Bóle mięśni - jakie choroby może zwiastować?

 • 02.07.2020, 10:01
Bóle mięśni - jakie choroby może zwiastować?
Ból mięśni może mieć różne podłoże. Jest naturalnym objawem nadmiernej aktywności fizycznej lub może zwiastować nadchodzącą infekcję wirusową np. grypę. Bez względu na przyczynę ból mięśni jest sygnałem, którego nie powinniśmy lekceważyć. Jakim chorobom może towarzyszyć ból mięśni?

Ból mięśni – mechanizm powstawania

Ból mięśni może być wywołany powstałym w organizmie stanem zapalny, procesem zwyrodnieniowym lub neuroimmunologicznym. Na poziomie receptorowym ból jest odbierany przez nocyceptory, a te mają zdolność odbierania bodźców powodujących uszkodzenia tkanek. Nocyceptory to połączone z centralnym układem nerwowym, wolne zakończenia komórek nerwowych, które otaczają tkanki.

Podczas występowania dolegliwości bólowych podwyższa się poziom cytokin prozapalnych, mediatorów stanu zapalnego oraz neurotransmiterów. Bez rozpoznania faktycznej przyczyny powstania bólu mięśni, niezwykle trudno jest ból jako receptorowy, który powstaje w wyniku uszkodzenia mechanicznego tkanek, czy też o podłożu zapalnym.

Ból mięśni – w jakich chorobach występuje?

Ból mięśni jest symptomem, który może towarzyszyć występowaniu różnych chorób. Zanim sięgniemy po tabletkę przeciwbólową, najlepiej w porozumieniu z lekarzem, należy ustalić przyczynę występowania bólu, szczególnie jeśli mamy do czynienia z przewlekłym bólem mięśni.

Choroby, w których występuje ból mięśni

 

 • Grypa - ból mięśni, jest to jeden z pierwszych objawów towarzyszących chorobie. Jeżeli dodatkowo u chorego diagnozuje się ból głowy i gardła, kaszel i katar można podejrzewać zakażenie wirusem grypy. 

   

 • Różyczka – daje symptomy zbliżone do grypy, czyli ból mięśni, ból głowy i gorączka, katar i kaszel. Dodatkowo w różyczce obserwuje się powiększone i bolesne węzły chłonne. Choroba jest wywołana zakażeniem wirusem Rubella, a objawem charakterystycznym jest wysypka. Najpierw pojawia się zaczerwienienie i czerwone grudki za uszami, które przechodzą na partie tułowia.

   

 • Ospa wietrzna, to także choroba, w której przebiegu występuje ból mięśni, ból głowy, gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Powstaje w wyniku zakażenia wirusem ospy wietrznej i półpaśca (varicella-zoster, VZV), który należy do rodziny Herpes. Podczas ospy, podobnie jak w przypadku różyczki pojawia się wysypka w postaci swędzących krostek.

   

 • Borelioza jest to choroba obejmująca wiele układów i dająca niecharakterystyczne objawy, które mogą występować podczas wielu innych schorzeń takie jak ból głowy, ból mięśni i ogólne osłabienie organizmu. Dodatkowo obserwuje się obrzęk i sztywność stawów i karku. Niesie również ze sobą szereg objawów neurologicznych, takich jak zaburzenie słuchu i wzroku. Boreliozę wywołują bakterie należące do krętków i leczenie polega na podaniu właściwych antybiotyków. Choroba w dużym stopniu uszkadza działanie układu immunologicznego, a bóle mięśni i stawów utrzymują się nawet po zakończeniu terapii.

   

 • Fibromialgia to choroba, którą cechuje nie tylko uporczywy ból mięśni, ale też ogólny ból układu ruchu. Jest to schorzenie o nieznanej etiologii, jednak posiada podłoże neurologiczne i w obrazie choroby widoczny jest wysoki poziom neuroprzekaźników przekazujących bodźce bólowe.

   

 • Niedoczynność tarczycy, jako dysfunkcja układu endokrynnego to schorzenie, w którym można zaobserwować ból mięśni, stawów, ścięgien oraz kości. Hormony tarczycy biorą udział w metabolizmie kolagenu i kości, stąd ich niedobór może wywoływać szereg dolegliwość ze strony układu mięśniowo-szkieletowego.


Ból mięśni może być objawem towarzyszącym różnym, poważnym chorobom. W celach profilaktycznych należy zadbać o dobry stan naszego organizmu. Warto stosować zdrową dietę, uprawiać sport, poświęcać odpowiednią ilość czasu na sen. Ból mięśni często pojawia się w przebiegu różnych infekcji, dlatego warto się przed nimi chronić. W tym celu warto wzmocnić nasz układ odpornościowy. Doskonale sprawdzi się fitoterapia, która w celach leczniczych wykorzystuje substancje naturalnego pochodzenia. Udowodnione działanie prozdrowotne wykazują leki zawierające w składzie m.in. pelargonię afrykańską, jeżówkę purpurową oraz aloes drzewiasty. Działanie profilaktyczne będzie też miała zdrowa dieta oraz szeroko pojęta higiena osobista. 


 

Bioaronsystem.pl

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe