. Caly kowalski. Pogarda do.drugoego czlowieka, do kobiet zwlaszcza. Mannen hater kvinnar
zw-kowalski
zw-kowalski 07.01.2021, 12:02
Tak. Trzeba znać język wroga. Niejaka Jolka i jej podobne rzekomo w swoich zwidach widzą co ja rzekomo widzę w lusterku. Ja natomiast nie mam prawa widzieć zniszczonej i zmasakrowanej przez CO2 twarzy Jolki. Czyli emisja CO2 z MGK nie ma wpływu na stan zdrowia Jolki. Po ch... zatem te dopłaty do fotogalwaniki skoro macie tak ***.
Vafdaculon
Vafdaculon 07.01.2021, 23:37
Kowalski, przerzuć się na masturbacje, jak nie wiesz co z rękami zrobić.
jezyk mego wroga
jezyk mego wroga 07.01.2021, 12:50
zw- Kowalski Halt die klappe oder halte den mund !
SIARA
SIARA 06.01.2021, 22:16
Zbyszku jak ty mi teraz zaimponowałeś.
Kutafon
Kutafon 06.01.2021, 21:39
Kowalski, czytając ciebie widzę sfrustrowanego dziadersa który nie może znieść faktu, ze w Oleśnicy wszyscy maja go w anusie, wiec wyzywa się w internecie, kreując super szczęśliwe życie w Szwecji.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.01.2021, 20:24
Jolka reausumując twoje wypociny. Od 16 lat na fakturze z energetyki nie mam ani ) % energii z paliw kopalnianych. Jaki procent udziału paliw kopalnianych ma każda twoja faktura z energetyki i MGK ? To stan twojego i tysięcy Oleśniczan umysłu.
mieszkańcy
mieszkańcy 06.01.2021, 21:02
Zbyszek wyluzuj, przecież ty masz zawsze eacje. Wracaj z tej emigracji do Oleśnicy. Wybory na burmistrza już niedługo. Dasz rade a wtedy Oleśnica będzie piękna i prawa. Wierzymy w ciebie!!!
zw-kowalski
zw-kowalski 06.01.2021, 23:51
Trzeba być sprawnym inaczej albo herrn Kazimierz aby mając spokojne życie pakować się w takie szambo. Do dobrego szybko się człowiek przyzwyczaja. Poza tym co to za argument wobec faktu, że MGK jest największym emitentem CO2 w okolicy a wy korzystając z rzekomego cuda MGK powiększacie emisję CO2. Masz jakiś pomysł kiedy Oleśnica odejdzie od paliw kopalnianych ?
Haah
Haah 07.01.2021, 11:47
Zapytaj naczelnego ekologa wsrod radnych!!!
mieszkańcy
mieszkańcy 07.01.2021, 08:37
Ja nie mam, ale jestem przekonany na sto a nawet na milion procent, że ty masz. Przecież ty masz pomysły na wszystko.Dlatego powinieneś zostać burmistrzem.
serafin
serafin 06.01.2021, 20:00
Wrocław do wymiany pieca węglowego na gazowy daje 15000 zł i zwolnienie z czynszu na 2 lata a Janek z Oleśnicy ILE ??? Ciekawe co z kasą ???
mieszkaniec
mieszkaniec 06.01.2021, 20:21
Fotowoltaika a wymiana pieca to dwie różne sprawy. To tak jabyś nie widział lub nirozróżniał.
były Oleśniczanin
były Oleśniczanin 06.01.2021, 20:31
A ty rozróżniasz ? Żyjesz w syfie i pretensje pewnie do Królestwa Szwecji, że w takim cyrku żyjesz?
były Oleśniczanin
były Oleśniczanin 06.01.2021, 19:28
A to zdjęcie poglądowe czy reklama wiadomej firmy. Bo robole w zużytych kościelnych dżinsach. Brak kasku na głowie. Kolejna firma utworzona za tzw 5 dwunasta. Tam gdzie dofinansowania tam koszty drogie. Czy czasami nie lepiej zrezygnować z dofinansowania i zrobić instalację według klucza amortyzacji a nie dofinansowania ?
Konfitura
Konfitura 06.01.2021, 23:24
A co ty taki ciekawy. Chcesz ich wynająć do montarzu na swojej altance czy podkablować.
były Oleśniczanin
były Oleśniczanin 07.01.2021, 00:13
Stwierdziłem fakt. Nie szukaj drugiego dna. Jak ubrani fachowcy taka jakość usług przez nich świadczona.
Apolityczny
Apolityczny 06.01.2021, 18:43
Dacie dotację do fotowoltaiki. Miejscowi wykonawcy głupi nie są i sobie koszty podniosą. Wyjdzie na zero, dokładnie tak jak z dopłatami za mieszkania dla młodych itp.
Oleśniczanka Anka
Oleśniczanka Anka 06.01.2021, 14:47
Oleśnica Razem ma najlepsze pomysły dla miasta i mieszkanców. Niestety władza nie słucha z zasady.
Władza powinna służyć mieszkańcom. To przez nich jest wybrana!
Popieram Oleśnica Razem. Wasze pomysły są super. Widzę że zależy wam na miastu i mieszkańcach.
Dziękuję za waszą determinację, pomimo tylu kłód stawianych pod nogi.
Inni radni powinni się od was uczyć.
olesniczanin
olesniczanin 06.01.2021, 13:55
Droga redakcjo napiszcie proszę jakie było dofinansowanie do fotowoltaiki za rządów burmistrza Kołacińskiego i czy wogóle było? Będzie to rzetelny przekaz informacji czy poprzednia władza miasta coś wogóle w tym temacie zrobiła. Tylko proszę nie kasować tego wPiSu.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.01.2021, 18:29
To spytaj Jarosiewicz dlaczego instalację założono dopiero teraz a nie wcześniej. Jako skarbnik powinna dbać o środowisko naturalnie niezależnie od tego czy burmistrzem jest Bronś czy Kołaciński. Ja od Bronsia nie dostałem dofinansowania do 3 maja 54 I i II bo wtedy Bronś o czymś takim nie słyszał. Wtedy Bronś zajmował się szambem związanym z próbą wyłudzenia ok 1, 6 mln.
Jolka
Jolka 06.01.2021, 18:52
Zbyszek a ty dalej tylko ja nie dostałem, mnie skrzywdzono. A może napisz raz prawdę - jestem niudacznik taki jakim byłem w szkole podstawowej. Daj już na wstrzymanie i nie użalaj się non stop nad dobą.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.01.2021, 19:09
Nienawiść zasklepia ci mózg. Piszę sarkastycznie do takich matołów jak ty. Nie mogłem dostać dofinansowania bo wtedy nie było takich ogniw. Ale idiota to idiota. Pisałem o rzeczywistości poprzedniej rady (gdy pojęcia były obce) oraz obecnej która ma na to wpływ. Wiesz w podstawówce i liceum wszystkiemu była winna sanacja. Teraz tylko barany piszą dlaczego czegoś nie zrobiła poprzednia rada ? A co poprzednia rada miała zrobić skoro nie było żadnego programu pozostawionego przez Bronsia. W w tej wsi nie macie wizji. Dziś jakieś dofinansowanie kotłów, teraz ogniwa. A macie matoły jakiś program kiedy na stałe MPEC odejdzie od paliw kopalniach. I tu ci mózgownica szaleje. Jak to Odejść od paliw kopalnianych w katolickim kraju ?
Jolka
Jolka 06.01.2021, 20:10
Zbychu, ty chyba jak piszesz te obraźliwe słowa do kobiety, do swojej koleżanki ze szkoły to chyba patrzysz w lusterko i piszesz o tym gościu, którego tam widzisz. Wstyd mi za ciebie i twöj wulgarny język. Ale chyba cię tak wychowano inauczono w domu, a szkoda.
zw-kowalski
zw-kowalski 06.01.2021, 20:20
Każdy powinien wstydzić się za siebie. Zacznij od siebie i swojego lusterka. Ja nie mam uprzedzeń do swoich szkolnych koleżanek. Ba 35% moich szkolnych kolegów i koleżanek z podstawówki nie żyje. Natomiast według ciebie będąc wiecznym nieudacznikiem w podstawówce (wiesz przynajmniej której ?) miałem wpływ na bandytów z policji biorących łapówki, bijących w trakcie przesłuchań czy pijanych jako dyżurnych. Siedząc przed lustrem mam stwierdzić, że to moja wina. To może będę robił w Oleśnicy za lalkę Voo doo ?
Jolka
Jolka 06.01.2021, 21:04
A napisz to po szwedzku. Ufam, że umiesz, czy się myle?
były kolega
były kolega 06.01.2021, 21:16
jolka.Myślenie nie jest twoją silną stroną. Takie jak ty jak myślą to zaczynają mieć ból głowy. Przestań myśleć macicą. Kołaciński ma na to szereg powiedzeń. Jak zw kowalski napisze ci coś po szwedzku to i tak g.... zrozumiesz skoro nie rozumiesz o czym on pisze. Jak napisze po szwedzku to dojdziesz do wniosku, że norweski lub niemiecki herr Kazimierza jest lepszy.
Hahha
Hahha 06.01.2021, 21:42
Co za seksizm godny dziadersa śmierdzącego czosnkiem
Jolka
Jolka 06.01.2021, 21:21
Oj Zbychu, Zbychu
olesniczanin
olesniczanin 06.01.2021, 13:35
A czemu p. Bielański i jego współtowarzysze z guru p. Kołacińskim nie zrobili tego gdy byli u władzy? Czyżby wtedy fotowoltaika była tematem tabu? A może dofinansować w 100 procentach i zapewnić wymianę na koszt miasta po zużyciu czyli po 25. latach?
.
. 06.01.2021, 21:36
A ty ograniczeny jesteś? 3 lata temu fotowoltaika wchodziła na rynek i kosztowała krocie.
były Oleśniczanin
były Oleśniczanin 06.01.2021, 11:54
I ciągle coś poprawiacie, udoskonalacie itp itd. A nie można czegoś od ręki zrobić porządnie. Ja czekam kiedy ekipa Bronsia będzie ryła pl. Zwycięstwa aby zrobić ciagi komunikacyjne dla niewidomych i bedzie dodadtek 5000 plus.
?
? 06.01.2021, 11:18
I to ma byc ta ekologiczna olesnica?? To szczyt mzoliwosci i stawanie na glowie?

Pozostałe