Stara Oleśnica, czyli I kadencja samorządu w Oleśnicy (WIDEO)

  • 27.05.2020, 10:48
  • rpr
Stara Oleśnica, czyli I kadencja samorządu w Oleśnicy (WIDEO)
Z okazji 30. rocznicy samorządu Urząd Miasta Oleśnicy opublikował na YouTube film o I kadencji Rady Miasta Oleśnicy. A Oleśnicka Biblioteka Publiczna zamieściła okolicznościowy tekst, przypominając, że „ludzie tworzą miejsca, a miejsce tworzy ludzi”:
Nowy rok witaliśmy niezwykłym kalendarzem ponieważ w 2020 obchodzimy niezwykły jubileusz - 30 lat samorządu terytorialnego w Polsce!

Rok 2020 okazał się jednak „niezwykły” również z innego powodu. Epidemia, która do nas dotarła zmieniła nasze życia, codzienne przyzwyczajenia, a nawet wygląd ulic. Zmieniła także Państwa plany.

Plany nasze instytucji również uległy ogromnym zmianom. Ale mimo wszystko staramy się Państwu codziennie dodawać otuchy, wspierać i wymyślać nowe sposoby by wspólnie celebrować te małe i te duże sukcesy!

Takim sukcesem jest także 30 lat samorządu w Oleśnicy. Dzięki poczuciu odpowiedzialności za przyszłość oraz społecznemu zaufaniu przez ten czas wykonana została ogromna praca na rzecz naszej oleśnickiej wspólnoty.

Zapraszamy Was więc do kolejnej podróży w czasie właśnie z tej okazji! Tym razem w formie video-prezentacji wykonanej na podstawie bezcennych materiałów z Działu Dokumentów Życia Społecznego, który działa w Oleśnickiej Bibliotece Publicznej im. Mikołaja Reja.

Zobaczcie m.in. archiwalne fotografie autorstwa Edwarda Niczypora, Wincentego i Leszka Gorczycy, Krzysztofa Dziedzica, Ryszarda Bobera, Piotra Małasa, Grzegorza Huka, Romana Farysia i Ryszarda Kałużnego, a na nich (oprócz zdjęć dokumentujących sesje Rady Miasta ośmiu kadencji):

  • uroczystości otwarcia Sali widowiskowej MOKiS przy ul . Jana Kochanowskiego, Atola czy Oleśnickiego Domu Spotkań z Historią
  • Dni Oleśnicy czy Dni Europy
  • laureatów Nagrody Miasta Oleśnicy,
  • wizyty gości z Miast Partnerskich,
  • miejskie obchody Dnia Seniora czy Dzień Edukacji Narodowej,
  • Dni Bibliotekarza i międzynarodową wizytę bibliotekarzy IFLA 2016,
  • i wiele, wiele innych wyjątkowych wydarzeń.

Usiądźcie więc wygodnie i powspominajcie z nami nasze wspólne sukcesy, przyjaźnie i oleśniczan, (niektórych niestety nie ma już z nami), którzy tworzyli to miasto!

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Zapraszamy także na wystawy plenerowe w Rynku, które dostępne są także wirtualnie na stronach Miasta Oleśnica, naszej instytucji kultury www.biblioteka.olesnica.pl oraz www.mokis.info.

------------------------------------------------

Na zdjęciu z prawej (od prawej): w I rzędzie - Irena Wodzisławska, Jan Leszek Rybiałek, Bogdan Drogi, z tyłu (od lewej) - Erwin Huk, Łucja Szarata, Ryszard Maj.

Na zdjęciu z lewej: w I rzędzie (od lewej) - Kazimierz Karpienko, śp. Edward Kucułyma, Irena Wodzisławska, Łucja Szarata; w II rzędzie (od lewej) - śp. Kazmierz Kaciuba, Edward Głowienkowski, śp. Marian Prus-Niewiadomski; pod ścianą siedzą (od lewej) Janusz Płaneta i Marek Nowaczyk.

Wszyscy oni byli radnymi I kadencji 1990 - 1994.

 

 

rpr

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zofia
Zofia 27.05.2020, 20:14
Michał Kołaciński bardzo ładnie pokazany.Taki jaki był: kulturalny i otwarty na ludzi.
Prawda
Prawda 27.05.2020, 15:41
Do Ewy w bibliotece są różne zdjęcia. Słyszałaś o liście przebojów, która mogła się nie spodobać Kaczyńskiemu
Łysy
Łysy 27.05.2020, 12:28
To były fajne czasy. Nie było forów internetowych. Każdy jak miał coś do kogoś to mówił mu w twarz.
Ewa
Ewa 27.05.2020, 12:02
Śmieszne te komentarze. To sa zdjęcia z archiwum biblioteki . Dyrektorka jest winna, że był jeden burmistrz przez 25 lat ? Winna jest temu , że jest on na wszystkich zdjęciach ? Dajcie spokój .
y
y 27.05.2020, 12:07
Nikt nie neguje że Bronś jest dinozaurem i od 30 lat siedzi w ratuszu. Jak rozumiem chodzi o to, że z 30 lat zmian w mieście zrobiono kronikę 30 lat Bronsia
Ewa
Ewa 27.05.2020, 12:30
Jeśli ktoś nie potrafi na tych zdjęciach dostrzec innych ludzi - to tak - jest to kronika Bronsia
...
... 27.05.2020, 12:35
"Inni" są tylko tłem, w cieniu... Jest tylko jedno słońce oślepiające swym blaskiem.... tak niestety wyszła ta kronika, mimo być może innych intencji...
Niewolnicy Strachu!
Niewolnicy Strachu! 27.05.2020, 11:47
W ZSRR ze zdjęć wycinano osoby, które były w niełasce u wodza narodów. W XXI w miejskiej bibliotece mamy podobny zabieg - po prostu obciach - Pani Dyrektor
Zniesmaczony
Zniesmaczony 27.05.2020, 11:40
Biblioteka Miejska nie pamięta o książce "Pierwsza Samorządowa". Sadziłem , że kult jednostki jest obcy tej instytucji.
historyk
historyk 28.05.2020, 11:08
Bo to bardzo tendencyjne opracowanie.
Miodek
Miodek 27.05.2020, 11:27
Poświęciłem pół godziny i obejrzałem.

Obraz Oleśnicy po 30 latach samorządu wygląda następująco: Bronś przy stole, Bronś na krześle, Bronś w jednej sali, Bronś w drugiej sali, Bronś na trawie, Bronś na basenie, Bronś na choince, Bronś na polu, Bronś przy innym stole, Bronś przy pomniku, Bronś z wieńcem, Bronś bez wieńca, Bronś ze Szpiłyk, Szpiłyk z Bronsiem, znowu Szpiłyk z Bronsiem, Bronś na jakimś klepisku, znowu Bronś ze Szpiłyk, o! Bronś z Dereszowską! Bronś na ulicy, Bronś przed jakimś budynkiem, Bronś w ratuszu, znowu Szpiłyk z Bronsiem, Bronś w szkole, Bronś z kolegami, koledzy z Bronsiem, Bronś z przyjaciółmi, których stracił, Bronś z przyjaciółmi, których kupił, Bronś ze Szpiłyk, Bronś za biurkiem, znowu Bronś przy pomniku, aha! Jeszcze Bronś zamyślony, Bronś uśmiechnięty, Bronś romantyczny, Bronś troskliwy, Bronś chełpliwy.

Z kadencji Kołaciiego kilka migawek, ale nie ma nic o CUS, remoncie Placu Zwycięstwa i innych.

Przebudowę Limanowskiego zaprojektowaną i sfinansowaną przez Kołacińskiego wrzucili do bieżącej kadencji.

Jeśli szukacie zdjęć jak przez 30 lat zmieniła się Oleśnica, to nie znajdziecie.

Znajdziecie natomiast zdjęcia jak przez 30 lat zmieniał się Jan Bronś.

Materiał dla fanów.
Zwkot
Zwkot 28.05.2020, 09:22
Na jednym zdjęciu wygląda jakby był w ciąży.
Holistycznie
Holistycznie 27.05.2020, 16:29
Brakuje jeszcze Bronsia ze słynną lampką szampana .....
:)
:) 27.05.2020, 12:37
Miodek jak zwykle głęboka orka. Powinni ci dać miejsce na stały felieton :)))

Pozostałe