Burmistrz Jan Bronś zaprezentował program ekologicznej Oleśnicy

  • 12.10.2020, 21:22
  • kad
Burmistrz Jan Bronś zaprezentował program ekologicznej Oleśnicy foto: Krzysztof Dziedzic
Jego podstawowy cel to poprawa czystości powietrza. Ale nie tylko...

Dziś w sali konferencyjnej Oleśnickiej Biblioteki Publicznej odbyła się otwarta prezentacja proeokologicznego programu, jaki zamierzają wdrożyć władze Oleśnicy. Jak poinformował gospodarz spotkania burmistrz Jan Bronś, program pod nazwą "Oleśnica zasilana naturą" ma charakter kompleksowy i jest efektem rosnącej świadomości ekologicznej w naszym mieście.

Jak podkreślił burmistrz, jest to spójny i całościowy program związany z 4 obszarami: 1. ochroną powietrza - przeciwdziałaniem smogowi, 2. ochroną i zatrzymywaniem wód (głównie opadowych), 3. wykorzystywaniem energii odnawialnej, 4. eliminowaniem azbestu.

Program zaprezentował sekretarz miasta Michał Pawlaczyk. Rozdział poświęcony gromadzeniu wody deszczowej omówił radny Grzegorz Żyła - jako główny jego autor. 

Warte podkreślenia jest zaplanowanie sporego wsparcia finansowego dla właścicieli mieszkań i domów, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowej w zakresach objętych programem, np. wymiany systemu ogrzewania, tworzenia zbiorników na deszczówkę, montażu fotowoltaiki, demontażu dachów z azbestu. Dodajmy, że przygotowany przez Urząd Miasta program, aby stał się obowiązujący, musi zaakceptować Rada Miasta Oleśnicy.

Pytania zadawali, inicjując momentami emocjonalną dyskusję, obecni na spotkaniu Maciej Matusiak i Wiesław Mazurkiewicz. Byli to jedyni mieszkańcy Oleśnicy, którzy skorzystali  z zaproszenia do udziału. Jak stwierdził sekretarz Pawlaczyk, słaba frekwencja może być spowodowana obawami związanymi z pandemią. Organizatorzy zastanawiali się nawet, czy tego spotkania nie odwołać.

Burmistrzowi towarzyszyli na prezentacji, obok wspomnianego już sekretarza i radnego, wiceburmistrz Edyta Małys-Niczypor, naczelnicy Adam Heliński i Marcin Krawczyk, pracownik Sekcji Komunikacji Społecznej Sebastian Lelas, dyrektor OKR Atol Adam Hrehorowicz. Obecni byli też dziennikarze dwóch mediów.

Szersza relacja - w Panoramie Oleśnickiej

 

kad

Zdjęcia (19)

Podpięte galerie zdjęć:

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (33)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Nie Do Wiary
Nie Do Wiary 13.10.2020, 23:11
W Szwecji dorosłymi rządzą dzieci!! Stąd , takie infantylne posty zw?!
zw-kowalski
zw-kowalski 13.10.2020, 23:42
Pieprzysz. Dzieci totalnie podlegają tu władzy rodzicielskiej. dzieci mają oczywiście prawa podobne do polskich tylko, że tu te prawa są respektowane a w Polsce olewane. To w Polsce bachory mają super prawa. W Polsce obowiązek alimentacyjny jest do 25 roku życia. W Szwecji tylko do 21 roku. Tylko w Oleśnicy ponad 400 ojców zostało zgłoszone do prokuratury, że nie płaci alimentów ponad 3 raty. Zatem kto i gdzie wsadza rodzica do więzienia ? Jesteś tak samo głupi jak wiadoma paprotka. Ale wróć do tematu ekologia i napisz burku jak chcecie nadrobić 50 lat zaległości w stosunku do Szwecji.
Jak tam żyć??
Jak tam żyć?? 13.10.2020, 23:09
Giovanni Colasante, na co dzień radny w miasteczku Canosa na południu Włoch, udał się do Szwecji na wakacje wraz z rodziną i przyjaciółmi. Podczas wspólnego wyjścia do sztokholmskiej restauracji, jego 12-letni syn dostał ataku histerii. Świadkowie zdarzenia wezwali policję i podczas składania zeznań stwierdzili, że Włoch oprócz ustnej reprymendy, spoliczkował swoje dziecko. Przybyli na miejsce funkcjonariusze aresztowali pana Colasante i zabrali ze sobą również jego syna. Obydwaj spędzili w odosobnieniu 2 dni.

.

Adwokat Giovanniego Colasante twierdzi, że jego klient wcale nie uderzył syna, a jedynie głośno wyraził swoje zdanie na temat jego postępowania, przy czym żywo gestykulował.

W Szwecji od 1966 roku obowiązuje surowy kodeks karny, który zabrania stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci. We Włoszech z kolei panuje społeczne przyzwolenie na wychowywanie dzieci według zasad ustalonych przez rodziców, dlatego cała sprawa wywołała falę komentarzy w tamtejszych mediach. wg worldcr.com
zw-kowalski
zw-kowalski 13.10.2020, 23:56
jakiś czas temu pisano o gościu co onanizował się w saunie. W Polsce dostał mandat. W Szwecji uznano by to za gwałt. Tylko z minimalna karą np nagany. I później jakiś debil w Polsce pisze na forum, że uchodźcy w Szwecji za gwałt dostaje karę nagany. Burku. Dziecko to człowiek i nikt nie ma prawa go bić.
zw-kowalski
zw-kowalski 13.10.2020, 23:37
Idioto. A co to ma wspólnego z ekologią ? Jak uderzysz dziecko to dobrze. Jak uderzysz dorosłego to źle. Jesteś daleko w tyle. Nie nadążasz za postępem.
zw-kowalski
zw-kowalski 13.10.2020, 22:17
Janie Bronś. Dzięki tobie i twoim radnym jesteście pół wieku za Królestwem Szwecji. Gdy trafiłem tu pierwszy raz na większości stacji paliw można było zatankować etanol. Większość aut urzędu jeździ na etanol. W każdym sklepie mamy wyłożone papierowe torebki na produkty które można kompostować. Butelki PET i puszki po piwie są kaucjowane. Prąd w ponad 50% jest z elektrowni atomowej, 2,5 % z wiatru. reszta z wody. Ubywa wody przybywa wiatru i jądra. Szwecja do produkcji energii nie używa paliw kopalnianych. Za kilka lat zamierzają odejść od napędu aut paliwami kopalnianymi. VOLVO już przestaje produkować auta osobowe napędzane dieslem. Kiedy Jasiu ciepłownia w Oleśnicy odejdzie z energii cieplnej pochodzącej z węgla ? Potrzebujesz na to 50 czy 100 lat ? jesteście tak na prawdę w czarnej d.... A ty nie masz koncepcji na życie mieszkańców zgodnie z naturą .
Ale jaja
Ale jaja 13.10.2020, 18:05
Obraz poparcia mieszkańców dla Bronsia. Wszędzie gdzie się pojawia mieszkańcy to urzędnicy lub jego radni. Oleśnicki suweren pokazuje fa.....
zw-kowalski
zw-kowalski 13.10.2020, 22:09
Swego czasu tak dla jaj miałem zarejestrowaną spółkę cywilną "ALE JAJA".
Suweren
Suweren 13.10.2020, 18:15
...uck you
Prawda czasu, prawda ekranu, prawda ....
Prawda czasu, prawda ekranu, prawda .... 13.10.2020, 16:10
Pompatyczne przemówienie Baćki, doprowadziła do ekstazy liczną rzeszę obecnych na sali zebranych ......
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 13.10.2020, 15:45
Porywające audytorium! Teraz, to nawet podczas mowy ma założoną maseczkę. Podczas konferencji prasowej przed lekkoatletycznym mitingiem - nie miał. Taki niewidoczny gołym okiem wirus zmusił go, by zachował się zgodnie z zaleceniami. Kto przymusi Jana Bronsia, by poważnie zajął się koszmarnym "parkiem technologicznym" przy ul. Cieszyńskiego, albo zdewastowanym skateparkiem przy ul. Daszyńskiego, albo unikatowymi elewacjami przy ul. Sejmowej, albo zrujnowanymi obiektami z listy Narodowego Instytutu Dziedzictwa, albo kuriozami w największym oleśnickim parku? Właśnie, kto go zmusi, by zajął się tym, czym powinien się zająć już wiele lat temu? Oleśniccy radni? Są bezradni. Ci tylko sami się plączą między sobą. Kolejny wirus, by dać szansę Janowi Bronsiowi na kolejną rejteradę?
Paprotka
Paprotka 13.10.2020, 16:03
Mały pensjonacik w Alpach dla dwojga już zarezerwowany .....
Rathaus
Rathaus 13.10.2020, 10:08
Kabaret w wykonaniu utytego spoconego i paździerza fotoplastikonu.
Baju baju
Baju baju 13.10.2020, 10:04
Czy podano ile w tym roku posadzono drzew, a ile wycięto? Czy nasadzenia rekompensują wycinkę, jeśli sadzi się jedno drzewo za jedno wycięte? Czy na pl. Zwycięstwa od strony ul. Sinapiusa nie powinny być drzewa, żeby dać cień, wilgoć, zielona barierę od samochodów? Czy była potrzeba zabudowania kostką tego skrawka terenu, który ma być skwerem im. Cieszyńskiego? Prezentacja ambitna, a rzeczywistość jaka jest - każdy widzi.
Kolos na kulawych nogach
Kolos na kulawych nogach 13.10.2020, 09:18
Widze że w Olesnicy odrzył model Białoruski ? Nie doczekanie wasze Władzy ponownie zdobytej juz nigdy nie oddam !
Głosujemy bez skreśleń
Głosujemy bez skreśleń 13.10.2020, 11:33
Cały naród Oleśnicy popiera swojego Baćkę !!!!
W następnych wyborach Bronś - 159 % poparcia !!!!
Sekcja Propagandy
Sekcja Propagandy 13.10.2020, 08:45
A prgram jest słuszny:
ciepło i blask bijący od majestatu Nieomylnego Jana ogrzewa i oświetla całą Oleśnicę i wtedy kopciuchy nie będą już potrzebne !!!!
Holistycznie
Holistycznie 13.10.2020, 08:32
Obawiam się, że w wykonaniu Bronsia i jego wiernopoddańczej ekipy będzie to niestety karykatura, parodia słusznego skądinąd pomysłu.

Skończy się jak:
- OBO - wypaczony już umiera;
- obiecany remont dworca głownego PKP;
- obiecane karetki;
- budowa skate parku (kolejny przetarg bez rozstrzygnięcia);
- nowy przewoźnik w komunikacji miejskiej (I przetarg w czerwcu, ogłoszenie wyników pod koniec sierpnia, a w połowie października jeszcze wszystko po staremu, czyżby nowe autobusy dopiero w Chinach zaczeli składać ???);
- martwy rynek i poza menelami nikt go nie ożywi .....
 Tereska Groteska
Tereska Groteska 13.10.2020, 08:27
Oleśnica łapie deszcz... szczególnie po ulewach w okolicy ronda przy Shellu, pod wiaduktem na Ludwikowskiej i pod Rossmanem na Lwowskiej.
Odwetowcy Adenauera
Odwetowcy Adenauera 13.10.2020, 11:35
Teresko, pamiętaj, gdzie jest kwatera główna RoSSmanna .... Może to celowe działanie dywersyjne !!!!
Bronisław Komorowski
Bronisław Komorowski 13.10.2020, 08:53
"woda ma to do siebie, że się zbiera i stanowi zagrożenie, a potem spływa do Bałtyku"
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 13.10.2020, 06:45
Ludzie typu Gabryś są mocni gdy siedzą za klawiaturą. To stan umysłu Olesniczan. Ważna sprawa ekologii a oni w domach. Za chwilę będzie jazgot, że nn a lotniczej xyz ktoś pali syfem. Pojawią się też inne adresy. A można było przyjść i nie wskazując adresu truciciela zadać kontroli i konkretnego planu działania. W ekologii jesteście kilkadziesiąt lat za Szwecją. PS. A gdzie jakiś lekarz, który odmówiłby wpływ smogu na zdrowie itp itd.
Po prostu
Po prostu 13.10.2020, 07:21
Zw, Oleśniczanie w istotny sposób są zaintetesowani poprawą jakości powietrza i warunków życia w swoim mieście, ale wygląda na to , że z tym burmistrzem raczej rozmawiać już nie chcą, nie doczekali się na obiecane katetki i spełnienie innych obietnic wyborczych. Chodzi prawdopodobnie o zaufanie, a raczej jego brak?
zw-kowalski
zw-kowalski 13.10.2020, 22:08
G.... prawda. To nie tak. Trzeba go cały czas mieć na krótkiej smyczy. Dlaczego radny Bielański się nie poddaje ? Swoją biernością tylko utwierdzacie go w przekonaniu, że jest "NIEOMYLNY". Ale to wasz problem. Gdyby na to spotkanie wpadli tylko ci co mają sąsiadów trucicieli to by podwinął kitę i na leczenie kolanka i pięty. Pamiętaj. Nieobecni nie mają racji. Ale to wasz cyrk. To wasze małpy.
Taka prawda
Taka prawda 12.10.2020, 22:31
Mieszkańcy już nie chcą rozmawiać z Bronsiem. Zero wiarygodność. Notoryczne kłamstwa. Nie ma sensu z nim rozmowa
Prawda Ekranu
Prawda Ekranu 12.10.2020, 22:26
Skoro nie można oglądać wytresowanych zwierząt w cyrku to mamy w ich miejsce cyrkowców?!
Jan Kapciowy
Jan Kapciowy 12.10.2020, 22:23
To był wykład dla Wicka! Wicek udawał zaciekawionego??!!!
Paprotka
Paprotka 13.10.2020, 08:34
Szefi..... szefi..... Niezupełnie rozumiałam o czym ty do mnie rozmawiasz, ale było ...... klawo, jak cho*****lera !!!!
Reż. Bareja
Reż. Bareja 12.10.2020, 22:17
Burzliwa dyskusja.....
Hrabia Barry Kent
Hrabia Barry Kent 13.10.2020, 08:46
O musztardzie trzeba było wspomnieć .....
!!
!! 12.10.2020, 22:15
Zieloni to też czerwona banda?!
??
?? 12.10.2020, 22:12
Ekoidiotów nie brakuje!
zielonoogrodowianin :-)
zielonoogrodowianin :-) 12.10.2020, 22:07
Ile za tą deszczówkę dają? Może się opłaci rynnę do jakiejś beczki podpiąć he he.

Pozostałe