Jaki będzie Ogród Japoński w Oleśnicy?

  • 23.09.2020, 10:14
  • rpr
Jaki będzie Ogród Japoński w Oleśnicy? http://users.pja.edu.pl/
Miasto ogłosiło przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn.: „Zakątek japoński w rejonie stawu przy Parku Książąt Oleśnickich”.

"W ramach umowy należy zaprojektować ogród japoński w stylu Tsukiyama – ogrodu z małymi pagórkami, kamieniami symbolizującymi góry, stawami naśladującymi morza, zmieszanym ze stylem Karesansui – ogrodu suchego krajobrazu. Ogród ten powinien zawierać charakterystyczne elementy takie jak m.in. roślinność zimozieloną, aleję wiśniową, kamienie, głazy, bramę (Tori), altankę, latarnie w stylu japońskim, mostek z wykorzystaniem wody, itp.

Zaprojektowany ogród ma charakteryzować się prostotą, harmonią ale i jednocześnie elegancją. Ma zapewniać odpoczynek wśród dzikiej przyrody, ciszy i szumu wody (niewielkie wodospady, kaskady, strumyki). Zaprojektowana roślinność w dominującym kolorze zielonym (np. sosny czarne, japońskie, drzewka typu bonsai) z niewielkimi akcentami kwiatowymi (np. azalie japońskie, magnolie czy kwitnące wiśnie) powinna naśladować przyrodę, ukryć działania człowieka. W ogrodzie japońskim istotnym elementem jest woda, która symbolizuje życie, ruch oraz kamień – symbolizujący niezmienność i trwałość. Należy wykorzystać wodę z istniejących cieków wodnych, zastosować głazy o jednakowej formie, kolorze i fakturze oraz wkomponować istniejącą roślinność w całość, która stworzy klimat dzikiego, naturalnego terenu" - czytamy w przetargowej specyfikacji.

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (35)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

pisiolud
pisiolud 25.09.2020, 00:49
A ja tam wolę 'ogród watykański' z krzyżami!
OJ
OJ 24.09.2020, 19:42
W wielu miastach, staraniem władz, udało się odtworzyć przy historycznych budowlach dawne parki lub ogrody. Nie byłoby kłopotu w przypadku naszego miasta, bo widoki ogrodu zamkowego są na starych pocztówkach. Szkoda, że zamiast takiej koncepcji będziemy mieli ogród japoński (czy raczej jego namiastkę lub wręcz parodię), która nijak się ma do historii zamku. Czy to przy murach na ul. Rzemieślniczej to może jest rozarium?
OŚWIEĆCIE
OŚWIEĆCIE 24.09.2020, 16:49
Skąd ten pomysł?
Gdzie my jesteśmy?
Gdzie my jesteśmy? 24.09.2020, 13:23
Ogród Japoński~~~~~no no ale zadęcie.
Może jakaś pagoda i posążek Buddy????
A może najpierw zajmijmy się zapyziałym Rynkiem i odlatującą elewacją okolicznych kamienic.




Zez
Zez 24.09.2020, 09:18
Jaki będzie? Bez roślin, tak jak Ogród Doświadczeń usytuowany na żwirowisku i tak jak powstający w pobliżu skwerek wyłożony granitem i betonem. Skwerek i ogród mają dokładny opis w sjp, więc należy przeczytać wcześniej czego chcemy oczekiwać od wykonawcy. Albo nie stosować tych nazw do tworów powstających w mieście ostatnio jak grzyby po deszczu. Totalny brak koncepcji na tereny zieleni. A pomyśleć, że kiedyś istniało Towarzystwo Upiększania Miasta.
gal anonim
gal anonim 24.09.2020, 08:12
Proponuję raczej ogród badziewiowy imienia Krzysztofa K.!
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 24.09.2020, 00:28
Za Wikipedią:
Rozarium (łac. rosarium), różanka, ogród różany – ogród lub jego część, gdzie uprawiane i eksponowane są kolekcje róż. Rozaria ce***ą się zwykle bogactwem kultywarów tego rodzaju. W Europie rozaria istniały od średniowiecza, a rozpowszechniły się w XIX wieku. Za jeden z pierwszych wyspecjalizowanych ogrodów różanych uważany jest ten założony przez pierwszą żonę Napoleona Bonaparte Joséphine de Beauharnais w La Malmaison (Francja). W chwili jej śmierci, w 1814 roku, w ogrodzie, prezentowane zarówno w donicach jak i na rabatach, rosło około 400, czyli wszystkie dostępne wówczas odmiany róż[1]. Obecnie w dalszym ciągu istnieje tam rozarium, jednak ma ono niewiele wspólnego ze swoim słynnym pierwowzorem. O ile w ciągu XIX wieku róże uprawiano zwykle w rozariach, w ciągu XX wieku ich znaczenie zmalało, a róże znalazły zastosowanie w urządzaniu rozmaitych terenów zielonych.

Ogrody różane mają zazwyczaj geometryczną, prostolinijną architekturę. Składają się z zespołu rabat, najczęściej o regularnych, geometrycznych kształtach. Na każdej rabacie uprawiane są róże dobrane tak, by zachować harmonię kolorystyczną kwiatów. Między rabatami umieszczane są pergole, łuki i trejaże pozwalające na ekspozycję odmian pnących.
W Polsce przykładami rozariów są: rosarium w Parku Śląskim w Chorzowie (największe w Polsce, zajmuje 7 ha), ogród różany w Szczecinie, ogród różany w Parku Sobieskiego w Wałbrzychu, w Wilanowie i w parku przy zamku w Łańcucie.
OBO tworza oleśniczanie
OBO tworza oleśniczanie 23.09.2020, 23:45
Panie Kowalski z calym szacunkiem ale Pan bredzi... Projekt OBO z inicjatywy olesniczanina wygrał głosowanie dzięki olesniczanom a nie Jana Bronsia. Ja wiem, ze Pan i inni podobni Panu lubia narzekac i pluc jadem ale apeluje o rozsądek i obiektywizm
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 24.09.2020, 00:21
Tchórzem tu zalatuje. Obrażać anonimowo łatwo przychodzi i kaleczyć język polski. A napisz to samo, podpisując się własnym imieniem i nazwiskiem. Kimże Ty jesteś tchórzliwy, anonimowy Internauto? Czegóż to dokonałeś dla tego miasta?
OBO Tworzą oleśniczanie
OBO Tworzą oleśniczanie 24.09.2020, 22:18
Myśli Pan, że podając swoje dane pod komentarzami portalu informacyjnego, jest Pan kimś oświeconym? Ja nie podaję, bo mi by było wstyd wchodzić oficjalnie w polemikę z ludźmi, którzy jak krety siedzą i psioczą w komentarzach pod większością artykułów. Wstydziłbym się na Pana miejscu, bo stał się Pan kultową postacią pod portalami w formie karykaturalnej. Większość przymyka na Pana oko i się śmieje, że Pan naiwnie wmawia sobie, iż komentując pod wszystkimi nowinkami, staje się Pan Lokalnym ekspertem.... jest Pan po prostu śmieszny :)
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 24.09.2020, 11:41
Krzysztof. A kim jesteś ty ? Dlaczego nie chcesz odpowiedzieć na temat obywatelstwa i narodowości Kazia ? Dlaczego nie chcesz sprawdzić ile lat płacił w Niemczech podatki? Tylko prawda cię wyzwoli.
Karo
Karo 24.09.2020, 16:08
Co za ścieki w tej twojej wypowiedzi
Pochodzeniowiec
Pochodzeniowiec 24.09.2020, 05:51
A ty kim jesteś ? Popełniasz grzech pychy nazywając innych tchórzami ? A czego ty dokonałeś dla Oleśnicy ? Może jesteś przedsiębiorcą płacą*** największe podatki do kasy miasta ? Może masz inną super płatną pracę ?
Pochodzeniowiec
Pochodzeniowiec 24.09.2020, 00:09
A podobni tobie lubią Jasiowi Kolanko bez wazeliny wejść tu i tam. Nie ważne kto głosuje. Ważne kto głosy liczy.
trop
trop 23.09.2020, 20:21
Czy kiedyś powstanie w Oleśnicy obiecane rosarium?
o żesz ty petunia
o żesz ty petunia 23.09.2020, 16:20
Czyli tak, po raz kolejny okazuje się , że OBO jest niepotrzebny, w Oleśnicy bedą realizowane tylko te "właściwe" projekty.
Oleśnicki Radny Semafor
Oleśnicki Radny Semafor 23.09.2020, 14:55
Tak sam jak ogód doświadczeń:
- spartolony
- otwarty z pompą
- zapomniany .....
Koliga
Koliga 23.09.2020, 14:29
Utyty znowu komuś się odwdzięcza za przechowanie we Wrocku...
edyta
edyta 23.09.2020, 12:56
Super wiadomość!!Kiedy bedzie termin realizacji?
pomyłka
pomyłka 23.09.2020, 16:17
Edyniu, nie ten portal.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 23.09.2020, 12:49
Przede wszystkim należy utworzyć w Oleśnicy rosarium, muzeum, czy galerię róży. Do tego celu znakomicie nadaje się "Pod blachą". W innych miastach Polski są galerie różane, gdzie można nabyć kosmetyki, smakołyki, herbaty różane. A w Oleśnicy, w mieście "wież i róż" - tego nie ma. Owszem, coraz więcej miejsc z krzewami róż. Chociaż niektóre to zwyczajna masówka. Tak, jak te przy ul. Rzemieślniczej i ul. Cieszyńskiego.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 23.09.2020, 12:41
Kolejny pomysł Jana Bronsia? Inne koszmarne jego pomysły: bezsensowna grupa ławek i kuriozalne nasadzenia w tymże parku; "Park Technologiczny" przy ul. Cieszyńskiego; skate park przy ul. Daszyńskiego; rosarium, którego nie ma; zburzony dom na murze; pokrywy studzienek kanalizacyjnych - Kanalizacji Miasta Wałbrzych; do tego zaniedbania: "Czerwone koszary", bałagan wokół ratusza, zaniedbane zabytkowe bramy przy ul. Mickiewicza; a jemu marzy się ogród japoński przy stawie obok Parku Książąt Oleśnickich. Cóż za kuriozum chce Jan Bronś zafundować Oleśnicy?: "Ma zapewniać odpoczynek wśród dzikiej przyrody, ciszy i szumu wody (niewielkie wodospady, kaskady, strumyki). Zaprojektowana roślinność w dominują*** kolorze zielonym (np. sosny czarne, japońskie, drzewka typu bonsai) z niewielkimi akcentami kwiatowymi (np. azalie japońskie, magnolie czy kwitnące wiśnie) powinna naśladować przyrodę, ukryć działania człowieka." Ośmiela się to robić, to to nie z jego kasy, a już zabrakło jemu pomysłów, a nie potrafi naprawić to, co w Oleśnicy zepsuł. To jest zwyczajne draństwo.
.
. 24.09.2020, 07:26
To co wymieniłeś było dobrym pomysłem, to mieszkańcy wszystko dewastują. Na cieszyńskiego nikt nie szanuje sprzetów, a skate park na daszyńskiego tylko potrzebuje modernizacji i przeglądu, bo tam akurat najchetniej dzieciaki spędzaj ą czas.
zw-kowalski
zw-kowalski 23.09.2020, 20:10
Krzysztof. Skoro Oleśnica jest w SSE Wałbrzych to i studzienki ma z Wałbrzycha. Dziś spacerując po Ovik stwierdziłem, że dostarczę wam kilka pokryw z Ovik w ramach Dni Europy.
Sylwia
Sylwia 23.09.2020, 14:03
Ogród Japoński jest jednym z wygranych w ubiegłym roku projektem OBO.Głosowało na ten projekt wielu mieszkańców To nie jest pomysł burmistrza
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 23.09.2020, 14:59
Ogród Japoński w Oleśnicy w mieście wież i róż, gdzie, jak to pisałem, nie ma rosarium, nie ma w Oleśnicy czegoś, co by ją pozytywnie wyróżniało z pośród setek podobnych miast. Była "Kosmolnica", to jej twórcom powiedziano: "Do widzenia" i tworzą w Jeleniej Górze. Była orkiestra, ale tych też negatywnie odprawiono. Udali się do Namysłowa. Miało być rosarium - taką koncepcję przedstawiał sam Jan Bronś. Nie ma. Ogród Japoński to już trąca snobizmem, a i kto chce, to znakomity Ogród Japoński odwiedza we Wrocławiu, lecz tam mają wiele innych atrakcji botanicznych typowych dla naszego regionu. A Oleśnica czym się wyróżnia. Mogła salą wyjątkowej księżnej Cecylii, ale pan Wróbel nie chciał. To, co Oleśnicę teraz wyróżnia, to zgliszcza obiektów z listy Narodowego Instytutu Dziedzictwa, zaniedbane i kuriozalne instalacje w parkach.
Pochodzeniowiec
Pochodzeniowiec 23.09.2020, 14:54
A czy to nie głosy rodzin, których firma ma szansę to zrealizować. Jak znam Jasia to będzie to kosztowało krocie. Po pewnym czasie będzie wyglądało jak Skate park na Daszyńskiego czy ten plac na Cieszyńskiego.
...
... 23.09.2020, 14:49
W OBO miał być zakątek japoński, a będzie duży Kąt, czyli ogród. Nie wiem czy na te koszty oleśniczanie głosowali?
ela
ela 23.09.2020, 11:29
Najlepsza lokalizacja to Park Mikołaja Kopernika.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 23.09.2020, 15:00
Ale tu Jan Bronś musiałby przejechać przez całe miasto i to obok tego, co od dziesięcioleci zaniedbuje - "czerwone koszary" - obiekty z listy Narodowego Instytutu Dziedzictwa
anty
anty 23.09.2020, 10:50
Jak znam podejście największego specjalisty od projektowania parków oleśnickich - odbędzie się to ze szkodą dla stawu lub parku. Obok, w parku zamkowym był (XVIII-XIX wiek) ogród w stylu francuskim, a potem angielskim. Dlaczego teraz styl japoński? Czy to osobisty wymysł J. Bronsia, czy wpływowych pań, które zauważyły taki ogród we Wrocławiu? Czy radni coś wiedzą? Czy była jakaś dyskusja w mediach zbliżonych do władzy?
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 23.09.2020, 15:02
Właśnie, dlaczego nie zdecydowano się odtworzyć to, co już było i stworzyć to, czego we Wrocławiu nie ma?
Holistycznie
Holistycznie 24.09.2020, 07:54
.... bo choć trochę trzeba znać historię miasta, którego jest się burmistrzem !!!!
.
. 23.09.2020, 15:56
Dlatego, że nikt takiego zadania do OBO nie zgłosił a w konsekwencji - nikt na taki projekt nie głosował. Może należało taki projekt zgłosić? Albo rosarium, o którym Pan stale wspomina? Stracone szanse.
i już
i już 23.09.2020, 11:11
Bo tak.

Pozostałe