Minister zdrowia: W święta Bożego Narodzenia limity dotyczą osób z zewnątrz, które rodzina może zaprosić

  • 24.11.2020, 07:39
  • Magdalena Gronek / PAPA
Minister zdrowia: W święta Bożego Narodzenia limity dotyczą osób z zewnątrz, które rodzina może zaprosić
Pięcioosobowy limit osób uczestniczących w świętach Bożego Narodzenia dotyczy wyłącznie osób z zewnątrz, które rodzina może zaprosić - powiedział w poniedziałek Waldemar Kraska.

Na antenie TVP Info wiceminister resortu zdrowia odniósł się do kwestii limitów osób uczestniczących w rodzinnych spotkaniach świątecznych.

"Święta Bożego Narodzenia są dla Polaków bardzo ważne, chętnie spotykamy się w gronie bliskich - szczególnie w wieczór wigilijny, dlatego w tej chwili informacja o ograniczeniu liczby osób uczestniczących w tego rodzaju spotkaniach rozgrzała do czerwoności. W tej chwili to rozporządzenie dotyczące świąt jest jeszcze w obróbce i nie zostało opublikowane" - powiedział Kraska. Zaznaczył, że w poniedziałek "kończą się konsultacje społeczne".

"Chcemy, aby w czasie świąt Bożego Narodzenia kontakty międzyludzkie były jednak jak najmniejsze" - oświadczył wiceminister. "To nie będzie dobry czas, abyśmy spotykali się dużym kręgu rodzinnym, ale oczywiście - jeśli mieszkamy w jednym miejscu i jest nas np. dziesięć osób, to oczywiście wieczerzę wigilijną w takim gronie możemy spędzić" - powiedział minister Kraska.

Wyjaśnił, że pięcioosobowy limit dotyczy wyłącznie osób z zewnątrz, które rodzina może zaprosić. "Tak jest w projekcie" - podkreślił Kraska. Dodał, że w wielu krajach europejskich podobne zalecenia są przyjmowane.

Zaznaczył, że epidemia koronawirusa do świąt nie wygaśnie i celem ograniczeń jest zminimalizowanie liczby zakażeń.

Pytany o mechanizmy, które wymuszą na obywatelach ostrożność w kontaktach z bliskimi, o limity wyjazdów za granicę oraz możliwość przemieszczania się między województwami, czy miastami, Kraska powiedział, że "to, czy będą wprowadzone limity w wyjazdach będzie zależało od stanu epidemii w kraju". "Niestety, epidemia ma nieprzewidywalny przebieg" - ocenił. "Jeżeli zakażeń będzie zdecydowanie więcej, niż obecnie, jeśli będzie więcej osób w szpitalach, więcej osób będzie korzystało z respiratorów, wtedy zaostrzenia, rygory będą silniejsze" - zapowiedział wiceminister.

Pytany o plany rządu po 27 grudnia, powiedział, że sylwestra obywatele powinni spędzić w gronie najbliższych osób. "Nie planujmy sylwestra hucznego, ale raczej spokojnego, także bez fajerwerków" - powiedział Kraska.

Pytany o możliwość poruszania się po galeriach handlowych przy maksymalnym reżimie sanitarnym powiedział, że "wszystkie zalecenia rządu powinny być stosowane". "Jeżeli będzie zalecenie mierzenia temperatury każdemu, kto wchodzi do galerii, to musi to być respektowane. Ilość osób, która może w danym momencie być w galerii, też można dość łatwo wyliczyć - jest ochrona, która liczy klientów wchodzących do dużego supermarketu" - powiedział Kraska.

Wiceminister resortu zdrowia zaapelował również do ozdrowieńców o oddawanie osocza. "Ważne, by osoby, które przechorowały Covid-19 i są zdolne do oddania osocza, chętnie je oddawały naszym chorym", bo - jak podkreślił - "jest to bezcenny lek, którego nie można wyprodukować w laboratorium". Postawę prezydenta Andrzeja Dudy, który w poniedziałek oddał osocze, minister zdrowia nazwał "szlachetnym gestem".

Wyjaśnił, że w trakcie oddawania osocza pobierane są trzy jednostki - "każda to ok. 200 mililitrów". "Szacujemy, że dziennie do polskich stacji krwiodawstwa trafia ok. tysiąca jednostek. Na piątek mieliśmy ok. 3 tys. jednostek osocza. Zapotrzebowanie, jakie zostało zgłoszone przez polskie szpitale wynosi ponad 500 jednostek, czyli dość spory zapas tego osocza pozostawał" - zwrócił uwagę minister.

Magdalena Gronek / PAPA

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Edmund Kaleciński
Edmund Kaleciński 29.11.2020, 12:10
Wolałbym, iżby wiceminister stwierdził, że zdrowie i życie jest dla Polaków najważniejsze. Stwierdzenie, że "Święta Bożego Narodzenia są dla Polaków bardzo ważne...", to pokłosie mentalności zbudowanej w tym resorcie na różnych zawierzeniach matce boskiej służby zdrowia. Wiosną prof. Szumowski zawierzył znowu służbę i powstały afery z maseczkami, respiratorami, kolegami ludzi z ministerstwa, bratem ministra, handlarzem bronią itd. itp.
Matka boska do dziś milczy i udaje , że nic się nie stało. Może by do Warszawy wysłać oleśnickich wojów męskiego różańca, spacerujących i błagających ją o posłuchanie. Może nad Oleśnicą stanie się cud...? To i wiceminister zrozumie, że jego słowa to bezsens, jak kredens, z powyłamywanymi nogami... Wojtku Bartniku i Panie Faryś. Pomyślcie coś. Zróbcie jakiś "dzień skupienia" przed ewentualnym wyjazdem do stolicy.
Iwona K
Iwona K 29.11.2020, 05:18
Najlepiej zrobic wigije w Kaufland moze w Biedronce tam nik sie nie zaraza, to wszystko to zenada
cytat z o2
cytat z o2 26.11.2020, 23:12
Do zdarzenia doszło w szwajcarskim Lugano. 80-letni ksiądz, nazywany przez media Armando C., został zatrzymany w sprawie przetrzymywania 48-letniej kobiety.

Podejrzenia wzbudziło zachowanie księdza. Nie chciał zgodzić się na naprawę instalacji elektrycznej i nie wpuszczał fachowców do domu. W końcu duchownemu odłączono prąd, a całą sprawą zainteresowały się lokalne władze. Policja otrzymała pozwolenie na to, aby wejść do środka.Policję zaskoczył straszny widok. W mieszkaniu było brudno i bardzo śmierdziało. Wszędzie leżały śmieci i paczki. Pośród tego wszystkiego siedziała zaniedbana kobieta.
cytat z o2
cytat z o2 24.11.2020, 13:51
Epidemia zbiera coraz większe żniwo, a liczba ukrytych ofiar koronawirusa jest piorunująca. W październiku i listopadzie odnotowaliśmy więcej zgonów niż w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii.

Koronawirus. Włoski scenariusz powtarza się w Polsce. Polacy umierają na COVID-19
Koronawirus. Polaków umiera coraz więcej. Wariant włoski dzieje się w Polsce.

W Polsce na przełomie października i listopada umarło więcej osób niż w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii

- System ochrony zdrowia trzyma się na ofiarności ludzi. Na ratownikach medycznych, na pielęgniarkach, na lekarzach. Robią o wiele więcej, niż się da, ale to i tak za mało - mówił Paweł Reszka, dziennikarz i autor książki "Stan krytyczny". O problemach służby zdrowia opowiadał w programie "Newsroom" w Wirtualnej Polsce.

Niestety nie są to odosobnione historie. Statystyki zresztą potwierdzają, jak dramatyczna sytuacja ma miejsce w Polsce.

Pozostałe