Uhonorujmy dawców osocza - voucherami do kina MOKiS lub do Atola. Oleśnica Razem złożyła projekt uchwały

  • 16.12.2020, 09:32
  • OAI
Uhonorujmy dawców osocza - voucherami do kina MOKiS lub do Atola. Oleśnica…
Klub opozycji przygotował projekt uchwały Rady Miasta w sprawie voucherów dla honorowych dawców osocza. "Proponujemy, by miasto przyłączyło się do akcji promującej oddawanie osocza i chociaż w symboliczny sposób nagradzało honorowych dawców. Złożyliśmy projekt uchwały, który zakłada, że każdy ozdrowieniec z Oleśnicy który odda osocze, otrzyma voucher do kina MOKiS lub do Atola. Nasz projekt jest wyjściową propozycją do dalszej dyskusji, którą można twórczo rozwijać, dodając nowe elementy. Zachęcamy radnych wszystkich opcji politycznych do wsparcia tej inicjatywy!" - informuje Oleśnica Razem.

Mamy nadzieję, że rok 2021 będzie przełomowy jeśli idzie o zapobieganie i leczenie Covid-19, niemniej istotną pomoc w zwalczaniu koronawirusa już dziś stanowi podawanie chorym osocza oddanego przez tzw. ozdrowieńców.

Proponujemy, by miasto przyłączyło się do akcji promującej oddawanie osocza i chociaż w symboliczny sposób nagradzało honorowych dawców.

Złożyliśmy projekt uchwały, który zakłada, że każdy ozdrowieniec z Oleśnicy który odda osocze, otrzyma voucher do kina MOKiS lub do Atola.
 
 
 
 

Liczymy przy tym na to, że już niebawem będzie można w pełni korzystać z ograniczonej dziś przez pandemię ofert obu instytucji.

 

Nasz projekt jest wyjściową propozycją do dalszej dyskusji, którą można twórczo rozwijać, dodając nowe elementy. Zachęcamy radnych wszystkich opcji politycznych do wsparcia tej inicjatywy!

 

Kto może oddać osocze*:

 

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

 
 
 
 
 

Osocze może zostać pobrane od osób:

w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), o wadze min. 50 kg, po wyzdrowieniu, u których minęło:

 

- co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub

- 18 dni od zakończenia izolacji

 

Ponadto należy spełnić podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi**, m.in. :

 

- należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych,

- w przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

 

Jeśli wiesz, że jesteś ozdrowieńcem oraz spełniasz kryteria dawcy, możesz rozpocząć proces oddania osocza.

 

Proces oddania osocza:

 

1. Wstępny wywiad i wyznaczenie terminu

 

Procedura pobrania osocza trwa ok. 30-40 minut. Aby zapewnić bezpieczeństwo oraz komfort wprowadzono możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na konkretny dzień/godzinę.

 

2. Rejestracja w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (CKiK)

 

Do CKiK należy zgłosić się z dokumentem, potwierdzającym tożsamość.

 

3. Procedura kwalifikacji wraz z pobraniem próbki krwi

 

Po zarejestrowaniu pobierane są próbki krwi do wykonania badań laboratoryjnych kwalifikujących do oddania krwi.

 

4. Badanie lekarskie i decyzja o dopuszczeniu do oddania osocza lub krwi pełnej

 

Lekarz przeprowadza ocenę wyników badań laboratoryjnych, analizuje informacje zawarte w wypełnionym kwestionariuszu i na podstawie zebranych informacji kwalifikuje do oddania krwi lub jednego z jej składników.

 

5. Pobranie osocza lub krwi pełnej

 

Osocze pobierane jest w CKiK na dwa sposoby:

 

-> metodą plazmaferezy – podczas jednego zabiegu (jednego wkłucia) pobierana jest krew, która jest rozdzielana na osocze i pozostałe składniki, następnie przetaczane z powrotem do tej samej żyły. Służy do tego specjalistyczny sprzęt zwany separatorem. Ta metoda pozwala na uzyskanie do 750 ml osocza. Oddanie osocza trwa od 30 do 40 minut;

 

-> z pobranej krwi pełnej - która następnie jest dzielona na osocze oraz krwinki czerwone i płytki krwi, które również mogą zostać wykorzystane w lecznictwie. Jednorazowo można uzyskać w ten sposób ok. 200 ml osocza. Oddanie krwi pełnej trwa ok. 10 minut.

 
Osoby, u których przebieg choroby jest ciężki, potrzebują przeciwciał w walce z zakażeniem. Osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane aż u 3 pacjentów! Osocze pozwala uratować im zdrowie i życie. To szlachetny gest, który chcemy szczególnie docenić.
 

Dawcy osocza, bez względu na losy naszego projektu, będą mogli skorzystać z kilku przywilejów gwarantowanych przez ustawodawcę. Są to:

 

-> 2 dni wolne od świadczenia pracy dla Honorowych Dawców Osocza i Honorowych Dawców Krwi;

-> ulga za transport kolejowy (33%);

-> pakiet konsultacji medycznej przez rok od ostatniego oddania krwi;

-> prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych;

-> ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

 
 

Co dalej dzieje się z osoczem?

 

Pobrane osocze jest poddawane procedurze redukcji patogenów, dzielone na dawki wielkości 100-250 ml i zamrażane. W zależności od zawartości w osoczu przeciwciał neutralizujących wirusa, chorym na COVID-19 przetacza się 200-400 ml osocza.

 

Publiczna służba krwi jest przygotowana do pobierania i magazynowania osocza pobranego od ozdrowieńców. Osocze po pobraniu i wykonaniu niezbędnych procedur jest magazynowe w poszczególnych centrach krwiodawstwa, tak samo jak inne składniki krwi.

 
 
 
 

Fot.: www.wojsko-polskie.pl

 
 

* Instrukcja za: www.premier.gov.pl

** Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U. z 2017 poz. 1741).

 
 
 
OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Oleśniczanka
Oleśniczanka 17.12.2020, 14:12
Brawo Oleśnica Razem . Zawsze blisko ludzi!
Pamiętamy o wyroku TK
Pamiętamy o wyroku TK 16.12.2020, 22:58
Może 12 radnych zagłosuje przeciw, ale nie tak całkiem przeciw, tylko tak, ze się zgadzają, ale nie teraz i innym razem. Heheheh
bezcenne
bezcenne 16.12.2020, 18:17
Komentarze oszołoma pisokomucha z sekty radyjo-maryjnej gabrysia!
:)
:) 16.12.2020, 18:02
Dobry pomysł!
Niech Bronś coś dorzuci, może zwolnienie z opłat za śmieci np na pół roku i gitara.
Urban
Urban 16.12.2020, 17:21
To tak jak pieniądze za praworządność !
niestety
niestety 16.12.2020, 17:09
Cenna inicjatywa, ale nie Bronsia i dlatego nie ma szans na realizację.
Oleśniczanka Anka
Oleśniczanka Anka 16.12.2020, 19:16
I to jest smutne. Niestety przez taką postawę tracą mieszkańcy czyli pracodawcy.
Popieram
Popieram 16.12.2020, 12:27
Bardzo dobra inicjatywa!
?
? 16.12.2020, 12:15
A co dawali tajnym współpracownikom za jeden donosik?
Edmund Kaleciński
Edmund Kaleciński 16.12.2020, 11:07
Można by pisać po polsku - talon, kupon, itp.
Spotkałem się z prośbą o tłumaczenie co znaczy "voucher". Nie ma potrzeby stosowania obcego języka, w tym przypadku.
IPN
IPN 16.12.2020, 11:19
Dziękujemy za ubogacający wykład, TW Anno! Donosy na kolegów pisałeś po polsku czy rosyjsku?
A przy okazji: talon to był wydawany przez twoje władze innym TW na malucha. Z kolei kupony to się zbiera by potem okazyjnie nabyć jakiś towar.
Pamiętamy
Pamiętamy 16.12.2020, 17:12
do IPN my tez wiemy kim ty jesteś ! zapomnialeś za co i od kogo miałęś wczasy za darmo i bez kolerjki paszport ? Nie przysrywaj komuś jak sam nie lepszy jesteś !
.
. 16.12.2020, 17:43
My też pamiętamy, bezsilność rodziców kiedy trudno było ubrać i wykarmić kilkoro dzieci pomimo ciężkiej pracy od świtu do nocy a którzy nie chcieli się sprzedać za legitymację partyjną. Pamiętamy też, jak to miernoty chadzały do sklepów w których tylko oni mogli się zaopatrywać w luksusowe towary takie jak pomarańcze czy wędliny, wśród nich byli też tajni współpracownicy. Tak im rodzona matka socjalistyczna ojczyzna odwdzięczała się.
Międzynarodówka
Międzynarodówka 16.12.2020, 17:31
"Wy", towarzyszu, pamiętacie? Gratulacje, wspomnimy o was na prezydium. Ale paszportu nie miałem, bo nie kapowałem SB-kom na kolegów.
Ja
Ja 16.12.2020, 10:57
Brawo Wy.
Edyta Lausch
Edyta Lausch 16.12.2020, 10:09
Dajcie lepiej bony pienieżne ozdrowieńcy bedą wiedzieli co maja zrobić a nie jak za komuny uszcześliwiać karnetem na basen jak on zamknięty !
I tyle
I tyle 16.12.2020, 11:22
Basen przecież otworzą, tak jak kino. Lodowisko jest czynne już teraz. A nie chodzi o pieniądze (czyli de facto o płacenie za czyn w swej istocie honorowy), lecz o coś w rodzaju miłego upominku. Wyraz wdzięczności taki. I nie "uszczęśliwiać", bo nikt nikogo nie zmuszałby do przyjmowania czegokolwiek.
Miś
Miś 16.12.2020, 10:27
Basen nieczynny. Najbliższy czynny basen dla odwiedzających - we Wrocławiu ....
Edo
Edo 16.12.2020, 09:46
No i super. Jestem za! Lepiej dawać ozdrowiencom bilety na lodowisko i zachęcać do oddawania osocza niż wysyłać panią paprotkę na plażę w ramach promocji.

Pozostałe