Goszcz - wizyta hrabiego Reichenbacha z rodziną

  • 30.07.2020, 20:02
  • Źródło: twardogora.pl
Goszcz - wizyta hrabiego Reichenbacha z rodziną
Gminę Twardogórę (powiat oleśnicki) odwiedził wnuk przedwojennego właściciela zespołu pałacowo-parkowego w Goszczu - hrabia Albrecht Graf von Reichenbach.

"29 lipca naszą gminę odwiedził wnuk przedwojennego właściciela zespołu pałacowo-parkowego w Goszczu - hrabia Albrecht Graf von Reichenbach. Towarzyszyła mu małżonka Svenja Gr. von Reichenbach oraz synowie: Joachim, Christoph i Bieler. Goście oglądali ruiny rodowego pałacu, były kościół ewangelicki oraz wyremontowane sale zespołu pałacowego: wystawienniczą i teatralną. Mieszkają w Berlinie, ale (jak sami mówią) z sentymentem wracają do miejsc, które są związane z 800-letnią historią ich rodziny.

Po wizycie w Goszczu goście spotkali się w ratuszu z burmistrzem Pawłem Czulińskim. Podczas spotkania rozmawiano o działaniach podejmowanych przez naszą gminę dla zabezpieczenia goszczańskiego zabytku, a szczególnie - w celu pozyskania środków zewnętrznych na rewitalizację pałacu. Goście mieli okazję zapoznać się z projektem remontu obiektu oraz obejrzeć wizualizację efektu prac budowlanych. Nie ukrywali zadowolenia, że zostały podjęte działania. Spotkanie zaowocowało tez deklaracją współpracy na rzecz rewitalizacji całego zespołu pałacowo-parkowego, w tym również w zakresie starań się o pozyskiwanie funduszy na ten cel.

Gościom towarzyszyły dwie mieszkanki Goszcza: Aleksandra Kirchmann, tłumaczka i Ewa Kałandziak – pasjonatka historii, przewodniczka po zabytku, współpracująca z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Twardogórze i. Wł. St. Reymona, a także Luiza Marcak - podinsp. ds. komunikacji społecznej i międzynarodowej - z twardogórskiego magistratu" - informuje samorząd Twardogóry (powiat oleśnicki).

Źródło: twardogora.pl

Zdjęcia (17)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Oels
Oels 31.07.2020, 22:54
Szkoda, że taki piękny zabytek i wiele jemu podobnych tak niszczeje. Niby jest konserwator zabytków ale faktycznie jego działania są skromne. Powinny być bardziej sprawne działania prowadzone za rzecz zachiwania zabytków.
Jola
Jola 31.07.2020, 16:06
Ponadto,jeśli gmina jest właścicielem tych obiektów w Goszczu,plan rewitalizacji powinien być tak opracowany aby po remoncie mógł być użytkowany i przynosić gminie pożytek w postaci turystyki,atrakcji dla mieszkańców i turystów.Inaczej znów gmina będzie ponosić straty na utrzymanie i konserwacyjne pracę aby bezużytecznie nie niszczały.
Jola
Jola 31.07.2020, 15:47
Czy prawo własności tego obiektu jest czytelne? Jeśli rodzina posiada prawo własności,to gmina Twardogora i Nasze Państwo nie ma interesu aby finansować nadal te obiekty.

Pozostałe