Rosną szanse na to, że pociągi pasażerskie pojadą z Oleśnicy do Sycowa!

  • 24.11.2020, 15:12
  • rpr
Rosną szanse na to, że pociągi pasażerskie pojadą z Oleśnicy do Sycowa! Kamil Zarębski
Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 181 Oleśnica – Syców – Kępno w celu uruchomienia połączenia Wielunia z Wrocławiem oraz włączenia Sycowa do sieci regionalnego wojewódzkiego transportu kolejowego pierwszą weryfikację przeszedł pozytywnie.

Polskie Linie Kolejowe SA poinformowały o wynikach naboru wniosków w pierwszym etapie rządowego programu Kolej +. Rewitalizacja linii nr 181 relacji #Oleśnica - #Syców - #Kępno przeszła weryfikację pozytywnie. Włączenie Sycowa do sieci regionalnego transportu kolejowego to cel złożonego wniosku przez zarząd województwa Dolny Śląsk, za co raz bardzo mocno w imieniu swoim oraz mieszkańców dziękuję! - informuje Dariusz Maniak, burmistrz Sycowa (powiat oleśnicki).

"Jest to ogromny krok do przodu. W związku z planowanymi inwestycjami na terenie gminy, powrót pociągów do Sycowa zdecydowanie poprawi naszą ofertę atrakcyjności inwestycyjnej" - dodaje burmistrz.

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły ocenę formalną wniosków zgłoszonych do Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej + do 2028 roku.
 
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oceniły pod względem formalnym 96 wniosków złożonych przez samorządy do Programu Kolej Plus. 79 z propozycji (ponad 80%) spełniło wymagania formalne naboru i zostało zakwalifikowanych do II etapu. Projekty te spełniają cel Programu. Wnioskodawcy dostarczyli wymagane informacje o projektach, m.in.: dane o uwarunkowaniach społecznych, zakładanych efektach projektów wraz ze wskazaniem oczekiwanych czasów przejazdu, szacunkowych kosztach oraz ujęciu projektów w dokumentach strategicznych. Samorządy zadeklarowały także wolę współfinansowania inwestycji.

W drugim etapie samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego. Aby wypracować jednolity standard koncepcji, samorządy będą pracowały na udostępnionych przez PLK dokumentach przetargowych dla inwestycji punktowych lub liniowych.

Ponadto wnioskodawcy pozyskają niezbędne dokumenty, opinie oraz wnioski z konsultacji społecznych. Istotne będzie także przedłożenie dokumentu potwierdzającego zabezpieczenie finansowania minimum 15-proc. wartości inwestycji oraz deklaracji właściwego organizatora przewozów odnośnie uruchomienia i finansowania przewozów min. 4 pary pociągów przez 5 lat.

Po tym etapie projekty będą podlegały ocenie wielokryterialnej, której wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów i kwalifikacja ich do realizacji w Programie Kolej Plus.

Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Jego realizacja wpłynie na poprawę warunków życia mieszkańców i wzrost atrakcyjności wielu regionów Polski. Będący pod egidą Ministerstwa Infrastruktury Program jest wart 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki Budżetu Państwa i ok. 1 mld środki jednostek samorządu terytorialnego. Program przyczyni się do eliminowania wykluczenia komunikacyjnego poprzez zapewnienie lepszego dostępu do kolei" - informują z kolei PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

szprycha
szprycha 28.11.2020, 00:20
zrobią przystanki jak dla PKS a później pierodlino je zdmuchnie ino raz
.
. 27.11.2020, 22:02
Bartnik i Karpienko to PiSowcy w sprzedani w pakiecie do gangu Bronsia, nie wyma*** od nich zbyt wiele. Obsługa drukarki to wyższa szkola jazdy 🙃
!
! 26.11.2020, 16:14
Syców daje radę
???
??? 24.11.2020, 19:35
Przecież szprycha nr 9 z Centralnego Portu Komunikacyjnego jest zaplanowana z Wieruszowa przez Kępno ,Syców do Poniatowic i tu nowa linia kolejowa do Wrocławia Brochowa,która ma ominąć Oleśnicę. Czy te plany nie są sprzeczne między sobą skoro cała infrastruktura ma być na tej trasie przystosowana dla pociągów dużych prędkości.
https://www.cpk.pl/pl/inwestyc…
Tak Tak
Tak Tak 24.11.2020, 18:25
Semafory na tory!
2028
2028 24.11.2020, 15:40
Już jednego specjalistę z PKP mamy, szkoda że brudniej jest niż było. 2028? Nie dożyje...

Pozostałe