Oleśnica Razem: Miejsce kaźni czy miejska łaźnia? [AKTUALIZACJE - komentarze lidera SLD i radnego Siedleckiego oraz dyrektora MOPS-u]

  • 04.11.2020, 22:35
  • OAI
Oleśnica Razem: Miejsce kaźni czy miejska łaźnia? [AKTUALIZACJE - komentarze… foto: Oleśnica Razem
Samorządowa opozycja w Oleśnicy krytycznie o nowej miejskiej ogrzewalni. Służby Ratownicze się bronią.

Oleśnica Razem opublikowała dziś na swojej nowej stronie internetowej www.olesnicarazem.pl krytyczny tekst o nowej miejskiej ogrzewalni. Przytaczamy go:

Miejsce kaźni czy miejska łaźnia?

Nowa "miejska ogrzewalnia z łaźnią" urąga wszelkim standardom. Upór władz miasta dotyczący wyprowadzenia ośrodka z lokalu PCK szkodzi potrzebującym już dziś, a wszystkim oleśniczanom - niebawem. W tle zachwyty ratusza, egzaltacja radnych Bronsia i, jak się wydaje, rażące zaniedbania miejskich służb.

Wprowadzenie

Polski Czerwony Krzyż to organizacja, która pomaga każdemu potrzebującemu bez względu na jego status czy przekonania. Oleśnicki oddział PCK, inicjując i realizując rozmaite akcje charytatywne, na stałe wpisał się w panoramę naszego miasta. W ostatnich latach prowadził także ogrzewalnię dla bezdomnych.

W ośrodku przy ul. Wojska Polskiego osoby bezdomne znajdowały wsparcie, ciepły posiłek, czystą odzież i możliwość, by się przespać. Jeszcze przed wakacjami PCK dowiedział się, że musi opuścić lokal, w jakim od lat pomagał mieszkańcom. Ratusz zadecydował, że biura i ogrzewalnia ulokowane zostaną w zamieszkałej kamienicy przy ul. Bocka. Decyzja ta spotkała się ze zdecydowanym i zrozumiałym sprzeciwem zarówno mieszkańców, jak i radnych Oleśnica Razem oraz Koalicji Obywatelskiej.

Pod naporem argumentów burmistrz uległ, ale PCK i tak musiało opuścić swoje stałe miejsce i formalnie pozostaje bez lokalu, w którym chociażby mógłby przechowywać i rozdzielać potrzebującym żywność czy ubrania.

Na prowadzenie ogrzewalni rozpisano zaś konkurs, ponieważ według Jana Bronsia dotąd "wydatki były nieuzasadnione" i ogrzewalnię poprowadzi "ta organizacja, która zaproponuje najkorzystniejsze warunki dla miasta."

Koncepcja rozdzielenia niesienia pomocy bezdomnym od PCK jest kuriozalna. Ogólnopolska organizacja ma zasoby, dysponuje ubraniami, jedzeniem, a w dotychczasowym lokalu oferowała możliwość spożywania posiłków, snu, kąpieli, prania...

Zaplecze może było skromne, ale schludne, zadbane i ciepłe, a na potrzeby bezdomnych w zupełności wystarczające:

Ogrzewalnia, którą prowadził Polski Czerwony Krzyż w Oleśnicy przy ul. W. Polskiego 13

 

Mimo doskonałej realizacji powierzanych zadań i adekwatnego do potrzeb wyposażenia, decyzja burmistrza była nieodwołalna.

Nie można wykluczyć, że przyczyna kłopotów oleśnickiego oddziału PCK leży w zmianie władz tej organizacji, do której doszło w lipcu: do nowego zarządu nikt z PCK nie zgłosił radnego Klubu Bronsia Aleksandra Chrzanowskiego, który po ogłoszeniu wyników ostentacyjne wyszedł z sali. Jan Bronś ma słabość do Chrzanowskiego. Po odwołaniu go przez większość radnych z fotela szefa Rady Miasta, burmistrz ukorzył się nawet przed znienawidzonym Prawem i Sprawiedliwością, by tylko przywrócić swojego protegowanego na stanowisko (na którym zresztą się nie sprawdzał).

Bez względu na motywację miasto (poprzez MOPS) ogłosiło konkurs na ogrzewalnię i od 31 października zaczęła ona funkcjonować.

 

Władza chwali się sukcesem

 

Zastępczyni Jana Bronsia poinformowała naród poprzez Facebooka o podpisaniu umowy ze Służbami Ratowniczymi. Umowa dotyczy, jak pani Edyta pisze, "Miejskiej ogrzewalni i łaźni". Pochwałom i "serduszkom" pod tym wpisem nie było końca, a przodowali, a jakże, zachwyceni radni Klubu Bronsia z Sylwią Wawrzyńską na czele.

 

Czy Pani Edyta była obejrzeć tę ogrzewalnię?

Radna Wawrzyńska jest nową ogrzewalnią zachwycona

My też ucieszyliśmy się niezmiernie. Serio! Miejska ogrzewalnia i łaźnia to nie w kij dmuchał...

 

Ludzie bezdomni naprawdę potrzebują pomocy. Często cierpią na chorobę alkoholową, tym bardziej więc należy otoczyć ich opieką i próbą leczenia.

Wszystko to oznacza, że otwarta tydzień temu miejska ogrzewalnia musi być miejscem gwarantującym wszelką możliwą pomoc, w tym możliwość umycia się, godnego spożywania posiłków, odpoczynku - a skoro władze wymusiły przeprowadzkę, to zapewne zorganizowano to w lokalu o wyższym (lub przynajmniej identycznym) standardzie niż poprzedni. Ta zmiana, skoro do niej doszło, musiała być zmianą na lepsze!

Kiedy zatem przeczytaliśmy, że "magistrat wskazał lokalizację", byliśmy pewni, że musi być dobrze.

Nawiasem mówiąc "magistrat" to nieco archaiczne określenie władzy wykonawczej w samorządzie, czyli u nas - burmistrza lub po prostu ratusza. Czyli u nas - nadal burmistrza. Nie MOPS-u.

 

Skoro więc mowa o ogrzewalni "miejskiej" i to utworzonej przez władze "odpowiedzialne za Oleśnicę", której to Oleśnicy "należało przywrócić blask", a jej lokalizację wskazuje burmistrz który powyższe hasła powtarzał w swojej kampanii wyborczej niczym mantrę... musieliśmy to sprawdzić.

 

"Oleśnica zasługuje na wszystko, co najlepsze"

 

Kolejowa 2. Wąski wjazd pomiędzy garażami, dziura przy dziurze. Na terenie firma reklamowa i siedziba Służb Ratowniczych. Na błotnistym podwórku sporo aut, w tym karetki. Kręcą się jacyś ludzie, część wygląda na bezdomnych i zmarzniętych. Jeden coś je.

 

- Nie wolno nam jeść w środku - tłumaczy - w środku tylko herbata. Jedzenie dostajemy w naczyniach jednorazowych na dworze. Niby przez kowida. Zimno jest.

 

Nasza obecność przed wejściem budzi zainteresowanie reszty użytkowników miejskiej ogrzewalni.

 

- Panie, przez 5 lat korzystałem z ogrzewalni PCK. Tam to pałac był. Tutaj widzicie jak jest, a wejdźcie do środka!

 

Wchodzimy. Zapachy adekwatne do miejsca, ale nie to uderza najbardziej.

 

 

- Nie mamy gdzie się umyć! - krzyczy do Beaty Krzesińskiej kolejna osoba - w PCK był prysznic, było normalnie. Tutaj jest masakra!

 

Rozglądamy się. Spod ziemi wyrasta... ktoś. Nie wiemy, opiekun, dozorca? Po chwili rozmowy słyszymy, jak telefonuje.

 

- Radni są tu jacyś... Tak... Pytają i oglądają... - słychać stłumiony głos. Gospodarz nie potrafi powiedzieć kiedy nastąpił odbiór lokalu przez kogokolwiek z miasta. Nie wie, czy ktoś oglądał pomieszczenia przed rozstrzygnięciem konkursu.

 

Zwracamy uwagę na kilka krzeseł.

 

- Tu śpimy! - tłumaczy jeden z bezdomnych.

- Jak to???

- No normalnie, na siedząco - dodaje kolejny.

 

- To jest polecenie burmistrza! mają spać na siedząco na krzesłach! - wtrąca się nagle gospodarz, który najwyraźniej skończył już rozmawiać przez telefon. Kwestię, że burmistrz kazał spać na siedząco, powtarza potem jeszcze kilkakrotnie.

Pytamy, czy "miejską ogrzewalnię z łaźnią" zgłoszono Sanepidowi i czy była tu jakakolwiek kontrola.

 

Nikt nie wie.

 

Wychodząc mijamy jeszcze jednego bezdomnego.

- Zabieram majdan i spadam. Chciałem się umyć, ale nie było gdzie. Poradzę sobie bez was!

 

Podobno nie był jedyny. Nikt więc nie będzie miał prawa się dziwić, jeśli zimą przybędzie bezdomnych na klatkach schodowych, w pomieszczeniach bankomatów, na ogródkach działkowych... I to w dobie pandemii!

Sprawę chcemy wyjaśnić do końca. W środę 4 listopada rano Paweł Bielański dzwoni do MOPS-u, który formalnie prowadził postępowanie. Nie ma sensu streszczać rozmowy z urzędniczką, po prostu potwierdziło się to, czego można było się domyślić:

 

nie było żadnej terenowej kontroli zgłoszonej do konkursu oferty lokalu ze strony miasta. Nie było żadnego protokołu określającego stan obiektu. Nikt z MOPS się w nim nie pojawił ani przed rozstrzygnięciem, ani po.

Z Urzędu Miasta ("magistratu") też nie.

Na miejscu nie pojawił się też nikt z radnych Klubu Bronsia ani nikt od koalicjanta burmistrza - czyli Prawa i Sprawiedliwości.

 

Pani Edyta Małys-Niczypor odtrąbiła sukces, a nikt nie zweryfikował stanu faktycznego.

 

"Oleśnica zasługuje na wszystko, co najlepsze" - grzmiał w kampanii wyborczej Jan Bronś. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ma on dość osobliwe podejście do własnych słów.

Gwoli ścisłości: nie krytykujemy Służb Ratowniczych z Oleśnicy. Każdy mógł się zgłosić do konkursu. Każdy oferent mógł też spodziewać się wizji lokalnej i ewentualnych uwag lub zaleceń do wdrożenia, by oferta została uznana za wystarczającą. Nic takiego nie miało miejsca, a postępowanie rozstrzygnięto, więc miasto uznało ofertę za wystarczającą. I tyle.

Służby Ratownicze zapewne wykonają tam remont, ale zamawiający powinien wziąć to pod uwagę wcześniej - zanim zamknął drzwi ogrzewalni prowadzonej przez PCK, żeby zrobić sobie "miejską".

Mamy jednak do czynienia z dramatem wielu ludzi, którzy wymagają pomocy. Oczekujemy, że miasto zamiast rozpływać się w samozachwytach przy ekstatycznym aplauzie radnych Klubu Bronsia, do czasu przystosowania swojej "miejskiej ogrzewalni i łaźni" do jakiegokolwiek użytkowania, znajdą dla bezdomnych lokal zastępczy - z pełnym wyposażeniem.

Jeden jest nawet wolny.

Ten po PCK".

 

Na krytykę ze strony Oleśnicy Razem odpowiedziały Służby Ratownicze:

 

Wobec krzywdzących nasze stowarzyszenie ataków Olesnica Razem dot. miejsca w którym znajduje się obecnie ogrzewalnia dla bezdomnych, przedstawiamy nasze stanowisko w tej sprawie.

Ogrzewalnia na ul. Kolejowej 2 jest miejscem tymczasowym.

Docelowa ogrzewalnia znajdować się będzie w wynajmowanych przez nas pomieszczeniach przy ul. Moniuszki 1a.

Niestety tydzień przed ruszeniem tam ogrzewalni, nieznani sprawcy spowodowali dewastacje i zniszczenia budynku. Obecnie w pomieszczeniach na Moniuszki trwa intensywny remont. W tej sprawie prowadzone jest dochodzenie i dla dobra śledztwa nie mogliśmy o tym mówić, gdyż jest podejrzenie działania na zlecenie przeciwko naszej organizacji. Sprawę wyjaśnia policja.

Mieliśmy do wyboru – albo nie ruszać z ogrzewalnią, albo przyjąć bezdomnych do ogrzewalni tymczasowej, na ten cel udostępniliśmy lokal Służb Ratowniczych widoczny na zdjęciu, który jest w takcie remontu i będzie przeznaczony na pomieszczenia biurowe.

Lokal poza wizualnym odbiorem spełnia warunki, potrzebujący mają gdzie zjeść i gdzie się umyć.

Niestety mamy tez przykład łamania prawa przez radnego Bielańskiego i radną Beatę Krzesińską, na których jutro składamy oficjalną skargę do przewodniczącego Rady Miasta.

Radny ci podstępem, bez pozwolenia , pod nieobecność zarządu SR weszli na teren ogrzewalni podając się za komisje wysłaną z Urzędu Miasta, bez jakichkolwiek dokumentów potwierdzających ten stan Zlekceważyli zalecenia epidemiczne, gdzie jest zakaz przebywania na ogrzewalni osób z zewnątrz.

W wypowiedzi Oleśnica Razem pojawiło się również wiele nieprawdziwych i krzywdzących słów.

Niestety z zarządem Służb Ratowniczych Pan Bielański ani Pani Krzesińska nie próbował nawet kontaktować się w tej sprawie.

Zarząd Służb Ratowniczych

 

I jeszcze odpowiedź radnego Pawła Bielańskiego:

Przedstawiliśmy się opiekunowi bezdomnych, który pełnił dyżur z imienia i nazwiska. Oświadczyliśmy, że jesteśmy miejskimi radnymi i chcieliśmy zobaczyć jak wygląda miejska ogrzewalnia i łaźnia. Pan opiekun chętnie nas wpuścił. W to co zobaczyliśmy nie mogliśmy uwierzyć. Będziemy oczekiwać wyjaśnień w tej sprawie zarówno od władz miasta jak i dyrekcji MOPS.

 

[AKTUALIZACJA]

Sprawę skomentował szef lokalnej Lewicy Demokratycznej Michał Karaś:

Proponowałbym, aby Ci, którzy podjęli decyzję o przeniesieniu ogrzewalni, spędzili tam choć jedną noc. Być może wtedy zrozumieliby swój błąd. To jest wstyd dla miasta w rozwijającym się kraju w XXI wieku.

 

[AKTUALIZACJA]
Do sprawy odniósł się też na profilu społecznościowym radny Damian Siedlecki (klub Koalicji Obywatelskiej):

"Ciekaw jestem, czy burmistrz Jan Bronś jest zadowolony z wyników przetargu i ze stanu tego czegoś, co on sam najwyraźniej gotów byłby nazwać "łaźnią" i "ogrzewalnią", a co urąga nie tylko standardom miasta europejskiego, lecz również godności osób, które miałyby z tego przybytku korzystać?
Czy naprawdę nikt z urzędników przed rozstrzygnięciem przetargu nie mógł się pofatygować i chociażby wizualnie ocenić stan tych pomieszczeń?
Wstyd! Po prostu WSTYD!
Pozostaje pytanie: CZY KTOŚ ZA TO ODPOWIE?".

[AKTUALIZACJA]

Oto stanowisko Jansuza MArszałka, dyrektora MOPS Oleśnica:

"Ustosunkowując się do wygłoszonej oceny stanu ogrzewalni prowadzonej przez Służby Ratownicze Oleśnica i warunków jakie zostały w niej
zapewnione osobom bezdomnym, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oleśnicy przedstawia swoje stanowisko w sprawie.
 
Ogrzewalnia została zorganizowana w lokalu przy ul. Kolejowej 2 tymczasowo, wobec faktu zniszczenia pomieszczeń docelowych przy ul. Moniuszki 1a. W przeddzień przekazania tych pomieszczeń  Służbom Ratowniczym przez PKP Nieruchomości okazało się, że do lokalu dokonano włamania i został on bardzo zdewastowany. Aktualnie nie nadaje się do użytku. Zdarzenie zostało zgłoszone Policji. W związku z pogarszającymi się warunkami atmosferycznymi i jesiennym spadkiem temperatur oraz mając na uwadze postanowienia umowy zawartej pomiędzy MOPS i Służbami Ratowniczymi podjęto decyzję o niezwlekaniu z uruchomieniem ogrzewalni i awaryjnym jej ulokowaniu przy ul. Kolejowej, by interwencyjnie zapewnić schronienie potrzebującym. Należy zaznaczyć, że ogrzewalnia nie ma charakteru noclegowni czy schroniska – jest jedynie miejscem do spędzenia czasu i zjedzenia posiłku pod dachem w czasie niekorzystnej aury.
 
Wraz ze Służbami Ratowniczymi podjęliśmy wszelkie starania, aby jak najszybciej ulokować ogrzewalnię w pomieszczeniach wyremontowanych i dostosowanych do potrzeb osób z niej korzystających.
 
Wykazujemy zrozumienie dla przejściowych trudności Służb Ratowniczych w realizacji podjętego zadania. Doceniamy ich zaangażowanie w rozwiązanie problemu niesienia pomocy najbardziej potrzebującym, w niełatwych okolicznościach, które wystąpiły z przyczyn niezależnych".
OAI

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (59)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Eh
Eh 11.11.2020, 21:49
A teraz jeszcze sprawa pana Rybaka. Kompromitacja władz Oleśnicy?
Olsoc
Olsoc 09.11.2020, 09:56
To taki Olsoc- polityka w której stwarza się problemy aby można było pochwalić się ich dzielnym rozwiązywaniem. Oczywiście jak nie da się ich ukryć.
Czyny nie słowa i gesty
Czyny nie słowa i gesty 07.11.2020, 16:29
Proponuję żeby Panowie uczestniczący w męskim różańcu wyremontowali pomieszczenia dla swoich bliźnich .
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 07.11.2020, 17:04
Trzy lata temu przed wigilią wysłałem zapytania do kilku radnych czy zaproszą na kolację któregoś z bezdomnych lub osobę niepełnosprawną. Wtedy burmistrz Kolacinski odpisał mi, że będzie się za mnie modlił . Pozostali radni nic nie odpisali
XXI w.
XXI w. 06.11.2020, 20:54
Bielański burmistrzem , Krzesińska z-cą. Tylko oni dbają o ludzi.
Bronś i paprotka to porażka dla Oleśnicy,
.
. 06.11.2020, 09:29
Pan Marszałek dzielnie wspomaga rozwiązanie problemu, który sam legitymizuje.
Jeśli już Bronś tak nienawidzi PCK za pogonienie bezużytecznego "społecznika" i lansera Chrzanowskiego że wyrzuca to PCK z lokalu, to powinien chociaż poczekać, aż te Służby Ratownictwa przygotują jakiekolwiek pomieszczenie dla potrzebujących. Ale nie. I w efekcie MOPS wysyła ludzi do chlewu... A teraz troska, bo mleko się rozlało, bo radni odkryli tą żenadę.
panie Bielański
panie Bielański 06.11.2020, 11:26
To nie Bronś nie MOPS wysyla ludzi to pis !
Holistycznie
Holistycznie 06.11.2020, 19:39
..... czyli - koalicjant Bronsia w Oleśnicy !!!!
WicUS
WicUS 06.11.2020, 19:46
PIS rządzi PIS nie błądzi!
członek pisu
członek pisu 06.11.2020, 08:32
Przez tysiące lat ludzie podcierali sie liśćmi, zdzbłem trawy albo wcale ale jakos dało sie żyć a teraz ?
PTTKnr123
PTTKnr123 06.11.2020, 19:45
Krzyżacy na zamku w Malborku podcierali się dyżurną gąbką morską. Tak mówił przewodnik
Joanna
Joanna 06.11.2020, 08:23
Bronś musi odejść
Gość
Gość 06.11.2020, 08:02
Współczesny Polski holokaust.
Żyd gwiazda Dawida , Polak maseczka.
Żyd Getto , Polak Getto w domu.
Żyd zabierano im kosztowności, Polak traci źródła finansowania, uprawy rol- itd.
Żyd zagazowany cyklonem B , Polak czeka na szczepionkę z "Cyklonem B".
Taki jest PiS i Morawiecki dziecko London Busines.
dr Jekyll
dr Jekyll 06.11.2020, 08:14
Ale z tymi Żydami, to pojechałeś po bandzie?!
sPOcony Janek
sPOcony Janek 06.11.2020, 07:43
Powiedz mi po co jest ta ogrzewalnia ?

Otóż to ! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ta ogrzewalnia ? Ona odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa Oleśnicy. To jest ogrzewalnia na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą ogrzewalnią ? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest ogrzewalnia społeczna w oparciu o sześć instytucji, która sobie zgnije, do jesieni, albo ulegnie dewastacji przez nieznanych sprawców ...... i co się wtedy zrobi ?
Baćko Nieomylny
Baćko Nieomylny 06.11.2020, 00:29
Podziękowania dla radnych SEMAFORÓW z Klubu Jana B.
oleśniczanin
oleśniczanin 05.11.2020, 23:59
Panie dyrektorze MOPS -u w OLEŚNICY Trzeba być bardzo zakłamanym człowiekiem by pisać takie uzasadnienie ,,Stanowisko dyrektora oleśnickiego MOPS-u w sprawie miejskiej ogrzewalni : Wraz ze Służbami Ratowniczymi podjęliśmy wszelkie starania, aby jak najszybciej ulokować ogrzewalnię w pomieszczeniach wyremontowanych i dostosowanych do potrzeb osób z niej korzystających. Wykazujemy zrozumienie dla przejściowych trudności Służb Ratowniczych w realizacji podjętego zadania. Doceniamy ich zaangażowanie w rozwiązanie problemu niesienia pomocy najbardziej potrzebującym, w niełatwych okolicznościach, które wystąpiły z przyczyn niezależnych.'' Co za obłuda i stek bzdur ,to był cytat z : oleśnicainfo.pl .
Bezszczelnosc
Bezszczelnosc 05.11.2020, 23:55
Wsadzic tam radnych i MOPS Olesnica na noc niech spia na siedzaco!!!
podatnik
podatnik 05.11.2020, 19:33
Ile prezes firmy SR otrzymuje od MOPS za to ? nie są to małe kwoty
 cd.
cd. 05.11.2020, 16:22
I do tego wszystko NON PROFIT
SZOK
SZOK 05.11.2020, 16:21
Widzę , że w tej ogrzewalni pełny all inclusive
Tymek
Tymek 05.11.2020, 13:16
Przecież za pisi biedoty i bezdomnych w Polsce niema Paszczetowa miela racje Polska w ruinie !
J
J 05.11.2020, 12:18
TVP już jedzie. Janek zaczesz przedziałek.
Pytanie
Pytanie 05.11.2020, 12:08
Nadaktywności ludzi związanych ze prywatna firmą jest wielce zastanawiająca. Czy w grze jest duża kwota? Ile miasto płaci prywatnej firmie za tą usługę?
sPOcony Janek
sPOcony Janek 06.11.2020, 07:46
Nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych. Nie bądźmy Pewex`ami. Dostajemy za tą ogrzewalnię, jako konsultanci 20% ogólnej sumy kosztów i już. Więc im ona jest droższa, ta ogrzewalania tym... no ? Koniaczek ?
Doktor Klin
Doktor Klin 05.11.2020, 11:35
Słuchajcie ponoć najbardziej uruchomił się koleżka od Służb Ratunkowych a miasto siedzi cicho. To fajnie mieć takiego "pożytecznego wiecie kogo" co nie zmienia faktu że największą kompromitację mają tu organy miasta.
Ale skoro sie pan Tomasz tak wychylił (udeż w stół itd) to może powie czy ta karetka którą dostał od oleśniczan (ludzie się na jej zakup składali) pomaga oleśniczanom za darmo? Bo gdzieś napisali że oni za obsługę oleśniczan faktury wystawiają. To jakto jest? To jest w sumie firma te służby, która zarabia kasę, czy działalnośc charytatywna- pomocowa szlachetnych ratowników pomagających ludziom? RObią wiele dobrego ale taka pazerność nie służy wolontariatowi!
Doktor Klin
Doktor Klin 05.11.2020, 11:37
*uderz miało być, sorry
Atrakcyjny Kazimierz
Atrakcyjny Kazimierz 05.11.2020, 11:10
Najważniejsze, że Nieomylny ma nowy łącznik ul. Mikołajczyka .....
Karol
Karol 05.11.2020, 17:25
Tak ,tak i zrobiony w ekspresowym tempie ,nie ważne ,ze cała ulica była zastawiona przez samochody ,to był priorytet.
Festyniarz
Festyniarz 05.11.2020, 19:38
Łącznik - mam nadzieję - podgrzewany .....

Pozostałe