Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 kwietnia 2024 15:25
Reklama
Reklama
Reklama

Historyczna szansa dla pałacu w Goszczu

Informuje o niej samorząd Twardogóry (powiat oleśnicki):
Historyczna szansa dla pałacu w Goszczu

Projekt Gminy Twardogóra dotyczący zabezpieczenia, ustabilizowania i częściowej restauracji goszczańskiego pałacu otrzymał blisko 9 mln złotych dofinansowania z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W marcu tego roku Gmina Twardogóra złożyła wniosek o dofinansowanie tego działania w ramach Programu Kultura finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021. Obszerny i skomplikowany wniosek został opracowany przez Annę Lorek - kierownika Referatu Funduszy, Promocji i Rozwoju, wraz z pracownikami tego Referatu i we współpracy: z Aleksandrem Królem, kierownikiem Referatu Infrastruktury Technicznej, a także z Luizą Marcak, odpowiedzialną za komunikację międzynarodową w naszym magistracie. Projekt budowlany powstał w pracowni dr inż. arch. Tomasza Myczkowskiego a studium wykonalności projektu opracowała firma Progress Consulting Sp. z o.o. z Wrocławia.

Była to właściwie jedyna z bardzo niewielu szans na pozyskanie jakichkolwiek środków zewnętrznych na zabytek, który obecnie jest w dramatycznym stanie i w ciągu kilku lat mógłby się po prostu zawalić. Szansa, jak wiemy już dzisiaj dobrze wykorzystana, skutkująca umieszczeniem naszej gminy na liście beneficjentów programu - tuż obok takich istotnych dla polskiej kultury zabytków jak Muzeum Zamkowe w Malborku, Zamek Królewski na Wawelu czy Twierdza Srebrna Góra. Na 224 złożone wnioski zaledwie 20 uzyskało akceptację, w tym – wniosek Gminy Twardogóra.

- Otrzymana dotacja jest najwyższą tego typu w historii gminy.  Bardzo się z tego cieszę i dziękuję wszystkim, bez których nie udałoby nam się tego dokonać – mówi burmistrz Paweł Czuliński. Szczególne podziękowania kieruję do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – Pani Barbary Nowak – Obelindy, Zastępcy DWKZ Daniela Gibkiego, poseł na Sejm RP Agnieszki Soin oraz moich współpracowników i wszystkich tych, którzy dobrym słowem i działaniem wsparli ten projekt. Dziękuję również Radzie Miejskiej w Twardogórze za zabezpieczenie w budżecie gminy 1,5 mln złotych na poczet wkładu własnego – dodaje.  Zabezpieczenie i ustabilizowanie zabytku będzie dla nas ogromnym wyzwaniem, które postawi na naszej drodze wiele trudności – jednak mam nadzieję, że za 3 lata wspólnie z mieszkańcami będziemy cieszyć się z finalnego efektu prac – podkreśla.

Projekt, który będzie realizowany w latach 2021-2023 zakłada zabezpieczenie konstrukcyjne murów obiektu w formie trwałej ruiny, konserwację detalu, wykonanie robót mających na celu ograniczenie bezpowrotnej destrukcji, przystosowanie obiektu do zwiedzania poprzez budowę platformy widokowej, montaż opraw iluminacji zabytku, kamer monitoringu oraz instalacji fotowoltaicznej, która wpłynie na niższe koszty utrzymania obiektu w przyszłości. Zawarto w nim też bogata ofertę kulturalno-edukacyjną, która będzie realizowana w partnerstwie z INTBAU Norway – organizacją zrzeszającą wybitnych architektów i ludzi kultury z Oslo. Oferta ta obejmie m.in. wystawy, lekcje historii, konferencje, koncerty, festiwale, warsztaty i pokazy gastronomiczne, plenery malarskie i fotograficzne, pokazy multimedialne, prelekcje ruchome, gry terenowe, zabawy dla dorosłych i dla dzieci, naukę tańców z epoki renesansu, czy zajęcia plastyczne.

Dzięki zastosowaniu rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami, takim jak bezprogowe połączenie ścieżki zwiedzania przyziemia wnętrza ruiny z ciągami pieszymi oraz utwardzenie nawierzchni z klinkieru drogowego, a także lokalizację toalet dla osób niepełnosprawnych w obrębie istniejących zespołów sanitarnych w zabudowaniach pałacowych – zwiedzanie i korzystanie z obiektu będzie dostępne również dla osób niepełnosprawnych, a także osób zaawansowanych wiekowo. To otwiera szerokie możliwości dla wspólnego korzystania z oferty kulturalnej i edukacyjnej dla grup wielopokoleniowych, takich jak np. rodziny.

Zarówno założenia projektu dotyczące restauracji i rewitalizacji zabytkowego pałacu w Goszczu, jak i zaproponowana oferta kulturalna i edukacyjna, zostały z entuzjazmem przyjęte przez uczestników spotkań konsultacyjnych. Przeprowadzone konsultacje potwierdziły, że zakres projektowanej oferty kulturalnej w pełni odpowiada oczekiwaniom społeczności lokalnej. Żaden z wariantów nie został uznany za nietrafiony czy zbędny, wobec czego całość przygotowanego materiału została poddana dalszym pracom. Mamy także nadzieję, że będzie to pierwszy krok w rewitalizacji tej perły naszej gminy.

Całkowitą wartość projektu oszacowano na 10 492 284,43 zł z czego aż 85% (8 918 441,76 zł) to pozyskane dofinansowanie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ja się pytam 29.11.2020 21:14
A kiedy w końcu zostanie wydana książeczka ze złotymi myślami naszego Herr Christo?

Taka prawda 29.11.2020 19:37
A przed pałacem powinni postawić pomnik upamiętniający ludzi którzy ciężko pracowali w przeszłości na swojego pana i jego pałac.

Szkoda gadać 26.11.2020 15:38
Fakt spalenia pałacu Goszczu w 1947 roku ( zdaje się podczas dożynek), rozpieprzenia pałacu w Brzezince i metodyczne rujnacji Czerwonych Koszar , parowozowni a ostatnio lotniska w Oleśnicy to tylko przykładów jakimi jesteśmy gospodarzami.

Krzysztof A. Kowalski 26.11.2020 11:58
Tam potrafią. W Oleśnicy nie. Dojdzie do tego, że wszyscy dookoła zadbają o siebie, a Oleśnica pozostanie zagłębiem ruin, bubli, bałaganu, przykładem braku koncepcji harmonijnego rozwoju. Wiele lat temu można było (i można nadal) bezgotówkowo przejąć niszczejące obiekty po "czerwonych koszarach" i, tak jak to uczyniła Gmina Twardogóra, pozyskać środki na odbudowę. Dziś byłoby to przykładne, międzynarodowe centrum, a jest jak zepsute zęby - trudno o uśmiech miasta. Jan Bronś nigdy nie powinien był być samorządowcem, a jest tylko dlatego, że radni myśleli o własnych biznesach, chcieli mieć sobie posłusznego burmistrza, a później leniwi mieszkańcy klepali.

prawda 26.11.2020 12:14
Skoro go wybrali, to jest. Nikt nikomu nie broni kandydować!

Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic