Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 lipca 2025 03:58
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Po ciężkim przebiegu COVID-19 negatywne skutki dla zdrowia utrzymują się

Ponowna hospitalizacja, problemy z podstawowymi aktywnościami, kontynuacją pracy zawodowej, problemy psychiczne, a nawet zgon – to wszystko skutki ciężkiego przebiegu COVID-19 i pobytu w szpitalu z powodu tej choroby, wynika z badania, które publikuje pismo „Annals of Internal Medicine”.
Po ciężkim przebiegu COVID-19 negatywne skutki dla zdrowia utrzymują się

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Michigan, którzy przeanalizowali dane dotyczące ponad 1250 pacjentów przebywających – z powodu COVID-19 - wiosną i latem w jednym z 38 szpitali w stanie Michigan. Dane zbierano w ramach inicjatywy MI-COVID19, pozwalającej gromadzić informacje ze wszystkich szpitali w tym stanie.

W ciągu dwóch miesięcy od opuszczenia szpitala zmarło niemal 7 proc. pacjentów. W grupie, która trafiła na oddział intensywnej terapii odsetek ten był jeszcze wyższy i wyniósł 10 proc. Aż 15 proc. wróciło ponownie do szpitala.

Po 60 dniach od opuszczenia szpitala badacze wykonali również telefoniczne wywiady z grupą 488 pacjentów. Okazało się, że ponad 39 proc. wypytywanych jeszcze nie powróciło do normalnych aktywności. Aż 12 proc. pacjentów zaznaczyło, że nie może zająć się sobą na podstawowym poziomie, lub na poziomie takim, jak poprzednio. Niemal 23 proc. miało zadyszkę już przy pokonaniu jednego piętra. Jedna trzecia miała utrzymujące się objawy przypominające COVID-19, w tym zaburzenia węchu i smaku.

W grupie, która miała pracę przed zachorowaniem na COVID-19, 40 proc. nie mogło do niej wrócić, przy czym większość z powodu problemów zdrowotnych, a część z powodu utraty pracy.

Z kolei 26 proc. osób, które wróciły do swojej pracy, przyznało, że konieczne było zmniejszenie liczby godzin w niej spędzanych lub zmniejszenie zakresu obowiązków z powodu problemów ze zdrowiem.

Niemal połowa pytanych przez telefon osób przyznała, że COVID-19 miał wpływ na ich emocje, z czego mniejszość poszukiwała pomocy specjalistów zdrowia psychicznego.

Negatywne finansowe skutki choroby (oceniane na co najmniej małe) odczuło 37 proc. badanych. Niemal 10 proc. przyznało, że zużyło całe swoje oszczędności, a 7 proc. oceniło, że musiało ograniczać ogrzewanie, wydatki na gospodarstwo domowe i jedzenie czy leki.

Z danych zebranych w ramach badania wynika, że ponad 14 proc. osób z badanej grupy nie miało chorób przewlekłych przed hospitalizacją z powodu COVID-19, a wielu cierpiało jedynie na nadciśnienie tętnicze. Znane czynniki ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe, choroby nerek, występowały u jednej czwartej badanych. Spośród badanych osób ok. 52 proc. stanowili Afroamerykanie, a 4 proc. Latynosi. Średnia wieku wyniosła 62 lata.

„Te dane wskazują, że obciążenia związane z COVID-19 ciągną się długo po pobycie w szpitalu i obejmują znacznie więcej niż problemy ze zdrowiem. Psychiczne, finansowe i fizyczne obciążenia tej choroby wśród osób, które ją przeżyły, wydają się znaczne” - skomentował główny autor pracy Vineet Chopra.

Zdaniem naukowców pojawia się konieczność opracowania programów, które pomogą wspierać pacjentów wracających do zdrowia po pobycie w szpitalu z powodu COVID-19.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: BozenaTreść komentarza: Już jej się odbija to stowarzyszenie, rowery, maskotki, córka w radzie młodzieżowej. Może to wszystko dało jej wiatę we włosy aby jeszcze kasę z budżetu gminy wyciągnąć. Do tego siostra zatrudniona w urzędzie. Burmistrzu chyba już nad tym nie panujesz.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 22:27Źródło komentarza: Zainaugurowali Twardogórski Budżet Obywatelski 2025Autor komentarza: JanekTreść komentarza: Iwan? To ty Krzysiu biegaczu?Data dodania komentarza: 3.07.2025, 22:17Źródło komentarza: Zainaugurowali Twardogórski Budżet Obywatelski 2025Autor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Banda jest w urzędzie. Pawełek daje na to zgodę. Przyjdzie czas rozliczeń.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 22:16Źródło komentarza: Zainaugurowali Twardogórski Budżet Obywatelski 2025Autor komentarza: Iwan GroźnyTreść komentarza: Nie sądzę, aby była to jakaś "banda". To jedna, maksymalnie dwie osoby - zawsze ten sam specyficzny styl pisania. Zgadzam się z Rowerzystą - zadanie jest dokładnie rozpisane. Kwota na realizację niewielka. Członkowie stowarzyszenia nic na tym nie zarobią - odwrotnie, włożą wiele godzin pracy pro bono. Zlecenie organizacji takiego wydarzenia komercyjnej firmie eventowej kosztowałoby dwa razy tyle i to lekko licząc. To tak jak budowa domu systemem gospodarczym i zleconym. Szacunek dla członków stowarzyszenia, że podejmują się takich działań!Data dodania komentarza: 3.07.2025, 22:02Źródło komentarza: Zainaugurowali Twardogórski Budżet Obywatelski 2025Autor komentarza: Rynek 8Treść komentarza: Towarzystwo wzajemnej adoracji. Ręka rękę myje. Publiczne pieniądze na ulotki i kiełbasę to jakiś żart. Za smieci trzeba płacić więcej. Co ona robi w tym urzędzie, najpierw jakieś maskotki zbiera a teraz rowerowe show robi. Ludzie nie dajcie się nabrać. To jest przedszkole pana Pawełka a my za to płacimy.Data dodania komentarza: 3.07.2025, 21:50Źródło komentarza: Zainaugurowali Twardogórski Budżet Obywatelski 2025Autor komentarza: GrzybowaTreść komentarza: Do tych oburzonych burmis daje wam 100 tys macie okazję się wykazać do dziełaData dodania komentarza: 3.07.2025, 21:32Źródło komentarza: Zainaugurowali Twardogórski Budżet Obywatelski 2025
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic