Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 17 kwietnia 2024 01:41
Reklama
Reklama
Reklama

Oleśnica w programie TVP "Zakochaj się w Polsce"

Oto informacja Urzędu Miasta Oleśnicy:
  • Źródło: olesnica.pl
Oleśnica w programie TVP "Zakochaj się w Polsce"

"Już w niedzielę cała Polska będzie mogła podziwiać nasze piękne miasto w telewizyjnym programie Zakochaj się w Polsce TVP w programie pierwszym. Premiera odcinka będzie emitowana w niedzielę 29 listopada o 8.30 rano.

Już teraz nikt w Polsce nie będzie miał wątpliwości, że nasze miasto jest bajeczne i warto tu przyjechać!

A jak opisana jest Oleśnica? 

To tu z całego świata zjeżdżają mistrzowie sztuk cyrkowych. Przez trzy dni niebo poprzecinane jest taśmami tzw. highlinerów, a dźwięki oklasków i śmiechy mieszkańców odbijają się echem od murów jednego z najpiękniejszych zamków Dolnego Śląska.

Według dokumentów lokacyjnych Oleśnica ma ponad 760 lat. Z założenia miała być miastem obronnym. Została otoczona murami, w których umieszczono kilka bram wjazdowych. Do dziś przetrwała jedynie Brama Wrocławska, dawniej zwana Trzebnicką, w której wnętrzach znajduje się teraz galeria sztuki.

Oleśnica to miasto wielu wież, kilka z nich należy do zwartego kompleksu architektonicznego, na który składają się zamek i bazylika.
Na udostępnionej do zwiedzania wieży zamkowej znajdują się kamienne figury lwów. Zwierzęta trzymają w łapach tarcze, na których wygrawerowane zostały ważne daty, na przykład rok 1891 to ten, w którym odnowiono wieżę".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
. 26.11.2020 22:51
W 1891 r. posadowiono na powrót na wieży zdjęte wcześniej lwy. Wieża nie była wtedy remontowana. Co za cymbał to pisał???

zw-kowalski 26.11.2020 23:16
Spytaj w UM. Kto pyta nie błądzi.

czytający 27.11.2020 01:49
To, że umieszczono na powrót w 1891 r. zdjęte wcześniej rzeźby lwów jest prawdą, bo jeden z lwów trzyma tarczę z tą datą. Natomiast wieża musiała być przed tym remontowana. Wynika to ze zdjęć - wcześniej brakowało kilku tralek w balustradzie, potem już były pokazywane. O tym w książce o zamku lub na olesnica.org,

wszystko 26.11.2020 20:47
Szkoda że w TVPis...bo tylko stare sPisiałe dewoty to oglądają!

mieszczanin 26.11.2020 12:31
Gdyby nie zamek, kościoły, mury obronne (poniemieckie) - Oleśnica byłaby zapyziałym miastem. Rynek, oprócz poniemieckiego pomnika, niczym nie przyciąga, Inne polskie miasta rozkwitły, szczególnie na stronie wschodniej, także i wiele dolnośląskich miast podobnej wielkości. Polecam filmiki Ukraińców na YT o miastach, w których mieszkają - zazdrość bierze - są piękne. Każda wieża z tabliczką, miejsce po rozebranej wieży - tabliczka, stary dom - tabliczka (kto mieszkał, jaki warsztat tam był). Można iść ulicą i czytać historię miasta. Przez to miasto może być ciekawe. Bronś z tej szansy nie skorzystał, buduje obrzeża, a o centrum nie pamięta.

Krzysztof A. Kowalski 26.11.2020 20:24
Niestety rację ma ten anonimowy Internauta. Od wielu lat wskazuję na nieudolność Jana Bronsia, który nigdy nie powinien być samorządowcem, a tu od dziesięcioleci siedzi na garnuszku społeczeństwa, któremu odpłacił się na początku pandemii, wybierając masowanie pięty i kolana.

Krzysztof A. Kowalski 26.11.2020 11:52
"Oleśnica to miasto wielu wież, kilka z nich należy do zwartego kompleksu architektonicznego, na który składają się zamek i bazylika." - już nie "Miasto wież i róż"? Polecam zapoznać się z genezą filmu "Dzikie róże". Zamek? W jakim jest stanie? Sali księżnej Cecylii w dalszym ciągu nie udostępniono zwiedzającym. Pewną atrakcją Oleśnicy są płyty włazów kanalizacyjnych: Kanalizacja Miasta Wałbrzych. Z pewnością atrakcją jest bruk w rynku. Przyczyna dolegliwości burmistrzowskiej pięty i kolana. Trudno chwalić się bałaganem wokół ratusza. Z pewnością nie pokażą tego, co kiedyś było wyjątkowym kompleksem architektonicznym, a dziś jest ruiną - obiekty z listy Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Trudno chwalić się "Pod blachą" z otoczeniem. Atrakcją też żadną jest asfaltowa jezdnia wokół stawów. Z pewnością trudno się szczycić zaniedbanymi, zabytkowymi bramami przy ul. Mickiewicza, też nie jest do dumy stan budynku przy ul. Sejmowa 11. Nie sposób pochwalić się "domem na murze", bo go Jan Bronś unicestwił. Nie można też uznać za wizytówkę Oleśnicy tego, co niegdyś rozsławiało Oleśnicę w całej Polsce i poza jej granicami - orkiestra i "Kosmolnica", "Dni Kaktusa", bo za przyzwoleniem Jana Bronsia pani Szpiłyk przegnała z Oleśnicy. Nie ma w Oleśnicy rosarium, nie ma lapidarium. Ale są koszmarki w parku przy ul. Daszyńskiego i w największym oleśnickim parku, a i przy ul. Cieszyńskiego.

Zw-Kowalski 26.11.2020 14:53
Krzysztof. Przecież wiesz, że ta promocja g... da miastu. Tu chodzi o promocję władzy.

125267 26.11.2020 11:18
Dlaczego w Oleśnicy wyprowadzono Hotel z rynku.Było tak pięknie 40 lat temu

Zw-Kowalski 26.11.2020 10:59
Jak goście wejdą na ten portal i zobaczą jak wygląda ogrzewalnia dla bezdomnych to na pewno przyjadą aby z niej skorzystać w ramach ekstremalnego wypoczynku.

kto ma rację 26.11.2020 09:39
On mówi, że Oleśnica ma ponad 760 lat, a Bronś głosi na stronie UM, że ponad 800 lat.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic