PILNE! Watykan odsuwa biskupa Edwarda Janiaka

  • 25.06.2020, 12:54
  • OAI
PILNE! Watykan odsuwa biskupa Edwarda Janiaka
Władzę w diecezji kaliskiej (należą do niej m.in. Syców, Twardogóra, Międzybórz, Dziadowa Kłoda z powiatu oleśnickiego) przejmuje abp Grzegorz Ryś.

Metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś będzie tymczasowym administratorem diecezji kaliskiej - zdecydował papież Franciszek.

Dotychczasowy biskup Edward Janiak kierował diecezją kaliską od ośmiu lat. Przypomnijmy, że był w latach 80. wikariuszem w parafi św. Jana w Oleśnicy.

W filmie braci Sekielskich zabawa w chowanego" zarzucono mu, ze przez 3 lata chronił księdza pedofila z Pleszewa. Z kolei w ostatnich dniach w mediach pojawiła się informacja, że 2 czerwca miał zostać przewieziony karetką na Szpitalny Oddział Ratunkowy w Kaliszu, gdzie okazało się, że miał 3,44 promila alkoholu we krwi.  "Jeśli informacje przekazane w mediach się potwierdzą, to opisywana sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć" - oświadczył rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Z kolei magazyn "Więź" w poniedziałek poinformował że w lutym 2018 r. do warszawskiej nuncjatury trafiła obszerna skarga na działania bpa Janiaka. "Rektor kaliskiego seminarium duchownego postawił biskupowi zarzuty tolerowania wśród księży wykorzystywania seksualnego osób małoletnich i aktywnego homoseksualizmu. Reakcji z Watykanu brak do dzisiaj" - napisano w artykule.

"Jeśli informacje przekazane w mediach się potwierdzą, to opisywana sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć" - oświadczył we wtorek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-biskup-edward-janiak-odsuniety-decyzja-papieza-franciszka,nId,4574639#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
"Jeśli informacje przekazane w mediach się potwierdzą, to opisywana sytuacja nigdy nie powinna się wydarzyć" - oświadczył we wtorek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-biskup-edward-janiak-odsuniety-decyzja-papieza-franciszka,nId,4574639#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox
OAI

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Hary
Hary 29.06.2020, 12:59
Brawo dla Papieza. Sluszna decyzja.
Dość
Dość 27.06.2020, 09:27
Brak zaufania do takiego Burmistrza.Ostatnio było gdzieś ze ten radny Shonfelder coś pisał ze wiedział ....o tym molest...., to co wszyscy wiedzieli. To jakieś chore jest.
zw-kowalski
zw-kowalski 27.06.2020, 12:28
To klasyka w Polsce. W Oleśnicy na portalach piszą gdzie są salony gier, gdzie można kupić używki, alkohol i papierosy bez akcyzy. Ja mieszkając w Szwecji mam jakąś wiedzę na ten temat. A o prawie niczym nie wie policja i urzędnicy skarbowi. Policji dostarczyłem odsłonę mistrzów parkowania. I też Krawczyk pisze , że sprawców nie mogą ustalić. To może macie jeszcze w imieniu policji wręczać mandaty a ich na emerytury.
Syców górą
Syców górą 27.06.2020, 07:55
A co na to Burmistrz Sycowa Maniak który pojechał na księdza ze Stradomi na skargę chodziło o budowę świetlicy później się wypierał mówił ze to prywatne sprawy, ciekawe jakie?
zw-kowalski
zw-kowalski 27.06.2020, 12:25
Spytaj
...
... 26.06.2020, 15:10
A co na to ulubienica biskupa Janiaka p. Beata Kempa?
"..."
"..." 26.06.2020, 06:28

"Żenada to mało powiedziane".
Metropolita łódzki, abp Grzegorz Ryś, mówił o udziale "wychowanków Kościoła" w Holokauście. .

Abp Ryś: Zagładę stworzyli wychowankowie chrześcijańskich Kościołów


– Zagładę w dużej mierze stworzyli ludzie, trzeba to powiedzieć, niestety, z bólem serca, których wychowywały Kościoły chrześcijańskie na swoich nabożeństwach – powiedział arcybiskup podczas uroczystości związanych z 74. rocznicą likwidacji getta w Łodzi.
... abp Ryś "wygaduje głupoty". – Wszystko jest efektem buntu i nienawiści przeciwko chrześcijaństwu. Wydaje mi się, że to służy dawaniu chęci upustu michnikowskiego bicia się w pierś. Tylko że Jezus nie przyznawał racji faryzeuszom..

..wielu arcybiskupów, którzy awansowali na tak wysokie funkcje, ale po drodze zwątpili w Boga". – Teraz mają zrezygnować z takiego stanowiska? Jest wiele trądu w Kościele. Dożyliśmy czasów, kiedy papież wygaduje głupoty (…) To jest bardzo ciężki i niebezpieczny moment..

Wypowiedź metropolity łódzkiego skomentowano również na Twitterze. "Czy abpowi przeszłoby przez gardło zdanie, że najbardziej zbrodniczą w dziejach ideologię komunistyczną stworzyli wychowankowie żydowskich chederów? A przecież to zdanie równie prawdziwe i równie 'mądre'". Żenada to mało powiedziane" –
santo subito
santo subito 25.06.2020, 21:40
Spoko, 'czarna mafia' zrobi z niego męczennika świętego edzia!
katolik
katolik 25.06.2020, 20:56
Jednak jest reakcja papieża w odróżnieniu np. do skandalu sopockiego i celebrytów, gdzie wiodące media jakby się zmówiły "nabrały wody w usta"! A ile takich przypadków jest tuszowanych w innych środowiskach ? Myślę, że jeśli chodzi o księży będzie tylko lepiej, widzimy,że skończyło się pobłażanie.
zw-kowalski
zw-kowalski 25.06.2020, 23:18
Już nie będzie lepiej. Mleko się rozlało. O biskupie Petzu pisał sam były dominikanin, Tomasz Więcławski. Do 80 roku, jako Kazimierz, był wykładowcą w CSI ZHP w Oleśnicy a jednocześnie moim zastępcą.
sdcv
sdcv 26.06.2020, 12:27
Coś panu się pomieszało. Tomasz Więcławski nigdy nie był dominikaninem i nigdy nie był związany z Oleśnicą a tym bardziej nie miał na imię Kazimierz i nie był pana zastępcą.
zw-kowalski
zw-kowalski 26.06.2020, 13:02
Kazimierz pochodził z Opola. W Oleśnicy był wykładowcą z CSI ZHP do roku 1980. Był dominikaninem. Odwiedzałem go w seminarium w Poznaniu. Wtedy służyłem w Poznaniu na Ławicy. O dalszych jego losach wiem z prasy.
Gender
Gender 25.06.2020, 22:51
Ty -katolik Sopot to zemsta dojnych na Siekielskich że pokazują wynaturzewnia duzuch chłopców w sukienkach !
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 25.06.2020, 17:16
By cokolwiek pisać o Kościele Katolickim w Polsce trzeba wiedzieć co to jest Kościół Katolicki. Najwyraźniej Internauta, podpisujący się Zw-Kowalski nie ma takiej wiedzy. Kościół Katolicki to nie tylko księża. W innym miejscu wspomniany Internauta pisze: "Gdybym kościół na czas ..." Trudno oczekiwać, by jakiś budynek zareagował. Takie zdarzenia mają miejsce tylko w kreskówkach. A odnosząc się do powyższego tekstu i osoby biskupa Edwarda Janiaka: wiążą mnie z nim wspomnienia, gdy ja byłem ministrantem, a on wikarym w Oleśnicy i nie raz wiedliśmy spory teologiczne. Później spotykaliśmy się, sporadycznie, bardzo sporadycznie we Wrocławiu. Opisy jego zachowań, dostępne w różnych mediach, z pewnością zasmucają, bo oto czytam, że bracia Sekielscy przedstawiają go jako tego, który chroni przestępców, w innych miejscach dowiaduję się o jego złym odnoszeniu się do Prymasa Polski Wojciecha Polaka i ostatnio o znaczącym nadużyciu alkoholu.
dobre
dobre 26.06.2020, 07:16
No, Krzysztof K. pij z edziem wino mszalne!
zw-kowalski
zw-kowalski 25.06.2020, 23:09
Krzysztof. To co biskupa Janiaka. papieża Jana Pawła II podrzuciło wam wstrętne SB ? Ten KK tworzy wiele osób i instytucji. I jak widać nie poradziliście sobie z tym na czas. A KK w Polsce miał przykłady czym to pachnie po ujawnieniach w USA, Irlandii, Australii. Mógł sam powoli się oczyszczać a nie czekać na braci Siekielskich.
Edmund Kaleciński
Edmund Kaleciński 25.06.2020, 22:31
Po tym co czytam trudno wywnioskować, aby Autor komentarza, tylko dlatego, że był ministrantem, był uprawniony do stwierdzania: "trzeba wiedzieć co to jest Kościół Katolicki", aby "cokolwiek pisać o Kościele Katolickim w Polsce". Panie Kowalski Krzysztofie - choćby jeden aspekt, in gremio, to ludzie słabi i rzeczywiście nie znają istoty tej z gruntu złej, zbrodniczej instytucji. Indoktrynacja kościelna zrobiła swoje. Kościół kat. głównie szkodzi państwu, w którym obywatel wynosi się ponad rozumny namysł i sroży się publicznie: ja katolik.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 26.06.2020, 12:00
Powyższy komentarz napisała osoba, która wielokrotnie, na różnych forach internetowych, odzierała innych z godności w sposób rynsztokowy, przyrównując innych do anatomicznych części budowy zwierząt. Wielokrotnie na to wskazywałem. Ta osoba nigdy nikogo nie przeprosiła za swoją mowę nienawiści. Ta osoba ponoć ma przygotowanie prawnicze, ale komu pomogła. Czy ta osoba pamięta swoje odwiedziny w Bramie Wrocławskiej. Te przed wieloma laty? I ta osoba ośmiela się pouczać innych.
zw-kowalski
zw-kowalski 26.06.2020, 13:09
Krzysztof. Wyluzuj. Każdy ma prawo do dosadnych komentarzy. Pan Edmund nie obraża wierzących tak jak niektórzy z nich sami obrażają siebie niegodnym postępowaniem. Mnie przeraziło, że papa mobile jednego razu było prowadzone przez szefa włoskiej mafii. To była wzorcowa manifestacja siły mafii. Porządek z tym zrobił nie JP II a papież Franciszek. Ponoć sprawy poszły tak daleko, że we Włoszech na jakiś czas przy chrzcie nie ma rodziców chrzestnych aby tego nie kojarzyć z mafią. Jakim językiem nienawiści mówią i piszą niektórzy polscy biskupi pisałem wiele razy. Ja wychowałem się w katolickiej rodzinie. Więc po KK podchodzę spokojniej. Ale Pan Edmund ma prawo niektóre teorie KK i wasze obrzędy traktować tak jak je traktuje.
Krzysztof A. Kowalski
Krzysztof A. Kowalski 29.06.2020, 23:37
Nie obraża? Nie czytałeś jego komentarzy na innym portalu. Pełne były rynsztokowych odniesień do osób wierzących, myślących inaczej niż on. Siedzisz sobie gdzieś tam w ciepłej chatce, nie wiem, czy zmagasz się z cierpieniami innych, czy patrzysz na biedę innych i śpieszysz im z pomocą, nie wiem, spotykasz ludzi dotkniętych różnymi chorobami, depresją, nie wiem, czy przeczytałeś chociaż jedną Ewangelię. Do tego coraz bardziej kaleczysz polską pisownię.
zw-kowalski
zw-kowalski 25.06.2020, 23:14
Panie Edmundzie. Ja też byłem ministrantem. I mimo mojego odejścia z KK i odmowy apostazji ja na duchownych których spotkałem w tamtym kościele nie mogę powiedzieć złego słowa. Ba. Jako osoba z biednej rodziny byłem na różny sposób wspierany. To nie był taki kościół jakim jest dzisiaj. Parafia za księdza Sudoła to nie ta sama parafia co parafia za Ozimka. Wtedy to była wspólnota dla wszystkich w dobrym słowa tego znaczenia. Choć koleżanki z LO nieco opowiadały o pewnym księdzu Sylwestrze.
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 25.06.2020, 15:47
To zaczęło się. Kilka lat temu na konkurencyjnym portalu pisałem, że KK w Polsce stacza się po równi pochyłej. Gdybym kościół na czas wtedy zareagował tacy jak Sekielscy nie mieli by racji bytu. A tak inni sprzątają kościelny bałagan.
B.Tępa
B.Tępa 25.06.2020, 15:36
Ciekawe jakie stanowisko zajmie nadworna tancerka Ryzyka ?
Parafianka
Parafianka 25.06.2020, 14:50
Lepiej późno niż wcale

Pozostałe