Burmistrz Oleśnicy komentuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

  • 26.10.2020, 19:26
  • kad
Burmistrz Oleśnicy komentuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego
Jan Bronś tak odniósł się do budzącego emocje i protesty rozstrzygnięcia prawnego:

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego, niestety, narusza z trudem wypracowany w latach 90 tych ubiegłego wieku kompromis dotyczący przypadków, w których można wykonać aborcję. Nie można zmuszać kobiet do heroizmu. Wybór, czy urodzić ciężko i nieuleczalnie chore dziecko, musi należeć wyłącznie do nich. Wracanie do tego tematu, już kiedyś wypracowanego, uważam za zły i niepotrzebny ruch. Zgadzam się ze zdaniem odrębnym sędziego Trybunału Leona Kieresa, że prawo - w przeciwieństwie do moralności czy religii - nie może zobowiązywać do heroizmu. Jak podkreślał sędzia, rolą państwa uznającego podmiotowość człowieka jest pozostawienie decyzji w sytuacjach niejednoznacznych pod względem prawnym i moralnym tym osobom, których te decyzje bezpośrednio dotyczą i które bezpośrednio będą doświadczać ich skutków - a także "wspieranie ich w każdym wyborze".

kad

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (31)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Michał
Michał 29.10.2020, 18:12
Janek kończ Waść wstydu sobie oszczędzi
Joanna
Joanna 29.10.2020, 09:08
Bronś musi odejść
zw-kowalski
zw-kowalski 28.10.2020, 10:27
Jasiu. Pisałem do urzędu kilka razy pytając się o to jak walczyłeś o Konstytucję RP. Oświeć mnie proszę jak zareagowałeś na orzeczenie TK który stwierdził, że orzekanie asesorów w sądach jest niezgodne z Konstytucją RP. A w sądzie orzekali, orzekają i będą orzekali asesorzy. A miasto deleguje do sądu ławników którzy orzekają u boku asesorów. ostatnio przewodniczą*** trzyosobowego składu rozpoznającego moje zażalenie był asesor a w składzie było dwóch sędziów. Orzeł jak widzi co się dzieje w sądach popada w depresję.
Przypomnienie
Przypomnienie 28.10.2020, 10:36
Zbigniew Kowalski wydawał nienawistne pismo „Donosiciel Oleśnicki”, w którym lżył samorządowców. Kamuflując się, miotał pomówieniami, obelgami i kłamstwami. We wniosku złożonym Radzie Miasta domagał się „zastosowania przez Radę Miasta głównych kanonów wiary rzymskokatolickiej”. Wcześniej w Urzędzie Miasta złożył wniosek o zarejestrowanie agencji towarzyskiej z usługami erotycznymi. Dziś jest emigrantem w Szwecji.
zw-kowalski
zw-kowalski 28.10.2020, 22:24
"Zniesławienia nie było. Wracamy do sprawy sprzed 12 lat. " W lipcu 2000 roku opublikowaliśmy w Panoramie Oleśnickiej artykuł pod tytułem "Urząd zniesławiony" Informowaliśmy w nim, że aktywny wówczas publicznie oleśniczanin Zbigniew Kowalski został oskarżony przez Prokuraturę Rejonową w Oleśnicy o zniesławienie burmistrza, wiceburmistrza i urzędników Urzędu Miejskiego w Oleśnicy oraz zniesławienie wiceburmistrza. Akt oskarżenia zarzucał mu, że że w lutym 2000 na łamach gazety Oleśniczanin pomówił naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego Małgorzatę Panek, poniżył ją w opinii publicznej i naraził na utratę zaufania potrzebnego do zajmowanego stanowiska. Zdaniem prokuratury pomówił także burmistrza Jana Bronsia, wiceburmistrza Janusza Marszałka, sekretarza Zbigniewa Rybaka, skarbnik Marię Young , naczelników Tadeusza Salika, Ryszarda Boguckiego, Andrzeja Miśkiewcza, Ryszarda Gąsiora, radcę prawnego Haline Susidko, przez co poniżył ich w oczach opinii publicznej i naraził na utratę zaufania. Sprawa była rozpatrywana przez Sąd Rejonowy w Strzelinie. Biegli stwierdzili, że oskarżony jest zdrowy i może odpowiadać za swoje czyny. Sad I instancji oczyścił jednak Zbigniewa Kowalskiego z zarzutów prokuratury w stosunku do wszystkich poza naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich. Z zarzutów wobec Małgorzaty Panek oczyścił oskarżonego Sąd Apelacyjny. Panorama Oleśnicka nr 10, 7-13 marca 2012 roku." Po raz n-ty cytuję PO.
Pochodzeniowiec
Pochodzeniowiec 28.10.2020, 18:44
Koleś. Płyta ci się zacięła czy problem z oddawaniem .... On pisał setki wyjaśnień. Rzekomo pokrzywdzeni nie zostali znieważeni. Panorama drukowała sprostowania. Spór o wpis do ewidencji został przez niego wygrany w sądzie administracyjnym. Nie pierwszy raz.
w y k o l e j o n y k o w a l
w y k o l e j o n y k o w a l 28.10.2020, 18:06
Pasuje do żyjącego z *** zw.
Dr Józef Paranienormalny
Dr Józef Paranienormalny 28.10.2020, 10:52
No i co z tego? Nam to nie przeszkadza. Masz z tym poważny problem. Udaj się do psychoanalityka albo do konfesjonału.Możesz to też wykrzyczeć na strajku kobiet.
zw-kowalski
zw-kowalski 28.10.2020, 22:28
Nam to znaczy komu ? To nie ja mam problem ale problem ma Polska. Polska ma jedno z najgorszych sądownictw w Europie. Polska przed wejściem do UE zobowiązała się przestrzegać prawa. Dlatego zlikwidowano Kolegia do spraw wykroczeń. A później bocznymi drzwiami dopuścili do orzekania asesorów. Więc albo szanujemy Konstytucję albo traktujemy ją jak katolicy 10 przykazań.
Skandal
Skandal 27.10.2020, 17:27
Bronś osłabił i osłabia PIS w Oleśnicy. Przez gierki i egoizm kilku emerytów tracimy zwolenników, a rykoszetem dostaje kościół.
Pisowiec Bronś
Pisowiec Bronś 27.10.2020, 15:48
Bronsia, który dla utrzymania swojej autokratycznej władzy wszedł w sojusz z PiS-em, stać jest jedynie na powtórzenie oleśniczanom nie swoich słów, że od kobiet nie można wymagać heroizmu.
Ale nie stać jest go na zaapelowanie do oleśnickich demonstrantów o uszanowanie oleśnickich świątyń i modlących się w nich wiernych – akurat w tym nie ma nic dziwnego, bo w swojej brudnej kampanii wyborczej posługiwał się antykatolicką retoryką.
Choć epidemia trwa w najlepsze, Bronś już nie apeluje do oleśniczan: zostańcie w domu.
Bronś swoim oświadczeniem w sprawie orzeczenia TK zachęca oleśniczan do demonstracji. Co na to jego sojusznik PiS?
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 27.10.2020, 17:34
Aha. Jak auto z martwi płodami stoi przed szpitalem i oglądają je kobiety przed porodem lub z zagrożeniem ciąży to jest pewnie Ok według ciebie ?
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 27.10.2020, 18:30
Z martwymi płodami
. Sorry Krzysztof.
w y k o l e j o n y k o w a l
w y k o l e j o n y k o w a l 27.10.2020, 17:39
Martwi mnie *** zw.
o rzesz ty petunia
o rzesz ty petunia 27.10.2020, 16:00
Tym tumanom jest już wszystko obojętne, ci letni katolicy ,choć nie jestem pewien czy nawet na takie określenie zasługują, nie potrafią dobrze zinterpretować poprawnie Dekalogu. Czego zatem ty od nich wymagasz?
Teolog
Teolog 28.10.2020, 08:15
O rzesz ty petunia, kiedy Twoja żona stanie przed wyborem: urodzić i donosić dziecko, które na pewno umrze, bo ma zaawansowane wodogłowie i niepewność, czy dożyje ona i dziecko porodu, wówczas zinterpretuj mi Dekalog. Nie wypowiadaj się, jeśli tego nie doświadczyłeś. Znam osobę, która taki dylemat miała.
o rzesz ty petunia
o rzesz ty petunia 28.10.2020, 08:36
Teolog, ty też na pewno kiedyś umrzesz..... co wtedy?
Kazik
Kazik 27.10.2020, 08:58
Szczyt tupetu, ten człowiek jest nie wiarygodny dla protestujących mieszkańców, KO i PIS. On już chyba nie jest wiarygodny dla samego siebie.
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 27.10.2020, 08:13
A kim jest ten Jaś ? Gdzie zamieścił ten komunikat ?
MAK
MAK 27.10.2020, 08:08
Jasiu straciłeś zaufanie i szacunek jesteś zwykłym z a p r z a ń c e m!
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 26.10.2020, 23:33
Kto jak kto, ale Jan Bronś w kwestiach moralności powinien MILCZEĆ! Ten człowiek, który plecami odwrócił się do mieszkańców Oleśnicy, do podatników, którzy ciężką pracą wypracowują podatki, by Jan Bronś otrzymywał pensję, by miał za co żyć - on pozostawił ich, by własną ręką masować swoją piętę i kolano, ten człowiek, którego trudno nazwać przykładnym małżonka - ośmiela się (po raz kolejny) być moralizatorem. Szczyt hipokryzji i bezczelności.
zmora
zmora 28.10.2020, 19:03
Kowalski co ty myślisz że jestes wyjęty spod prawa ? Nie ! in milcz jak do mnie mówisz ! Przestań judzić i wylewaćpomyje na swojego blizniego w piśmie ! Jak cie bliżni uderzył w twarz nadstaw Mu tyłek !
"..."
"..." 26.10.2020, 22:40
O, Q! Dzisiaj, 22:37
."PiS właśnie cofnął czas w Polsce, k...., do średniowiecza" .powiedziała Violetta. Trawestując te wypowiedź można zauważyć- Omylny właśnie cofnął czas w Oleśnicy, ***, do PRL-U! Przecież ta osoba na, którą Omylny się powołuje została sędzią TK bo dala certyfikat bezagenturalności Bolkowi??! A manifestujące dzieciaki dzisiaj na demonstracji krzyczały- "Wyp...laj"!
Lorem ipsum
Lorem ipsum 27.10.2020, 16:13
"Omylny właśnie cofnął czas w Oleśnicy, ***, do PRL-U!" - a tak dokładniej do siermiężnych czasów tow. Gomułki .....
Marysia
Marysia 26.10.2020, 20:36
Jasiu miałeś okazję spojrzeć wyborcom w oczy. Było bardzo dużo ludzi.....
Jak zwykle żałosne.
Jak zwykle żałosne. 26.10.2020, 20:33
Ludzie, to oświadczenie jest szczytem hipokryzji. Bronś dopuszcza do władzy PIS i wmawia nam, że jest przeciw polityce PIS. Proszę Pana wyborcy potrafią myśleć.
żenada
żenada 26.10.2020, 19:51
co tu komentować?w świetle tego co się zadziało politycznie w tym mieście
***
*** 26.10.2020, 19:48
Pitu pitu.
Jedynym gestem żeby pokazać, że on tak myśli, jest niezwłoczne zerwanie koalicji z PiSem!!!
Inaczej to zwykłe pieprzenie. Okaże się kłamcą i tyle.
Iga
Iga 26.10.2020, 19:44
Szkoda gadać.
;