Sukces Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, jego załogi i poprzedniej dyrekcji

 • 19.11.2020, 08:33
 • rpr
Sukces Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy, jego załogi i poprzedniej…
W rankingu „Liderzy zarządzania. Najlepiej zarządzane szpitale publiczne” w kategorii "Kontrakt NFZ wyższy niż 39 mln i równy 89 mln PLN" zwyciężył Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy. Tak doceniono pracę jego dyrekcji i załogi w roku 2018. Placówką kierowali wtedy- zwolnieni w roku 2019... - Kamil Dybizbański i Piotr Rogalski.

Grupa BFF Banking Group – jeden z wiodących banków działających na rynku europejskim, oferujących usługi finansowe dla przedsiębiorstw współpracujących z podmiotami administracji publicznej – ogłosił dziś zwycięzców konkursu „Liderzy zarządzania. Najlepiej zarządzane szpitale publiczne ”. To już 5. edycja rankingu, którego celem jest promowanie najlepszych praktyk w publicznej służbie zdrowia oraz ocenę, które szpitale osiągają najwyższe wyniki zarządcze i finansowe.

W tegorocznej edycji rankingu udział wzięło 221 szpitali. W tym 101 powiatowych, 54 wojewódzkie, 17 uniwersyteckich, 16 gminnych i 33 ministerialne. Zestawienie nie obejmuje jednostek, które są niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej, przychodniami otwartymi, ambulatoriami, lecznictwem otwartym, zakładami medycyny pracy, stacjami pogotowia ratunkowego, oddziałami szpitali, sanatoriami, regionalnymi centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Wszystkie objęte analizą jednostki zostały podzielone na trzy grupy ze względu na wartość przychodu z NFZ. Ocenie zostały poddane następujące wskaźniki:

 • efektywność aktywów pozwalającą na ocenę efektywności zarządzania majątkiem szpitala,
 • rentowność sprzedaży netto, pokazującą jaka część przychodów pozostaje do dyspozycji jednostki po odliczeniu wszelkich kosztów i podatków,
 • dynamikę przychodu z NFZ, czyli procentowy przyrost kontraktu/ryczałtu rok do roku.

Autorem metodologii rankingu i obliczeń jest BFF Banking Group. Klasyfikacja opiera się wyłącznie na informacjach zawartych w sprawozdaniach finansowych placówek za 2018 r. i nie obejmuje innych danych.

Kategoria: Kontrakt NFZ wyższy niż 39 mln i równy 89 mln PLN

 1. Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy
 2. Zespół Opieki Zdrowotnej w Oławie
 3. Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi
 4. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Brzesku
 5. Szpital Miejski św. Jana Pawła II w Elblągu
 6. Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Krasnymstawie
 7. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lubartowie
 8. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze
 9. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Janowie Lubelskim
 10. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. dr Stanisława Popowskiego w Olsztynie

"Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy w województwie dolnośląskim stanął na najwyższym miejscu podium w kategorii szpitali z kontraktem od 39 mln zł do 89 mln zł. Placówka, która powstała 16 lat temu w wyniku połączenia Szpitala im. J. Dietla i Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sycowie, awansowała o dwa oczka – rok temu w tej samej kategorii zajmowała trzecie miejsce" - informuje Rzeczpospolita.

W dzienniku czytamy też:

"Położona 30 km od Wrocławia Oleśnica słynie z bogatej historii i wież, a tutejszy szpital – z porodówki, która co roku poprawia rekord urodzeń. W tym roku na świat przyszło tu już 2 tys. dzieci, a do końca roku wynik ten może się jeszcze znacząco poprawić, bo dwutysięczny malec urodził się 8 listopada. To znaczny wzrost, jeśli wziąć pod uwagę, że w 2019 r. w Oleśnicy było 1435 porodów, w 2018 r. – 1260, w 2017 r. – 911, a w 2016 r. – 635 porodów.

Tutejsza porodówka, stworzona m.in. przez wicedyrektor ds. medycznych dr Gizelę Jagielską, przyciąga rodzące z Wrocławia oraz innych miast Dolnego Śląska, a także województw ościennych, m.in. Opolszczyzny.

Specjaliści z tutejszego oddziału ginekologii, położnictwa i neonatologii prowadzą prężnie działający profil na Facebooku, na którym nie tylko podpowiadają ciężarnym, co zabrać do porodu, ale także jak odczytać badania trzeciego trymestru. Starają się też podtrzymać pacjentki na duchu w trudnym czasie pandemii.
REKLAMA

Choć zgodnie z zaleceniami konsultantów krajowych położnictwa i ginekologii oraz perinatologii kierujący szpitalem mogą zdecydować o wstrzymaniu porodów rodzinnych ze względu na pandemię, tutejszy oddział wciąż umożliwia przyszłym matkom rodzenie w obecności bliskich. Warunkiem jest zabezpieczenie osoby towarzyszącej poprzez środki ochrony osobistej – maseczkę, odzież i obuwie zamienne. W połowie października wstrzymano natomiast odwiedziny, ponieważ wielu gości nie przestrzegało zasad reżimu sanitarnego.

Jak mówi wicedyrektor szpitala i ordynator oddziału ginekologii, położnictwa i neonatologii Gizela Jagielska, szpital stara się o II stopień referencyjności. Oddział sklasyfikowany na tym poziomie zajmuje się kobietami nie tylko w ciąży niepowikłanej, ale także w ciąży zagrożonej. Opiekuje się także noworodkami urodzonymi w ciężkiej zamartwicy, które uzyskały w pierwszej minucie życia do 3 pkt w skali Apgar, noworodkami urodzonymi przed 35. tygodniem ciąży czy z masą urodzeniową poniżej 2600 g, a także tymi, u których konieczne jest monitorowanie czynności serca, czynności oddechowej i temperatury. W lipcu na przechodzącym rewitalizację oddziale neonatologii oddano salę intensywnego nadzoru, a we wrześniu kolejną –wyremontowany pokój narodzin, zwany także Salą Piwoniową.

Obecnie, jak niemal wszystkie szpitale w Polsce, Zespół Szpitali w Oleśnicy walczy z rzeczywistością covidową. Dyrektor Jagielska ma jednak nadzieję, że gdy sytuacja ulegnie poprawie, zarząd szpitala znów będzie mógł skupić się na zapewnieniu dobrej i właściwej ochrony zdrowia mieszkańcom powiatu, co jest celem statutowym placówki".

 

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zośka
zośka 19.11.2020, 18:53
Gratulacje dla całego byłego zespołu PZS - dyrektorowi Dybizbańskiemu, doktorowi Rogalskiemu, zespołom lekarskim i i pozostałemu personelowi wszystkich oddziałów, a przede wszystkim staroście Wojciechowi Kocińskiemu - bez waszego zaangażowania, mądrych i odważnych decyzji nie byłoby tego sukcesu. Żal patrzeć na to, co się teraz dzieje ze szpitalem....
Nie tak miało być
Nie tak miało być 19.11.2020, 21:46
Starosta Kociński w nagrodę został tak doceniony przez własną partię, że zaoferowano mu trzecie(!!!) miejsce na liście. Staroście? Trzecie miejsce?! Czujecie to?
mądrze myślący mieszkaniec
mądrze myślący mieszkaniec 19.11.2020, 17:40
Kochani ! Trzeba wziąć przykład z Holandii i Niemiec gdzie zakazano strzelania petard w sylwestra ponieważ lekarze maja pełne ręce roboty a szpitala w Oleśnicy nie ma...podajcie dalej,niech dotrze do wszystkich. Lekarze nie maja czasu opatrywac ran teraz ..
zw-kowalski
zw-kowalski 19.11.2020, 15:05
Gratulacje. Choć słowo wiodący bank nieco mnie rozśmieszyło. Każdy wiodący bank robi ranking. Takich rankingów jest tyle ile praktycznie banków.
:(
:( 19.11.2020, 14:42
Jakiś tam bank, ogłosił zwycięzców konkursu, gdzie wskaźnikiem były: efektywność aktywów, rentowność sprzedaży i dynamika przychodu z NFZ. Sukces?
Gdyby szpital został uznany za najlepszy szpital, bo najlepiej leczy ludzi, to by był prawdziwy sukces!
Ricky
Ricky 19.11.2020, 21:51
Dobry człowieku. Słusznie prawisz, ale dobrze leczyć ludzi można wtedy, gdy nikt nie wyłącza światła w szpitalu. A wtedy pod koniec 2015 roku po rządach kompanów Brosia i Polańskiego o mało do tego nie doszło. Teraz światło jest i można myśleć o jakości.
Micky
Micky 20.11.2020, 10:21
Dobry człowieku. Teraz jest światło, tylko z leczeniem ludzi dramat.
.
. 20.11.2020, 15:14
Zapytaj Bronsia i Susidko dlaczego pogonili świetnych lekarzy ze Szpitala.
Oleśnica na równi pochylej
Oleśnica na równi pochylej 19.11.2020, 11:02
BRONŚ całą kadencję, niemal co sesja krytykował zarządzanie szpitalem. W teraz wyszło kto miał rację. Jego przyboczna Maria Susidko jakoś dziwnie milczy teraz. Za nic jak zwykle nie odpowiada. Dno i 2 metry mułu
Lodzia
Lodzia 19.11.2020, 09:32
A co na to obecna członki zarządu powiatu Susidko, która razem Polańskim odpowiada za wyrzucenie poprzedniej dyrekcji? A co na to przewodniczący Horbacz, radny powiatowy Rubik oraz burmistrz Bronś, którzy w poprzedniej kadencji rady powiatu nie zmarnowali żadnej okazji, by torpedować zmiany w szpitalu nie proponując nic w zamian? Redakcjo portalu, proszę o dziennikarskie dociśnięcie owych lokalnych prominentów.
Ale żenada
Ale żenada 19.11.2020, 09:04
Na na portalu MO tubie propagandowym ratusza inna rzeczywistość. Sukcesem chwali się Gizela... Fake newsy weszły im w krew.
Czy
Czy 19.11.2020, 08:51
No to może przypomnijmy kto lobbował za wyborem ostatniego, zwolnionego dyrektora szpitala. Kluczowe rozstrzygnięcie należało do dwóch osób....
?
? 19.11.2020, 09:16
Marysieńka Bronsiowo-Susidkowa
Joanna
Joanna 19.11.2020, 10:05
Bronś musi odejść
Miernoty do władzy
Miernoty do władzy 19.11.2020, 08:48
Zły pieniądz wypiera dobry. W powiecie dyrektor szpitala w mieście sekretarz Rybak......

Pozostałe