Spółka Atol protestuje przeciwko nakazowi zamknięcia basenu

  • 16.10.2020, 21:09
  • kad
Spółka Atol protestuje przeciwko nakazowi zamknięcia basenu
Oczekuje przywrócenia możliwości działalności aquaparku.

Oto komunikat OKR Atol sp. z o.o. w Oleśnicy:

Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny Atol Sp. z o.o. dołączył do największych polskich Aquaparków wyrażających wspólne stanowisko w temacie nowych obostrzeń w związku z epidemią Covid-19.
Poniżej treść wspólnego stanowiska.
Kraków, dnia 16 października 2020 r.
 Ministerstwo Rozwoju
STANOWISKO 
W SPRAWIE ZAWIESZENIA DZIAŁALNOŚCI AQUAPARKÓW
W RAMACH RZĄDOWYCH OBOSTRZEŃ W ZWIAZKU Z EPIDEMIĄ COVID-19
Szanowni Państwo,
Działając w imieniu Spółki Park Wodny w Krakowie SA – właściciela i zarządcy obiektu Parku Wodnego w Krakowie, jak również w imieniu największych polskich Aquaparków, na mocy udzielonego mi pełnomocnictwa, a to:
1) Termy Maltańskie Sp. z o.o.,
2) Suntago Water World, 
3) Termy Uniejów,
4) Aquapark Wrocław, 
5) Aquapark Łódź,
6) Park Wodny Koszalin, 
7) MOSiR Kutno,
8) Park Wodny w Świeciu,
9) Oleśnicki Kompleks Rekreacyjny ATOL,
10) Park Wodny Trzy Fale w Słupsku,
11) Termy Cieplickie Jelenia Góra
poniżej przedstawiam wspólne stanowisko wyżej wymienionych podmiotów w sprawie wprowadzonego począwszy od 17 października br. zamknięcia aquaparków w strefie żółtej oraz czerwonej.
Nie zgadzamy się z całkowitym zamknięciem obiektów w obu strefach. Oczekujemy przywrócenia możliwości działania Aquaparków z następującymi ograniczeniami:
- w strefie czerwonej – dopuszczalne obłożenie 50% maksymalnej zajętości,
- w strefie żółtej - dopuszczalne obłożenie 75% maksymalnej zajętości,
- w strefie zielonej - dopuszczalne obłożenie 100% maksymalnej zajętości,
Obłożenie obiektów na poziomie 50% to absolutne minimum, konieczne do pokrycia kosztów działalności aquaparków.
Ze swojej strony deklarujemy gotowość jeszcze większego zaostrzenia reżimów sanitarnych i wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w naszych obiektach. 
UZASADNIENIE
W naszej ocenie brak jest uzasadnienia dla wprowadzenia obowiązku zamknięcia obiektów typu aquapark zarówno w strefie czerwonej, jak i w strefie żółtej. Ocena nasza uzasadniona jest następującymi argumentami:
Bezpieczeństwo:
1. Zgodnie z informacją Głównego Inspektora Sanitarnego, który powołuje się na doniesienia WHO i CDC, COVID-19 nie jest chorobą wodozależną. Uzdatniana woda w warunkach  basenowych eliminuje wirusa. 
2. W żadnym z naszych obiektów począwszy od czerwca br. nie tylko nie stwierdzono ogniska zakażeń, ale  nawet przypadków tego rodzaju zakażeń, pomimo że dziennie tego rodzaju obiekty są odwiedzane przez setki klientów.
3. W naszych obiektach stosujemy chlor, który skutecznie zwalcza wirusa nawet w o wiele niższym stężeniu niż stosowane w tej kategorii obiektów. Wedle rekomendacji WHO środowisko „chlorowe” jest środowiskiem bezpiecznym. 
4. Aquaparki są obiektami, gdzie wymiana całości powietrza następuje kilkakrotnie w ciągu godziny, - zgodnie z wytycznymi dla tego rodzaju obiektów. W tym zakresie nasze obiekty stanowią wyjątek na korzyść zwalczania wirusa w porównaniu do innych obiektów użyteczności publicznej.
5. W naszych obiektach stosujemy bardzo rygorystyczny reżim sanitarny; podlegamy na bieżąco kontrolom Sanepidu. 
Argumenty ekonomiczne:
1. Wszystkie nasze obiekty w trakcie pierwszego lockdownu pozostały zamknięte, co pociągnęło za sobą gigantyczne straty. Koszty stałe tego rodzaju obiektów, choćby ze względu na ich rozmiary oraz skomplikowane systemy techniczne i technologiczne, są bardzo wysokie nawet w trakcie zamknięcia. Kolejne zamknięcie z dużym prawdopodobieństwem może doprowadzić do upadłości wielu z nas. 
2. Każdy z naszych obiektów jest  dużym pracodawcą (przykładowo Termy Uniejów są drugim co do wielkości pracodawcą w gminie). Zamknięcie obiektów doprowadzi do konieczności zwolnień wielu zatrudnionych osób. Część z nich (osoby zatrudnione na podstawie umów cywilno – prawnych bądź samozatrudnione) utraci dochody z dnia na dzień, ponieważ nie będziemy w stanie wypłacać jakichkolwiek kwot za usługi niewykonane z powodu zamknięcia obiektów.
3. Każdy z naszych obiektów ma zawartych szereg umów z dostawcami, usługodawcami etc., podnajemcami działającymi na terenie obiektów. Zamykając aquaparki, również ci przedsiębiorcy zostają pozbawieni części swoich przychodów. 
Argumenty społeczne:
1. Klientami naszych obiektów są w dużej mierze dzieci, seniorzy, niepełnosprawni. Decyzja o zamknięciu Aquaparków z dnia na dzień pozbawia te osoby możliwości dbania o zachowanie zdrowego trybu życia oraz rehabilitacji. 
Z uwagi na podniesione argumenty, decyzja w sprawie zamknięcia Aquaparków jest dla nas całkowicie niezrozumiała. Tym bardziej, że zarówno szkoły (gdzie z całą pewnością ryzyko transmisji wirusa jest znacznie wyższe), jak również inne branże mogą działać z zachowaniem ograniczeń (np. restauracje, galerie handlowe). Naszym zdaniem, brak zmiany decyzji w kwestii zamknięcia Aquaparków będzie mieć katastrofalne skutki ekonomiczne i społeczne zarówno dla pracodawców, jak i konkretnych regionów, w tym branż powiązanych. 
Decyzji o zamknięciu nie towarzyszą ponadto jakiekolwiek rozwiązania ochronne adresowane konkretnie do branży, która z dnia na dzień zostaje wyeliminowana z rynku i pozbawiona możliwości osiągania jakichkolwiek przychodów. 
Prosimy zatem o uwzględnienie naszego stanowiska.

kad

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

bul,bul tonel
bul,bul tonel 18.10.2020, 12:46
Zamknąć bez żadnego trybu kościoły najwieksze siedliska wiadomo czego ! Przecież sport to zdrowie panie prezesie ! Sorry ale on nie umie plywać !
ulany adaśko
ulany adaśko 17.10.2020, 09:56
Ministerstwo Sportu opublikowało w piątek nowe zasady bezpieczeństwa dotyczące basenów. Zakładają one, że z pływalni będą mogły korzystać osoby uprawiające sport w ramach współzawodnictwa, zajęć lub wydarzeń sportowych, a także studenci i uczniowie w ramach zajęć w szkole i na uczelni. Takie same zasady będą obowiązywały w klubach fitness i na siłowniach.

https://www.polsatnews.pl/wiad…
Pływak
Pływak 16.10.2020, 23:29
Wziął Bronś PiS do władzy to ma efekty. Każda jego decyzja to porażka.
ciekawy
ciekawy 16.10.2020, 21:45
Czy to zdjęcie z Atola redakcjo...dobre?
ha ha
ha ha 16.10.2020, 21:30
Podobno jest juz na.etacie ha ha
Strażak miejski
Strażak miejski 16.10.2020, 21:16
A ten gościu w saunie dyżuruje?

Pozostałe