Służby Ratownicze poskarżyły się na radnych, którzy zdemaskowali stan ich noclegowni

  • 20.11.2020, 22:55
  • kad
Służby Ratownicze poskarżyły się na radnych, którzy zdemaskowali stan ich noclegowni foto: Paweł Bielański Noclegownia Służb Ratowniczych.
Dwójka radnych zapoznała opinię publiczną ze stanem miejskiej noclegowni. Prowadzące je Służby Ratownicze zareagowały skargą na nich.

Przypomnijmy, radni Oleśnicy Razem Paweł Bielański i Beata Krzesińska zdemaskowali na początku listopada katastrofalny stan miejskiej noclegowni, której prowadzenie przejęło na zlecenie miasta stowarzyszenie Służby Ratownicze. O tej sprawie pisaliśmy TUTAJ.


Odpowiedzialne za stan noclegowni Służby Ratownicze skierowały skargę na dwójkę radnych do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Oleśnicy:


Działając w imieniu stowarzyszenia Służby Ratownicze z/s w Oleśnicy, ul. Kolejowa 2 składamy skargę na bezprawne i nieetyczne działania radnych - Beatę Krzesińską i Pawła Bielańskiego. 
Należy wskazać, że Beata Krzesińska i Paweł Bielański swoim zachowaniem dopuścili się szeregu nadużyć, jako radni Rady Miasta Oleśnica. 
Radni bowiem, jako członkowie władz lokalnych posiadający władzę określoną prawem, winni działać zgodnie z prawem i nie nadużywać swojej władzy. W szczególności powinni działać zgodnie z zasadami: praworządności, bezstronności i bezinteresowności, obiektywności, uczciwości i rzetelności, odpowiedzialności, jawności, dbałości o interes publiczny, godnego zachowania przy wykonywaniu funkcji radnego, uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami.  
Zachowanie radnego Bielańskiego i radnej Krzesińskiej przeczy tym zasadom. W dniu 03.11.2020 r ok. godz. 18.00 pod nieobecność zarządu Służb Ratowniczych, Beata Krzesińska oraz Paweł Bielański weszli do pomieszczeń Służb Ratowniczych, w których obecnie jest zorganizowana tymczasowa ogrzewalnia. Pani Beata Krzesińska chcąc dostać się do środka, poinformowała pracownika ogrzewalni, że jest przedstawicielem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Oleśnicy i przyszła przeprowadzić kontrolę. Pan Bielański zapewnił, że jest przedstawicielem Urzędu Miasta i również przyszedł przeprowadzić kontrolę. Nie udokumentowali jednak, że jakikolwiek kontrole zostały zlecone. 
Po wejściu do ogrzewalni radni dokonali oględzin każdego pomieszczenia, sporządzili notatki oraz dokumentację zdjęciową. Zadawali pracownikowi pytania dot. funkcjonowania ogrzewalni oraz osób tam przebywających. Bezdomnych dopytywali gdzie im się bardziej podoba, czy tutaj, czy wtedy, gdy ogrzewalnia była w PCK. Jednocześnie radni w żaden sposób nie skontaktowali się z zarządem Służb Ratowniczych, tylko opublikowali post na stronie ugrupowania Oleśnica Razem na Facebooku, gdzie w treści wskazano m.in.: „Chcecie zobaczyć jak wygląda placówka urągająca wszelkim standardom?". Z kolei na stronie www.olesnicarazem.pl czytamy nagłówek "Miejsce kaźni, czy miejska łaźnia?". 
W opublikowanych tekstach zamieszczonych publicznie, padło również wiele nieuzasadnionych i nieprawdziwych oskarżeń pod adresem naszego Stowarzyszenia. Celowo wprowadzono w błąd opinię publiczną myląc pojęcie ogrzewalnia, z pojęciem noclegownia, wskazując na brak możliwości spożywania posiłków czy otrzymywania odzieży. Zaznaczyć należy, że określenie wytycznych dotyczących prowadzenia ogrzewalni są ściśle określone w przepisach prawa. 
Zachowanie radnych jest karygodne i nieetyczne. 
Mając na uwadze powyższe wnosimy o wyciągnięcie konsekwencji wobec radnej Krzesińskiej oraz radnego Bielańskiego. 
Joanna Rutka - z-ca prezesa
Marta Kubiak - z-ca prezesa, prawnik


- Informacje zawarte w skardze o rzekomym podawaniu się przez nas za urzędników są nieprawdziwe. Nasza interwencja nie była kontrolą - powiedział nam radny Paweł Bielański. I pisemnie odniósł się do zarzutów Służb Ratowniczych:

W dniu 03.11.2020 r. wraz z radną Beatą Krzesińską odbyliśmy wizytę w miejskiej ogrzewalni i łaźni. Przypomnę, że w myśl art. 17 ust.3 pkt.1 ustawy o pomocy społecznej jednym z zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym jest cyt. „udzielanie schronienia, zapewnienie posiłku oraz niezbędnego ubrania osobom tego pozbawionym”. Za wypełnienie ustawowych obowiązków z zakresu zadań własnych gminy w całości odpowiada burmistrz poprzez podległe mu jednostki organizacyjne (tu: MOPS).
Przedstawiliśmy się opiekunowi bezdomnych, który pełnił dyżur z imienia i nazwiska. Oświadczyliśmy, że jesteśmy miejskimi radnymi i chcieliśmy zobaczyć jak wygląda miejska ogrzewalnia i łaźnia. Pan opiekun chętnie nas wpuścił. W to, co zobaczyliśmy, naprawdę nie mogliśmy uwierzyć.
Przyznam szczerze, że stając przed bezdomni było mi wstyd, że miasto Oleśnica ze swoim ogromnymi możliwościami finansowymi nie zapewniło należnej im ochrony i praw. Mam nadzieję na wyjaśnienia całej tej sprawy oraz szeroką debatę w Radzie Miasta o stanie opieki społecznej dla osób najbardziej jej potrzebujących. Wszyscy jesteśmy zgodni, że jest to duży problem coraz bardziej widoczny przestrzeni miejskiej Oleśnicy. Na organizację miejskiej ogrzewalni i łaźni corocznie wydawane są niemałe środki finansowe, lecz nie o finanse tutaj chodzi, ale przed wszystkim o troskę i empatię dla drugiego człowieka. Liczmy również, że miejska ogrzewalnia z łaźnia szybko będzie doprowadzona do należytego stanu.
Podejmując interwencje w tej sprawie razem z radną Beata Krzesińską, stanęliśmy w obronie godności ludzi i ich prawa do godnych warunków przeżycia trudnego okresu. To był i jest nasz obowiązek. Jeżeli władza uzna, że naruszyliśmy prawo, to jesteśmy gotowi zmierzyć się z tymi zarzutami. Obrona godności drugiego człowieka jest tego warta.
W sprawie organizacji ogrzewalni i pomocy społecznej złożyłem do burmistrza 6 listopada 10 pytań. Oczekuję wyczerpujących  odpowiedzi  i wyjaśnienia braku nadzoru nad organizacją miejskiej ogrzewalni i pomocy bezdomnym. Ponieważ jako radny jestem członkiem komisji skarg, wniosków, mam również gorący apel do przewodniczącego M. Czarneckiego , aby posiedzenie komisji odbyło się o godz. 18.00 w ogrzewalni miejskiej z udziałem dyrekcji MOPS i Urzędu Miasta.

 

Czy skarga na radnych ma szansę powodzenia? Nie. Rada czy też komisja rady nie może krępować radnych poprzez stosowanie jakichkolwiek środków dyscyplinujących. Radny jest niezależny w zakresie wykonywania swego mandatu. Tego rodzaju skargi są z gruntu niezasadne.

Zapraszamy do dyskusji!

kad

Zdjęcia (5)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (122)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Tyli
Tyli Wczoraj, 08:37
A mnie się wydaji( jak mawiał onegdaj Kazimierz Górski) nie byłoby tej całej awantury gdyby szefem PCK był ktoś inny a nie niepokorna Pani Ania, która naraziła się Ratuszowi.
przecież wiem
przecież wiem Wczoraj, 16:52
i gdyby co niektórzy radni - patrz głównie Radny Bielański - nie chciał uprawiać szmatławej polityki
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski Wczoraj, 19:02
Bzdura przecież wiesz !
czarno-listowiec
czarno-listowiec Wczoraj, 09:21
Każdy kto podskoczy Bronsiowi, trafia na czarną listę. Czyli wróg Bronsia staje się wrogiem Oleśnicy, bo Bronś to Oleśnica. Tak sądzi.
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski Wczoraj, 19:03
Całkowicie się z Tobą zgadzam. Doświadczyłem miłości tego bliźniego.
Ludwik XVI
Ludwik XVI Wczoraj, 16:55
To taki burmiszcz - słońce !!!!
Joanna
Joanna Wczoraj, 08:32
Bronś musi odejść
Uryna
Uryna Wczoraj, 09:44
Joanna czemu moczysz sie w nocy ?
ks. Sowa
ks. Sowa Wczoraj, 16:55
Uryna - ładne macie pseudonimy w tym Propaganda Abteilung !!!!
Marcin Karczewicz
Marcin Karczewicz Wczoraj, 01:55
To miejska ogrzewalnia i łaźnie. A Gdzie był nadzór ze strony MOPS ? Czy dyrektor MOPS odpowie za niewywiązanie się ze swoich obowiązków? No i gdzie kontrola wydatkowania środków przez miasto? Jan Bronś panuje jeszcze nad sytuacją w mieście?
mieszkaniec
mieszkaniec 2 dni temu, 16:40
No to tak- złodziej poskarżył się , że go złapali!
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 2 dni temu, 15:32
Ja to ujmę inaczej. Jak prowadzisz działalność gospodarczą to odpowiadasz za błędy swoich pracowników czy biura rachunkowego. Urząd skarbowy czy ZUS za błędy pracowników obciąża przedsiębiorcę. Zatem najbardziej winnym jest miasto Olesnica. Nie wiem czy za ten odcinek z upoważnienia burmistrza odpowiada zastępca burmistrza czy marszałek Burmistrza. SR to tylko podwykonawca zadania ustawowo przypisanemu miastu Oleśnica. Tu rada powinna rozliczyć burmistrza a ten Ewentualnie obciążyć SR lub nawet rozwiązać z nimi umowę.
Karol
Karol 2 dni temu, 16:31
To oczywiste, że za całość odpowiada miasto (burmistrz) i MOPS (dyrektor). Ale starategia obrony władzy jest taka,że próbują zepchać swoje zaniedbanie w narracje "wojenka radnych opozycji i SR". Niech Pan zauważy, że burmistrz o tej sprawie i "standardzie" miejskiej ogrzewalni słowem się nie zajaknął. A przecież to on gospodarkuje budżetem i ma obowiązek nadzorować jak wykonywane są zadania podległych mu jednostek (MOPS)
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 2 dni temu, 18:13
Dla mnie to oczywiste, że odpowiadają burmistrz i marszałek Burmistrza. Niedawno media pisały o zorganizowanej grupie przestępczej w sądach apelacji krakowskiej i wrocławskiej. 52 osoby wyprowadziło około 30 mln. Jedna sędzia podpisywała umowę na opracowania których nie robiła a kasę brała. Można jej podpowiedzieć , że opracowanie zrobiła tylko miała włamanie i opracowanie warte dużą kasę zabrał złodziej.
maniek
maniek 2 dni temu, 14:10
@ ,, . ,, z godz10.56. Zbadaj się.Jesteś kłębkiem nienawiści . Twoja przeszłość tak Ciebie ukształtowała?
z godz 10.56
z godz 10.56 2 dni temu, 20:21
Maniuś, a ty możesz tak spokojnie przyglądać się temu co wyprawia Bronś? Każdy, kto choć trochę śledzi życie polityczne w Oleśnicy nie może, nie ma prawa być obojętnym ot chociażby wobec niegodziwości jaka spotkała sekretarza Rybaka. Nie masz w sobie dość empatii aby wczuć się w jego sytuację?
mieszkanka z Podchorążych
mieszkanka z Podchorążych 2 dni temu, 13:57
Bielański za dużo ryje pod naszym burmistrzem wszedzie wtyka swuj nos tylko nie tam gdzie trzeba !
Holistycznie
Holistycznie 2 dni temu, 20:25
No właśnie - pod waszym....
Serbinów
Serbinów 2 dni temu, 15:19
Sitwa ratuszowa wyje. Wycie słychać znakomicie. Panie Pawle nie odpuszczać na krok. Miejska łaźnia ze zdjęć to Oleśnica w pigułce. Wałek goni wałek
Rathaus
Rathaus 2 dni temu, 14:33
Następny użyteczny tłuk utytego spoconego.
Pan Kleks
Pan Kleks 2 dni temu, 18:50
Tłuk to twuj stary w dodatku nie umyty !
Wenerolog
Wenerolog 2 dni temu, 19:22
Syfilityku zajrzyj do słownika ortograficznego!
Nie ma za co
Nie ma za co 2 dni temu, 14:07
Mogłabyś, Mieszkanko z Podchorążych, "wetknąć swuj nos" w słownik ortograficzny.
.
. 2 dni temu, 13:45
Generalnie nie wierzę w te bajki Służb Ratowniczych ale załóżmy że nawet Bielański powiedział że jest z UM, nie wierzę ale załóżmy (dla większości pojęcia Rada Miasta, Ratusz, Urząd Miasta, Radny, Przedstawiciel władzy to pojęcia tożsame) czy to poprawiłoby stan lokalu, który zaproponowały SR.
o rzesz ty petunia
o rzesz ty petunia 2 dni temu, 11:50
Ratownik to prawdopodobnie płatny ratuszowy troll, pisze bardzo niezrozumiałe dla wszystkich rzeczy, coś o wysokich progach, kłamstwie i.t.p. Rzecz w tym, że w tej chwili burmistrzem jest człowiek który nigdy tej funkcji nie powinien pełnić, udowodnił to swoim postępowaniem wielokrotnie, co do kłamstwa, zastanów się ile tego było ze strony Bronsia choćby w ciągu ostatnich dwóch lat, począwszy od kampanii wyborczej na sprawie panna sekretarza Rybaka kończąc?
Prawda w oczy kole
Prawda w oczy kole 2 dni temu, 11:09
Oj zabolało ratownika, zabolało.
ratownik
ratownik 2 dni temu, 09:50
Bielański po trupach a żeby tylko dojść do pełnego koryta a wtóruje mu ta Krzesińska jeszcze to wasze oszustwo bokiem wam wyjdzie bo ratusz ma za wysokie progi dla ciebie i tobie podobnych zapamietaj to sobie a oszustwem daleko nie zajedziesz zajączku !
.
. 2 dni temu, 10:56
Te ratownik, ostatnie wybory pokazały że do Ratusza tylko oszustwem można się dostać, popatrz dzięki oszustwom wyborczym Bronś został burmistrzem .
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 2 dni temu, 10:44
A co na obronę mają SR ? Ale konkrety a nie demagogia. Czy pokażecie zdjęcia jak wyglądała ogrzewalnia przed włamaniem i po włamaniu. Dziś wykonawca dokumentuje wszystko zdjęciami. Znasz powiedzenie "człowiek to brzmi dumnie "?
Wyborca
Wyborca 2 dni temu, 10:42
O jaki piękny hejt na radnego przedstawiciela ratuszowej sitwy. Boją się bo coraz wiecej przekrętów wychodzi.
Ja nic nie sugeruję
Ja nic nie sugeruję 2 dni temu, 09:33
Na Wądołach jest stary , poniemiecki bunkier, idealny na ogrzewalnię.
Zenek
Zenek 2 dni temu, 08:11
Omijać służby ratownicze jak najdalej się da, wyzyskują swoich wolontariuszy ile się da czasami dyżury biorą 24 na dobę i
Pytam
Pytam 2 dni temu, 07:11
Panie Marszałek już Pan jakie to uczucie wpuścić ludzi do takiej nory? Archiwum na papiery już Pan zrobił? A biurko już ma Pan nowe?
Derektor Janusz
Derektor Janusz 2 dni temu, 20:28
Bo w piwnicy w MOPSie będzie teraz sala integracyjna dla pracowników ....
ja
ja 2 dni temu, 02:28
Gdyby Krawczak był prezesem ST, to do sytuacji by nie doszło.
Janusz
Janusz 2 dni temu, 01:59
A co na to dyrektor MOPSu ,który pozbył się ,,problemu w białych rękawiczkach'' ???
Pomieszczenia są NIEZBĘDNE!!! by powstało tam archiwum .


Biznes Plan
Biznes Plan 21.11.2020, 20:44
Przejęcie pogotowia, ogrzewalni, wcześniej wszystkich imprez masowych pora na szpital....
Holistycznie
Holistycznie 2 dni temu, 08:20
..... tylko, żeby sPOconego Janka nie wygryzł ze stanowiska !!!!!
Dyscyplina finansów
Dyscyplina finansów 21.11.2020, 19:56
Jarosiewicz ścigała dyrektora przedszkola, a służy ratownicze nie kontroluje?
o rzesz ty petunia
o rzesz ty petunia 21.11.2020, 21:10

Komentarz zablokowany

Komentarz został zablokowany przez administratora.

Zgroza
Zgroza 21.11.2020, 19:52
Co ten Bronś zrobiły z tego miasta.
Karol
Karol 21.11.2020, 19:43
Pani Beato i Panie Pawle nie dajcie się zastraszyć. Myśleli że ludzie się nie dowiedzą. Wydatkowane publiczne pieniądze. Gdzie dyrektor MOPS? Gdzie urzędnicy z miasta? Pokazaliście do jekiej nory LUDZI wpuszczono. Ta skarga to żenująca próba zepchania winy. Psa bym tam nie wpuścił a co dopiero człowieka

Pozostałe