PILNE! ZARZĄD POWIATU BEZ WOTUM ZAUFANIA! TO KONIEC KOALICJI RZĄDZĄCEJ POWIATEM

  • 18.06.2020, 15:33
  • rpr
PILNE! ZARZĄD POWIATU BEZ WOTUM ZAUFANIA! TO KONIEC KOALICJI RZĄDZĄCEJ POWIATEM Ta współpraca miał trwać pięć lat. Nie przetrwała nawet dwóch...
Upadek władz powiatu oleśnickiego! Ruch Samorządowy, któremu patronuje Jan Bronś, praktycznie wypowiedział umowę koalicyjną Koalicji Obywatelskiej. To zemsta burmistrza Oleśnicy za odwołanie głosami KO Aleksandra Chrzanowskiego z funkcji przewodniczącego Rady Miasta Oleśnicy.

Na trwającej właśnie sesji Rady Powiatu Oleśnickiego zakończyła się bardzo krótka debata o stanie powiatu w roku 2019.

- Co ma wisieć, nie utonie. Co ma utonąć, utonęło.. - stwierdził na koniec swojego zaledwie kilkuminutowego wystąpienia wyraźnie zrezygnowany starosta Jan Dżugaj

I równie zaskakująco poprosił o wotum zaufania "z upoważnienia niektórych członków Zarządu". Słowo "niektórych" było niezwykle symptomatyczne.

Sytuacja stawała się więc coraz klarowniejsza... Przesilenie zbliżało się wielkimi krokami...

A wszystko stało się zupełnie jasne, kiedy Wojciech Salik w imieniu klubu Ruch Samorządowy skrytykował działania władz powiatu i oświadczył, że jego radni wstrzymają się od głosu w głosowaniu nad wotum zaufania.

Klub PiS oświadczył, że będzie przeciw.

W tym momencie było już pewne, że Zarząd Powiatu (Jan Dżugaj, Sławomir Kapica, Józef Szmaj, Jarosław Polański, Maria Susidko) nie dostanie wotum zaufania! O tym scenariuszu napisaliśmy już TUTAJ.

I tak się stało.

Za wotum zaufania było 7 radnych, 7 było przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. Do otrzymania wotum Zarząd potrzebował 12 głosów.

Przeciw głosowało 7 radnych PiS - Jakimiec, Wojciechowska, Kępa, Gębuś, Karasek, Kulig, Stępień.

Za wotum byli Dżugaj, Polański, Kołaciński, Ceglecki, Podczaszyński, Szmaj z klubu KO i Rzepka z RS. 

Wstrzymali się Susidko, Kapica, Rubik, Salik z RS, Teleszko z PSL oraz - niespodzianka! - Efinowicz i Gręda z KO. A wstrzymanie się oznaczało de facto brak poparcia dla wotum.

Nie zagłosował Kazimierz Płaksej (RS).

Później Zarząd Powiatu dostał absolutorium za rok 2019 (15 radnych było "za", 7 przeciw, 1 się wstrzymał).

To jednak nic nie zmienia. Tego Zarządu Powiatu już praktycznie nie ma.

Czy to koniec rządzącej powiatem koalicji KO i RS? Na pewno jasne jest, że starostą nie będzie już Jan Dżugaj. No chyba, że obroni go... Prawo i Sprawiedliwość. Zupełnie wykluczyć tego nie można... Czy Dżugaja zastąpi Kapica? A może do gry wejdzie były starosta Zbigniew Potyrała, lansowany przez Bronsia, jako "kompromisowy kandydat"?

Co dalej?

Z powodu braku wotum zaufania na najbliższej sesji będzie musiała być głosowana uchwała o odwołanie Zarządu Powiatu w obecnym składzie. Kiedy sesja się odbędzie? Wcześniej była zaplanowana na sierpień. Przewodniczący Rady Adam Horbacz powiedział, że ewentualny nowy termin ustali z szefami trzech klubów. Oczywistym jest, że sesja powinna się odbyć jak najszybciej, bo dalsze trwanie władz powiatu w tym składzie nie ma żadnego sensu.

A najważniejsze pytanie po sesji brzmi: Kto teraz przejmie władzę w powiecie?

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (58)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

gol
gol 24.06.2020, 09:27
Ludzie nie chcą Bronsia, ale realia sa najprawdopodobniej takie, że on juz rozegrał PiS i niektorych juz kupił. Albo oni zawsze byli jego. Całkiem mozliwe, że Janek swoich poddanych powsadza na stołki i bedzie niepodzielnie rzadził miastem i powiatem .
?
? 19.06.2020, 14:57
A może warto patrzeć na ludzi a nie upodobania polityczne?
Koalicja KO-PiS
Koalicja KO-PiS 19.06.2020, 11:53
Widzę już skład nowego zarządu: starosta Dżugaj, wicestarosta Kulig, członkowie - Polański, Karasek i Gębuś. Przewodnicząca Rady Powiatu - Jakimiec, wiceprzewodniczący - Szmaj i Wojciechowska.
radny
radny 19.06.2020, 23:00
Ale się uśmiałem tej prognozy
ament
ament 19.06.2020, 11:21
Bronś i jego ekipa to jednak ludzie, którzy mają skrajnie destrukcyjne myślenie i działanie. PO teraz powinna głosować za odwołaniem zarządu, a w międzyczasie dogadać się z PiSem, i po odwołaniu zarządu, powołać zarząd koalicyjny PO-PiS. Ciekawe co wtedy mądrala Bronś zrobi. W mieście też nie ma już większości. Tak marnie kończą ludzie, którzy uwierzyli w swoją boskość. Pycha wyprzedza upadek.
Anka
Anka 20.06.2020, 09:12
Wierzę że tak będzie.
Jarek
Jarek 19.06.2020, 15:23
Marzenia ściętej głowy, PO nigdy nie pójdzie w koalicję z zdrajcami PiS
ADAM
ADAM 21.06.2020, 08:16
SAM JESTEŚ ZDRAJCĄ. MAM CI PRZYPOMIENIEĆ KTO JEŹDZI DONOSIĆ DO BRUKSELI NA POLSKĘ???
Ko jest zdrajcą
Ko jest zdrajcą 19.06.2020, 20:49
W poprzedniej kadencji rządzący naszym powiatem PiS ze starostą Kocińskim na czele dobrze sobie radził. W tej kadencji rządząca naszym powiatem koalicja PO-Bronś nie poradziła sobie i się rozpadła. To jest klęska PO i Bronsia. Jeśli ktokolwiek jest zdrajcą, to rządzący Bronś, a nie opozycyjny PiS.
Ona
Ona 19.06.2020, 10:19
Radni PiS nie są idiotami.Ten stan rzeczy i oczywisty upadek szpitali w dodatku konsekwencje stanu epidemii po upływie tej kadencji medialnie zostanie przypisany radnym PiS.Dlatego nie wejdą do koalicji z obecnie rządzącymi powiatem.
Brak zasad
Brak zasad 19.06.2020, 10:01
Dlaczego Pan Kapica i pani Susidko nie złożyli rezygnacji w trakcie prac zarządu lub wczoraj?
Brak takiej decyzji jest dla nich dyskwalifikujący jako wiarygodnych polityków.
sPOcony Janek
sPOcony Janek 19.06.2020, 10:14
He, he, heeee.... bo petunia non olet !!!!!
Dziadowa kloda
Dziadowa kloda 19.06.2020, 08:47
SZMAJA dyktatorka na starostę!!!!!
Oserwator
Oserwator 19.06.2020, 08:45
Kolosalna różnica jakościowa w transmisji z sesji w stosunku do Urzędu Miasta. Obraz czytelny, głos wyrównany, najazdy kamerą na mówiących i widoczna plansza z wynikami głosowania.
Dlaczego miasto, które wydaje miliony na informatykę nie jest w stanie prawidłowo zrealizować transmisji. Czy to Pani Susidko jest odpowiedzialna za transmisje ?Wydaje się , że w przypadku tej Pani łatwiej jest deklarować brak zaufania do samej siebie niż poprawić transmisję

W starostwie obrady przebiegają w sposób uporządkowany. Starostwa siedzi tak jak inni radni i kiedy przewodniczący udziela mu głos podchodzi do mównicy. W mieście Przewodniczący z vice - cisną się za stołem prezydialnym razem z burmistrzem i jego z-cą. Obniża to rangę rady i wyglada żenująco. Nowy Przewodniczący może zmieni ten stan rzeczy.
Romek
Romek 19.06.2020, 10:47
Teraz może to będzie możliwe bo nowy przewodniczący Rady Miasta nie musi mieć suflera i cenzora do swoich działań w czasie sesji
Staś
Staś 19.06.2020, 09:51
Bardzo słuszny głos!!!
Oleśniczanin
Oleśniczanin 19.06.2020, 07:53
Może czas na kogoś z Oleśnicy !
Holistycznie
Holistycznie 19.06.2020, 10:15
Dlaczego przedstawiciel największej gminy w powiecie nie jest starostą ?????
Yogi
Yogi 19.06.2020, 07:39
A może Pan Alojzy K się wypowie na ten temat????
xyz
xyz 19.06.2020, 06:43
Redaktorze a to nie jest tak, że umowa koalicyjna została wypowiedziana kiedy odwołano przewodniczącego Rady Miasta? Ale jak zwykle fakty dla Was nie mają wiekszego znaczenia.
Ski
Ski 18.06.2020, 23:10
Co jest najbardziej przykre? To, kim otoczył się Jan Bronś. Pan Horbacz; był w PO? - zdradził. Był w FR? - zdradził. Teraz jest u Pana Bronsia. Panie Janie co on zrobi?
Horbacz
Horbacz 19.06.2020, 10:16
PO trzykroć ZDRADZĘ !!!!!
SmródSycowski
SmródSycowski 18.06.2020, 20:23
Kapica zagłosował przeciwko swemu szefowi. To dopiero...
MaSu
MaSu 18.06.2020, 20:13
To mówicie, że Maria Susidko nie udzieliła wotum zaufania Marii Susidko? Aleeee jaja! :D
Amanda
Amanda 18.06.2020, 20:20
Janek doprowadza swoich ludzi do sepuku.
Maria awaria
Maria awaria 18.06.2020, 20:32
Absurd goni absurd. Maria nie ma zaufania do Marii
SIX
SIX 18.06.2020, 19:29
Pierwszy dyktator obalony.Szybko poszło. Czas na drugiego. Fajne władze sobie oleśniczanie i mieszkańcy powiatu wybrali.Ciekawe czy lokalne lemingi wyborcze w końcu cos zrozumiały ?
.
. 18.06.2020, 20:57
Obawiam się, że lemingi nic nie zrozumieją, lemingi mają to do siebie że łykają wszystko nawet największe idiotyzmy, takie jak fakenewsy sprzedawane przez śmieciowy portal porsche panamera, w ten sposób tworzy się ich polityczna świadomość. Te oleśnickie lemingi wyborcze szczycą sie poziomem inteligencji porównywalnym do dżdżownic, dlatego ludzie ktorych wybierają ciągle ryją, znaczy knują. Stan rzeczy jaki mamy w tej chwili w Oleśnicy, czyli upadek samorządu zawdzięczamy nikomu innemu jak właśnie lemingom.
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 19.06.2020, 08:34
I to trwa od bardzo długiego okresu czasu. To smutne jakich mieszkańców ma Oleśnicy.
eh
eh 19.06.2020, 07:03
Dokładnie!Te same osoby od długich lat, gotują nam ten sam sos oleśnicki i raczą nas nim, mówiąc że jest dobry!A sos już dawno skisł i nadaje się do WYRZUCENIA!No ale cóż taki jest smak i gust większości Oleśniczan.Stan sosu się nie zmieni nadal będzie niezjadliwy!
ulany Adaśko
ulany Adaśko 19.06.2020, 19:54
Ten sos jest tak samo dobry jak grzybowa z Atola ....
Ciemiężony lud
Ciemiężony lud 18.06.2020, 19:45
Czas na Kim Sam Jana .....
post. Twarożek
post. Twarożek 18.06.2020, 18:48
Jaka afera? Złodziej wyjął ze skrzynki. Złodzieja za kratki!
Na lodzie
Na lodzie 18.06.2020, 18:37
A ja Wam mówię, że starosta zostanie....
Komornik Lucjan Boehme
Komornik Lucjan Boehme 19.06.2020, 10:18
..... z długami !!!!
Moris
Moris 18.06.2020, 19:44
No zostanie. Z ręką w nocniku
Staś
Staś 18.06.2020, 18:15
Największym osiągnięciem tego zarządu jest gobelin i i dziewięć herbów na ścianie. Ładne, trzeba to przyznać. I to w zasadzie wszystko.
Tytus
Tytus 18.06.2020, 18:12
Prowadzenie głosowań jak za dawnych czasów, pada tylko jedno pytanie "kto jest za"
.
. 18.06.2020, 18:11
Bronś triumfuje? Wygrał bitwę...... . Koniec tych zmagań może być dla niego mocno zaskakujący, jeżeli PO dogada się z Pisem to po nim. Bronś myśli ,że to niemożliwe, hmmmmm.
Zw-Kowalski
Zw-Kowalski 19.06.2020, 08:35
Pożyjemy . zobaczymy.
Ciekawski
Ciekawski 18.06.2020, 18:37
Ale czy wygra wojnę ???
mostowiak
mostowiak 18.06.2020, 18:18
Bronś pali kolejne mosty

Pozostałe