Z Oleśnicy do Sri Lanki

  • 26.09.2020, 12:00
  • Staszek Król, Adam Szuler
Z Oleśnicy do Sri Lanki
Dzisiaj ruszyła IV edycja Oleśnickiej Bajk Poczty. Grupa rowerzystów odebrała przesyłki z UP Oleśnica Śląska 1, które wizie trasą do Namysłowa. Trafia one później m.in. do Kanady, Belgii i Sri Lanki

Oleśnicka Bajk Poczta to „zjawisko”, które się narodziło w 2017 roku. Rower połączył wtedy we wspólnym działaniu członków Koła PZF Nr 4 w Oleśnicy, Klubu Zainteresowań PZF „Olesnicoviana” i Nieformalnej Grupy Rowerowej „Oleśnica Bajk Stajl”

Przewóz przesyłek odbył się wtedy na trasie z Oleśnicy do Twardogóry. Na wszystkich przystawiono datownik okolicznościowy z hasłem „Oleśnicka Bajk Poczta”, na którym jako motyw graficzny przedstawiono pierwszy rower - drezynę, który powstał w 1817 roku (opatentowany rok później) i został zbudowany przez Karla Freiherra Draisa von Sauerbronna. Ogółem przewieziono wtedy 169 przesyłek, z czego: 113 krajowych ekonomicznych, 21 krajowych priorytetowych, 17 krajowych poleconych ekonomicznych, 2 krajowe polecone priorytetowe i 16 zagranicznych priorytetowych.

Druga edycja miała miejsce w czerwcu 2018 roku. Przesyłki zostały przewiezione na trasie z Oleśnicy do Sycowa. Ogółem zostało rozesłanych w świat 115 przesyłek z czego: 69 krajowych ekonomicznych, 6 krajowych priorytetowych, 24 krajowe polecone ekonomiczne oraz 1 zagraniczny ekonomiczny i 15 zagranicznych priorytetowych. Wszystkie zostały opatrzone drugim datownikiem z serii „Ewolucja roweru” przedstawiającym bicykl zbudowany 1839 roku przez Brytyjczyka Kirkpatricka Macmillana.

W ostatnią sobotę października 2019 odbyła się III edycja Poczty Rowerowej. Upamiętniła ona 100. rocznicę powstania Polskiego Czerwonego Krzyża oraz była dodatkową atrakcją na zakończenie Krajowej Wystawy Filatelistycznej WROCŁAW 2019 organizowanej także z okazji 100-lecia PCK. Wszystkie nadane nią przesyłki zostały opatrzone datownikiem okolicznościowym z motywem welocypeda skonstruowanego w 1861 roku przez francuskiego wynalazcę (kowala z zawodu) Pierre’a Michauxa. Wszystkie też bezpiecznie zostały dostarczone do Wrocławia skąd dalej powędrowały min. do Włoch, Holandii, Austrii, Korei czy na Filipiny.

Dzisiaj ruszyła IV edycja Oleśnickiej Bajk Poczty. Grupa rowerzystów odebrała przesyłki z UP Oleśnica Śląska 1, które wizie trasą do Namysłowa. Trafia one później m.in. do Kanady, Belgii i Sri Lanki.

 

 

Staszek Król, Adam Szuler

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

zw-kowalski
zw-kowalski 26.09.2020, 19:19
To może w końcu prokurator Kaniowska dostarczy mi kopie protokołu zeznań świadków za które za pośrednictwem sądu w Oleśnicy dokonałem stosownych opłat. Poprzednio prokurator Świtale i Przysiężnemu zajęło to ponad 4 miesiące.

Pozostałe