Nienałtowski: Są błędy; Miasto: Nie ma błędów

  • 14.12.2020, 08:55
  • rpr
Nienałtowski: Są błędy; Miasto: Nie ma błędów olesnica.pl
Historyk Oleśnicy wytyka błędy. Miasto Oleśnica stanowczo zaprzecza.

"Nie mam żadnej przyjemności pisać ciągle o błędach związanych z szeroko pojętą promocją miasta (wydawnictwa, strona internetowa miasta, herby, flagi itd.) Chciałoby się pisać o ciekawej historii Oleśnicy, która jest ciągle jeszcze niezbadana. Niestety, powstanie kolejnego medalionu na Kolumnie Złotych Godów zmusza mnie do tego. Chciałbym wiedzieć z czyjej winy na tym medalionie jest zbyt dużo błędów heraldycznych i kto powinien zapłacić za usunięcie medalionu z pomnika" - napisał dr Marek Nienałtowski.


Zarzuca on burmistrzowi, że uniemożliwił mu wykonanie kolejnego projektu medalionu w ramach Oleśnickiego Budżetu Obywatelskiego, i postanowiła, że trzy kolejne władze miasta wykonają same. "Gdyby nie jego działanie - już istniałby trzeci medalion i to bez błędów" - uważa historyk Oleśnicy.

W swojej publikacji na olesnica.org. wytyka kilkanaście błędów heraldycznych i historycznych. "Osobiście byłem zaszokowany błędami na medalionie, bo projektantka miała informacje o herbie Solms-Laubach prosto z Muzeum Solms. Ja również projektantce wysłałem swój wstępny projekt herbu, na którym były dobrze widoczne poszczególne składowe elementy herbu. Cieszyłem się, że pojawi się nowy medalion. Myślę, że może projektantce zabrakło czasu, a może były inne naciski na zmianę projektu (musiała mieć zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków)" - stwierdza Nienałtowski.


W podsumowaniu ocenia, że medalion nie pokazuje herbu księżnej Marii Zofii z hrabiów Solms-Laubach i dlatego powinien być usunięty z pomnika, a koszty powinny ponieść osoby zlecające, nadzorujące i odbierające wykonaną pracę. Dodaje, iż zdaje sobie sprawę, że medalion nie zostanie zdjęty. "Będzie on ośmieszał Oleśnicę przez wiele wieków. Mam nadzieję, że ta historia trafi do potomnych i będą wiedzieli, kto zawinił w tej sprawie" - konkluduje" - napisała "Panorama Oleśnicka".

A oto komunikat Urzędu Miasta Oleśnicy w tej sprawie:

"W listopadzie br. na kolumnie Złotych Godów odtworzono drugi medalion. Replika przedstawia herb księżnej Marii Sophii Wilhelminy z hrabiów Solms - Laubach. Została zaprojektowana i wykonana prawidłowo.

Pojawiły się głosy, że na medalionie jest zbyt dużo błędów heraldycznych. Zapewniamy jednak, że replika jest prawidłowa. Jej projekt został przygotowany przez specjalistów w tej dziedzinie, a Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu pozytywnie go uzgodnił i udzielił pozwolenia na wykonanie repliki medalionu w aktualnej wersji. W przyszłości nadal będziemy korzystać z usług zaufanych autorytetów".

A to replika Marka Nienałtowskiego:

"Na stronie UM Oleśnica ukazała się informacja jakoby medalion nie posiada błędów. Typowe kłamstwo Urzędu Miasta Oleśnicy. Herb, który odbiega od istniejących ilustracji herbu Solms-Laubach i herbu, który Muzeum Solms przekazało projektantce! Herb, który odbiega od rzeźby z kościoła św. Katarzyny w Bierutowie. Zaskakuje mnie dziwna w tym rola Wojewódzkiego Dolnośląskiego Konserwatora Zabytków.

Chciałbym poznać opinię "zaufanych autorytetów". Przez 15 lat żaden autorytetet nie zabierał głosu w sprawie tego herbu. Sądząc po błędach - "autorytety" nie znają nawet ABC Małego Heraldyka, nie widzieli Pomnika Złotych Godów, nawet jego zdjęć na tej stronie. Medalion jest objawem dalszej głupoty promocyjnej Oleśnicy. Osoby mające wiedzę są na czarnej liście burmistrza Bronsia. Osoby niemające żadnej wiedzy decydują o promocji".

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Masakra
Masakra 14.12.2020, 14:23
"Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków we Wrocławiu pozytywnie go uzgodnił".
W jakim języku napisano to zdanie???
RS
RS 14.12.2020, 20:54
to jest rap
.
. 14.12.2020, 14:26
W bronsiowym. Takie koszmarki to obecnie standard w oficjalnych komunikatach miasta.
Pozdrawiam
Pozdrawiam 14.12.2020, 11:36
Panie Nienałtowski czemu burmistrz J.Bronś ciąży Panu na żołądku ? Jak był u "władzy" Pański idol Koiłaciński to taki objawów Pan nie miał ? Czy nie czas żeby sie zająć byłym cmentarzem niemieckich mieszkańców Lucienia, tam też pochowani byli w pierwszych latach po wojnie również Polacy Może ta historia Pana poruszy.
o rzesz ty petunia
o rzesz ty petunia 15.12.2020, 13:58
@!Pozdrawiam, pisząc podobne rzeczy przyznajesz, że nie masz pojęcia co się dzieje w Oleśnicy. Pan Marek Nienałtowski wielokrotnie wyrażał swoje zdanie na temat postępowania Bronsia, nic się w tym temacie nie zmieniło, nawet na jotę. Ponadto temat tego, co wyprawia teraz w Oleśnicy Bronś z akolitami leży na żołądku każdemu, komu zależy na dobru tego miasta i jego mieszkańców.
Matka Joanna od aniałów
Matka Joanna od aniałów 15.12.2020, 14:52
Ty petunia nie wsadzaj swego z kundlonego nosa tam gdzie cie gnido o zdanie nie pytaja słuchaj uważnie wytycznych dojnych i pazernych A burmistrzem J.Bronsiem swej plugawej geby nie wycieraj !
Marek Nienałtowski
Marek Nienałtowski 14.12.2020, 13:12
O cmentarzu na Lucieniu informacja jest na mojej stronie. Trzeba czytać. Dbanie o ten cmentarz to rola Starostwa, a potem miasta. Jak był u władzy burmistrz Michał Kołaciński - konsultował problemy do rozwiązania. Co do zakresu mojej wiedzy - nie musiałem krytykować, bo mogłem przyjść do burmistrza osobiście, byłem wysłuchany i moje pomysły były realizowane. Burmistrz Bronś nikogo nie pyta o zdanie, chociaż nie zna nawet podstawowych dat z historii miasta, co widać na stronie UMO.
Marek Nienałtowski
Marek Nienałtowski 14.12.2020, 11:06
Może Urząd Miasta poda nazwiska specjalistów "... projekt został przygotowany przez specjalistów w tej dziedzinie". Może chociaż jednego?
zatros***
zatros*** 14.12.2020, 10:58
Burmistrz Bronś dobrał sobie do promocji osoby, które nie znają Oleśnicy, ani jej historii. Natomiast potrafią kupić gadżety do obsługi Bronsia, aby mógł je rozdawać, przy wizytach w rozgłośniach. Na podobną promocję przeznaczono ponad 500 tys. zł. Nikt tego nie skontroluje.
sPOcony Janek
sPOcony Janek 14.12.2020, 10:49
Dla mnie wystarczy ....

Pozostałe