Zwycięstwo? Czy radni uznają jednak dąb ze Spacerowej w Oleśnicy za pomnik przyrody?!

  • 23.11.2020, 19:25
  • rpr
Zwycięstwo? Czy radni uznają jednak dąb ze Spacerowej w Oleśnicy za pomnik przyrody?!
Dzisiejszy wniosek radnej Marioli Aiyegbusi (ORS, d. klub Bronsia) zdaje się na to wskazywać. Kulisy odsłania radny Paweł Bielański (Oleśnica Razem).

Presja ma sens! Dzisiaj na posiedzeniu Komisji Skarg, Wniosków i Petycji radna Mariola Aiyegbusi (ORS, d. klub Bronsia) złożyła niespodziewanie wniosek, aby na sesji Rady Miasta (odbędzie się 27 listopada) nie procedować uchwały o bezzasadności uznania "Dębu Jegrów" za pomnik przyrody. 

Przypomnijmy, że burmistrz Oleśnicy uznał propozycję dwojga oleśniczan (w tym Wiesława Mazurkiewicza) za bezzasadną. Komisja Skarg, większością głosów jego radnych, zgodziła się z tym. W piątek na sesji Rady Miasta Oleśnicy miała to "przyklepać" rządząca większość.

Teraz wydaje się, że władze rakiem będą się wycofywać z odmowy...

O kulisach sprawy poinformował radny Paweł Bielański (Oleśnica Razem) na portalu społecznościowym:

"WALKA z burmistrzem o pomnik przyrody trwa... 🌳🌳🌳
Presja ma sens! Walkę o pomnik przyrody możemy wygrać!

Przypomnę absurdalną autorską opinię burmistrza Jana Bronsia w sprawie ustanowienia pomnika przyrody:  
"(...) uwzględniając politykę Gminy Miasta Oleśnicy w zakresie ochrony drzew i dążenie do rozwoju terenów zieleni, uznaje za niezasadne objęcie przez Radę Miasta Oleśnicy ochroną pomnikową wnioskowanego gatunku dąb szypułkowy"

Na posiedzeniu komisji skarg, wniosków i petycji 12 listopada br. zdałem pytanie członkom komisji, czy ktoś z nich jest w stanie ten fragment autorskiej opinii burmistrza Jana Bronsia wytłumaczyć. Troje radnych jego klubu nie potrafiło mi odpowiedzieć. Argumentowałem członkom komisji, że dąb szypułkowy na ulicy Spacerowej to wyjątkowe drzewo, które warto chronić i pielęgnować. Drzewo spełnia wszelki wymagania, by objąć je statusem pomnika przyrody. Wówczas rządzący byli głusi na argumenty wnioskodawców (złożona dwa tożsame wnioski).

Minęło 12 dni i.... Pod presją mieszańców (m.in. dzięki uruchomieniu petycji przez Pana Macieja Matusiaka) niedorzeczność opinii burmistrza zaczęli dostrzegać również radni z jego klubu. Dziś na posiedzeniu komisji złożono wniosek do Przewodniczącego Rady Miasta o usunięcie z porządku obrad projektu uchwały "w sprawie rozpatrzenia wniosków o uznanie za pomnik przyrody". Wniosek Pana Mazurkiewicza zostanie skierowany do ponownego rozpatrzenia przez komisję. Komisja podjęła wniosek o wycofanie jednogłośnie.

Przypomnę, że projekt uchwały zakładał, że Rada Miasta uznaje (zgodnie z opinią burmistrza) za bezzasadne ustanowienie dębu szypułkowego za pomnik przyrody. Choć w opinii burmistrz nie wskazuje tego na wprost, to oczywiste jest, że pomnik przyrody może utrudnić zagęszczenie wielorodzinnej zabudowy na tym terenie.

Co to oznacza? Radni nie zgadzają się już z absurdalną opinią Jana Bronsia, a na grudniowym posiedzeniu komisja będzie ponownie rozpatrywać wniosek. Urzędnicy prawdopodobnie przygotują nową opinię, tym razem uznając objęcie ochroną pomnikową za zasadne.
Na komisji złożyłem zdanie odrębne do przedłożonego projektu uchwały, które jest tożsame z oczekiwaniami dużej części mieszkańców Oleśnicy.

Co dalej? Mieszkańcy, którym bliska jest ochrona przyrody, powinni się zmobilizować i poprzeć petycję swoim podpisem.

Walę o pomnik, ale też o całą Spacerową możemy wygrać. Kwestia determinacji i zaangażowania w sprawę jak największej rzeszy oleśniczan. Wówczas jest szansa, że zatrzymamy betonozę na Spacerowej

Poniżej: zdanie odrębne, fragment opinii burmistrza".

 
rpr

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (37)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Walewas
Walewas 26.11.2020, 16:57

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Viki
Viki 26.11.2020, 15:56
Brawo, uda się!
Kaczalnik
Kaczalnik 25.11.2020, 14:11
Olesnica słynie z czczenia ***ch pomników nie tylko przyrody, a może Bielański posadzi z Krześinska młodego dąbka i nazwie "dąb prezesa" to bylby dopiero pomnik nie tylko historyczny ale i sprawiedliwości dziejowej !
Oels
Oels 25.11.2020, 20:32
Ty kaczalnik postaw na telewizorze rzeźbę starego ze swojego brązu...
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 25.11.2020, 18:38
A ilu radnych miała poprzednia rada ? Ilu radnych ma obecna rada ? A ty masz jakieś ale tylko do tej dwójki. A pozostali co robią ? Osobiście miałem z Krzesińska do czynienia w 2005 jak mi wpadła na działkę gdy byłem na niej z synami i znajomym. Gdyby nie znajomy to by mnie z policjantem uwalili. Miała ale do wszystkiego. A że studnia ( zabezpieczona) , a że sierp (wisiał wysoko), a że butelki po piwie ( w skrzynce). Dla mnie to był horror. Ale oddzielam wtedy jej nadgorliwość od obecnej działalności.
chwała tym radnym
chwała tym radnym 25.11.2020, 18:01
widać, że bronsiomaniakom nie podoba się działanie radnych, którzy sprawdzają efektywne wydawanie naszych pieniędzy. Oby wszyscy radni tak się starali.
dość betonozy
dość betonozy 25.11.2020, 12:43
Podobnie było z dębem dragonów. Też w zamiarach plac miał być sprzedany deweloperowi razem z dębem, ale zdecydowana akcja mieszkańców bloku, Oleśnicy i 3. blogerów spowodowała, że odstąpiono od tego zamiaru. Dodatkowo zdjęcie dębu pojawiło się w ogólnopolskim wydawnictwie
"Drzewo Roku 2014" jako piąte w Polsce.
Ola
Ola 24.11.2020, 23:09
Brawo dla radnego Bielańskiego za działanie w tej sprawie. Radni Bronsia to totalna porażka
max
max 24.11.2020, 21:35
Inicjatywa Macieja Matusiaka w sprawie petycji nie ma związku z działalnością radnego Pawła Bielańskiego, ale to miło, że się włączył w reklamę. W końcu jako radny opozycji zbyt wiele nie może. Mógł o wiele więcej, gdy reprezentował opcję rządzącą w 2015 r., ale wtedy objęcie ochroną pomnikową Dębu Jegrów w ogóle go nie interesowało. Szkoda, wielka szkoda, że zmarnował taką szansę... ___________A redakcja nadal wali w jeden bęben wyrządzając więcej szkody niż pożytku.
zw-kowalski
zw-kowalski 24.11.2020, 23:14
To Polska w pigułce.
max
max 24.11.2020, 21:44
To nie jest sprawa między Pawłem Bielańskim a opcją rządzącą, tylko pomiędzy ludźmi świadomymi wartości przyrodniczych i historycznych tej ziemi a tymi, którzy tej świadomości nie mają; to jest spór pomiędzy tymi, którzy uwzględniają w podejmowaniu decyzji zmiany klimatu i tymi, którzy zmiany tej nie zauważają. Takie jednostki znajdą się w każdej grupie społecznej.
o rzesz ty petunia
o rzesz ty petunia 24.11.2020, 22:51
Bronś tych zmian nie zauważa i w swoich decyzjach nie uwzględnia, dlatego wybudował lodowisko które w założeniu miało być czynne 5-6 miesięcy w roku a jest 2-3 właśnie ze względu na zmieniający się klimat. To jest dowód na to, jaką świadomość ma ten człowiek.
Holistycznie
Holistycznie 25.11.2020, 16:18
Ma świadomość brygadzisty z ZBR .....
zw-kowalski
zw-kowalski 25.11.2020, 15:41
No ale przecież Bronsia nie narzucili wam Rosjanie w 1945 roku wyzwalając czy oswobadzając Oleśnicę a wybraliście go sami. To pretensje do Bronsia czy Kaczyńskiego jak sami ich wybieracie ?
...
... 24.11.2020, 21:15
Petycję w sprawie Dębu Jegrów dotychczas podpisały 222 osoby. To jeszcze nie koniec! Będzie można podpisać się w tradycyjny sposób jutro, w godz. 15.00 - 16.30 na rynku. Podpisy będzie zbierać Laura Kwoczała. Przekażcie tę informację swoim nie internetowym znajomym.
Marika
Marika 24.11.2020, 21:21
Nie ma poparcia ta akcja na 40 tysięcy mieszkancow. Wyciąć i budować panie burmistrzu bo mieszkań brak.
.
. 24.11.2020, 21:48
Oleśnica liczy 35 284 mieszkańców ( wg strony olesnica.pl), z czego ok. 1/3 to emeryci (raczej nie szukający mieszkań) a 1/5 to dzieci (jeszcze nie szukający mieszkań). Kolejka na mieszkanie socjalne wynosi nieco ponad 100 osób. Założenie, że te osoby będzie akurat stać na zakup mieszkania od dewelopera, jest chybione. Pozostali sobie radzą.
pamiętamy
pamiętamy 24.11.2020, 10:29
Ciemnoto, ten dąb czerpie soki z ziemi, która onegdaj była polska.
zw-kowalski
zw-kowalski 24.11.2020, 13:53
Gdyby każde państwo chciało mieć tereny jakie "onegdaj" były ich kula ziemska musiałaby być kilka razy większa. Pamiętasz jakie były Austro-Węgry ?
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 23.11.2020, 23:47
"Walę o pomnik" - tylko niech uważa, by przytomności nie stracił
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 23.11.2020, 23:57
Inna sprawa, że jest to jest jakiś absurd, by poświęcać tak wiele czasu czemuś, co powinno być oczywiste. Dąb dawno powinien być uznany za pomnik przyrody. Tylko, że Jan Bronś jest zaślepiony sobą i swoimi zabawkami, jest skostniały. W normalnym przedsiębiorstwie wyleciałby po pierwszych latach.
Von den Bach
Von den Bach 24.11.2020, 10:10
Hern Schmied stary odwetowcu obrońco niemieckiego militaryzmu Wszystko co ere Bismarka powinno byc z Olesnicy wyrwane z korzeniami !
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 24.11.2020, 20:41
Przykład mowy nienawiści.
dobre
dobre 24.11.2020, 09:32
Herr Christo odpowiada na własny wpis...bezcenne!
Małgosia
Małgosia 23.11.2020, 22:24
Dzisiejsza ankieta na jednym z portali świadczy dobitnie ,że burmistrz obawia się scenariusza jaki był zapisany na banerze wywieszonym na ul. W.POLSKIEGO.
Tola
Tola 24.11.2020, 09:58

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Ola
Ola 23.11.2020, 21:39
Opinia Bronsia to bareizm w czystej postaci. Kompletnie oderwany od mieszkańców
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 23.11.2020, 21:34
Gratuluję inicjatorowi zbierania podpisów i Panu Bielanskiemu.
Sefan Czarniecki
Sefan Czarniecki 24.11.2020, 10:06
Kibic z dala sie nie wpi....ala ! font do tych co Polske grabili !
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 23.11.2020, 23:58
No to chyba wreszcie uruchomią procedurę przeprowadzenia referendum o odwołanie Jana Bronsia.
Ignacy Daszyński
Ignacy Daszyński 24.11.2020, 10:04
Ty kowalski a kim ty jestes ? nieudaczniku życiowy jeszcze ci nik nie utarł nosa ?przestań sie czepiać normalnego i uczciwego człowieka ! czyjeś widzisz pod lasem a swojego syfu pod nosem !
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 24.11.2020, 20:42
Przykład pospolitego draństwa, chamstwa, tchórzostwa.
Bielański burmistrzem
Bielański burmistrzem 23.11.2020, 21:14
Paweł nie odpuszczaj oni już się pogubili !!!
Atoll
Atoll 24.11.2020, 10:00
Te zając zmień maske !
Ja
Ja 23.11.2020, 21:04
Super! Oby tak było
Dąb
Dąb 23.11.2020, 20:59
Proszę o podpisywanie petycji.
!
! 23.11.2020, 20:16
BRAWO !

Pozostałe