Urząd Miasta Oleśnicy komunikuje: Zanieczyszczenia wody nie było

  • 16.09.2020, 08:38
Urząd Miasta Oleśnicy komunikuje: Zanieczyszczenia wody nie było pixabay.com
"W związku ze stwierdzonymi przypadkami zgonów ptaków wodnych (8 kaczek nad stawami przy ul. Spacerowej oraz 3 łabędzi nad stawami przy ul. Kruczej), Urząd Miasta Oleśnicy, w ramach kontroli sytuacji zlecił przeprowadzenie sekcji zwłok i badania laboratoryjne padniętych ptaków (kaczek i łabędzi) oraz laboratoryjne badanie próbek wody w obu stawach" - informuje oficjalna witryna miasta. Oto komunikat:.

"W dniu 13 sierpnia br. zgłoszono powyższy przypadek do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. W dniu 21 sierpnia br. WiOŚ podjął działania na terenie w celu ustalenia stanu faktycznego. Oględzinom zostały poddane stawy w Parku nad Stawami przy ul. Spacerowej oraz staw w Parku Książąt Oleśnickich przy ul. Kruczej. Wizualnie nie stwierdzono zanieczyszczeń o charakterze chemicznym czy też ropopochodnym, a barwa wody była naturalna. Ze stawów pobrano próbę wody do analizy.

Wyniki analiz biologicznych nie wskazują na zanieczyszczenie wody w stawach jakimikolwiek substancjami ( nie stwierdzono nadmiernego rozwoju lub obumierania mikroorganizmów planktonowych, występowały żywe, ruchliwe i wybarwione organizmy typowe dla wód naturalnych), a parametry wody takie jak pH, przewodność elektryczna właściwa oraz tlen rozpuszczony pozostają w normie. WiOŚ nie stwierdził zanieczyszczenia wody w ww. zbiornikach.

W wyniku sekcji zwłok i badania laboratoryjnego przeprowadzonych przez lekarza weterynarii  dwóch kaczek ze stawów przy ul. Spacerowej w badaniu hodowlanym wymazu stwierdzono wzrost mikroflory mieszanej, wskazującej na proces rozkładu gnilnego. Łabędzie z Kruczej  zostały poddane szerokiemu badaniu toksykologicznemu, w których nie stwierdzono wskazań na obecność substancji toksycznych , stwierdzono tylko tak jak w przypadku kaczek wzrost mikroflory mieszanej. Zdaniem lekarza weterynarii najprawdopodobniej pierwotną przyczyną padania ptaków było wirusowe zapalenie płuc, co tłumaczyłoby stan zwierząt na stawie, a potwierdzałby obraz sekcyjny".

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Pochodzeniowiec
Pochodzeniowiec 16.09.2020, 09:40
Te panienki co stoją na trasie Międzybórz Oleśnica maja potwierdzone świadectwa, że są dziewicami konsekwerowanymi. Tak to działa.

Pozostałe