Dyrektor szpitala ostrzega przed nonszalancją - nie wszyscy mają rękawiczki lub maseczki!

  • 22.05.2020, 18:02
  • Źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy
Dyrektor szpitala ostrzega przed nonszalancją - nie wszyscy mają rękawiczki lub maseczki!
Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego obradował dziś w Starostwie Powiatowym w Oleśnicy. Oto komunikat Starostwa z tego spotkania:

"Za heroiczną walkę w koronawirusem podziękował dziś wszystkim służbom i samorządom starosta oleśnicki Jan Dżugaj. Uczynił to podczas obrad Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w których udział wzięli: kierownik Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego Witold Michałowski, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oleśnicy Urszula Kozioł, dyrektor Powiatowego Zespołu Szpitali Krzysztof Wywrot, dyrektor Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie Marek Czarnecki, inspektor w Wydziale Zdrowia, Zarządzania Kryzysowego i Pomocy Konsumenckiej Waldemar Rychard, komendant KPP Robert Froń i komendant PSP Andrzej Fischer.

– Niejednokrotnie w swoich działaniach wychodziliśmy przed szereg, mimo że niektórzy się z nas śmiali – starosta nawiązał do pamiętnego posiedzenia Zespołu Zarządzania Kryzysowego sprzed trzech miesięcy. – Był luty, a my już wtedy rozmawialiśmy o profilaktyce, jak i o przygotowaniach do konkretnych działań w przypadku ataku koronawirusa – zwrócił uwagę Jan Dżugaj.

Tym razem poprosił swoich gości o opinię w kontekście rozporządzenia premiera, zgodnie z którym od poniedziałku urzędy mają przywrócić bezpośrednią obsługę obywateli.

Ocena Urszuli Kozioł nie pozostawiała złudzeń: – Musimy się przyzwyczaić do obecności tego patogenu i próbować zacząć normalnie funkcjonować, z zachowaniem reżimu sanitarnego i zdrowego rozsądku. Według szefowej sanepidu, duża ilość zakażeń w naszym powiecie jest powiązana z jego specyfiką. – Mamy dwa szpitale, Caritas w Dobroszycach, a ponadto piąty co do wielkości w Polsce PDPS.

Dyrektor ostatniej z wymienionych jednostek kategorycznie oświadczył, że z żadnych reżimów rezygnować nie zamierza. – Chyba, że góry ktoś głośno powie „Narodzie, jesteś bezpieczny” – dodał Marek Czarnecki.

Z kolei Krzysztof Wywrot przestrzegał przed nonszalancją, którą spotyka w sklepach i na ulicach, gdzie nie wszyscy mają rękawiczki lub maseczki. Dyrektor szpitala zapewnił, że izba przyjęć dziś funkcjonuje normalnie, podobnie jak specjalistyczne poradnie. – Był moment, że musieliśmy zamknąć prawie cały szpital, aby przerwać łańcuch zakażeń – przypomniał.

Na koniec głos zabrał Witold Michałowski, który zaczął od dwóch niepokojących informacji. Decyzją wojewody, sanepidom został wydany zakaz wykonywania testów w domach pomocy społecznej. Od teraz mają to robić Wojska Obrony Terytorialnej. Druga wiadomość jest taka, że wojewoda dolnośląski nie wyraził zainteresowania podpisaniem porozumienia z powiatem oleśnickim w ramach akcji „Hotel dla medyka”. W praktyce oznacza to, że personel medyczny nie będzie mógł już korzystać z darmowych pokoi hotelowych.

I jeszcze kilka statystyk, którymi podzielił się naczelnik Wydziału Zdrowia, Zarządzania Kryzysowego i Pomocy Konsumenckiej. Łączna liczba osób na kwarantannach – 1945, liczba wydanych decyzji – 1758, liczba decyzji o izolacji domowej – 200, liczba mieszkańców na kwarantannie po powrocie z zagranicy – 1335. W sumie sanepid nałożył sześć kar na łączną kwotę 22 000 zł. Zlecił 1712 wymazów. Około 800 komercyjnych wymazów wykonał PZS, a 168 komercyjnych wymazów wykonały wspólnie PDPS i Starostwo.

Od 11-12 maja zaczęła maleć liczba aktywnych zakażeń, a rosnąć liczba ozdrowieńców. Niestety, zlokalizowane niedawno duże ogniska w powiecie kępińskim mogą mieć wpływ na wzrost zakażeń mieszkańców gminy Syców, w związku z zatrudnieniem w tamtejszych fabrykach mebli".

Źródło: Starostwo Powiatowe w Oleśnicy

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (15)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kol
kol 25.05.2020, 10:30
Kowalskiemu szwedzki gops przestał wypłacać zasiłek, dlatego nadaje z oleśnickiego ogródka, dożywiając się paczkami z Caritasu.
JK
JK 25.05.2020, 09:11
o Mareczek .............,odnalazł się
Majka
Majka 23.05.2020, 13:32
W Kauflandzie od dawna już nie są dostępne rękawiczki dla kupujących,a na targu? 80 procent kupujących i sprzedających nie ma założonych rękawiczek a niektórzy, choć w mniejszości zapominają o maseczkach.Wszystko idzie na żywioł!!!
Ale bełkot
Ale bełkot 23.05.2020, 10:26
Dajcie spokój z tą Szwecją!
Dopisek
Dopisek 23.05.2020, 22:46
Wołam o to ze Szwecji. Fakty o tym, co się dzieje w mojej ukochanej Szwecji, nazywam bełkotem, bo nie wiem, jak bronić mojej ukochanej Szwecji.
zw-kowalski
zw-kowalski 23.05.2020, 23:00
mały fiuciku. Królestwo Szwecji samo się obroni. Królestwo Szwecji samo produkuje myśliwce bojowe. Ale Polska wolała kupić amerykański złom czyli F-16. Obecnie większość F-16 jest uziemionych i nieuzbrojonych.
Dopisek
Dopisek 23.05.2020, 22:46
Wołam o to ze Szwecji. Fakty o tym, co się dzieje w mojej ukochanej Szwecji, nazywam bełkotem, bo nie wiem, jak bronić mojej ukochanej Szwecji.
zw-kowalski
zw-kowalski 23.05.2020, 23:01
mały fiuciku. Królestwo Szwecji samo się obroni. Królestwo Szwecji samo produkuje myśliwce bojowe. Ale Polska wolała kupić amerykański złom czyli F-16. Obecnie większość F-16 jest uziemionych i nieuzbrojonych. Więc w razie W będzie jak we wrześniu 1939 lub w trakcie powstania warszawskiego.
Co się dzieje w Szwecji
Co się dzieje w Szwecji 22.05.2020, 22:33
» Wielu seniorom w domach opieki zamiast leczenia Covid-19 podawana jest morfina, która hamuje oddychanie – pisze w środę dziennik „Dagens Nyheter”. „To aktywna eutanazja” – wskazuje prof. geriatrii Yngve Gustafson.
Według eksperta podstawowe leczenie w przypadku Covid-19 powinno polegać na stosowaniu kroplówek z substancjami odżywczymi, podawaniu leków przeciwzakrzepowych, tlenu oraz antybiotyków w celu eliminacji wtórnego bakteryjnego zapalenia płuc.
Zamiast tego wielu osobom starszym z zapaleniem płuc rutynowo podaje się morfinę oraz midazolam, które hamują oddychanie. To jest aktywna eutanazja, jeśli nie coś gorszego – twierdzi Gustafson. (...)
Opinię eksperta ds. geriatrii potwierdza „Dagens Nyheter” pragnący zachować anonimowość lekarz i naukowiec ze Szpitala Uniwersyteckiego Karolinska w Sztokholmie. Opisuje on, że „paliatywny koktajl” ze środkiem uspokajającym i przeciwbólowym jest stosowany w większej skali u pacjentów z Covid-19 w szpitalach oraz domach opieki. (...)
Według statystyk w Szwecji połowa wszystkich zmarłych w związku z koronawirusem mających więcej niż 70 lat, mieszkała w domach opieki dla osób starszych. «
To cytat z artykułu portalu wpolityce.pl.
zw-kowalski
zw-kowalski 23.05.2020, 22:28
Tak . To cytat z wpolityce. Oczywiście anonimowy lekarz i inne takie bzdety. Naprawcie w Polsce służbę zdrowia abyście jak Szwedzi żyli o 5-7 lat dłużej. Pod względem żywotności jesteście na 18 miejscu w Europie. Pod względem dzietności na 212 miejscu na 224 państwa. Aby średnia życia spadła do waszej w Polsce musiałoby umrzeć około 7 % populacji Szwedów. 4 Polaków produkuje tyle PKB co jeden Szwed. Polskie znaczy doskonałe. Skąd ja to znam.
Dopisek
Dopisek 23.05.2020, 22:56
Tak. Fakty obnażają moją Szwecję. Jestem bezradny wobec nich. Jak wbrew faktom bronić mojej Szwecji? Dobra będzie obrona przez atak – na waszą Polskę. Dobry będzie bzdet, że prof. geriatrii Yngve Gustafson jest anonimowym lekarzem.
Olesniczanin
Olesniczanin 22.05.2020, 20:56
No a gdzie jest Kowalski ktory pouczal nas tu jak walczyc z koronawirusem i dawal nam przyklad Szwecji. I co Panie Kowalski jak tam w Szwecji nie wesolo a u nas w Polsce maleje ilosc zachorowań. I co Kowalski na to,? Jakos ucichl juz nie wychwala dzialan w Szwecji. Tak to jest Kowalski jak cudze chwalicie swego nie znacie. W swoje gniazdo sie nie ....
zw-kowalski
zw-kowalski 22.05.2020, 22:02
Koleś coś ci się pier.... W Szwecji jest OK. Żadnych idiotyzmów, żadnych zapaści służby zdrowia. Obostrzenia obejmują taką branżę jak moja. Ale cały czas mogłem korzystać z restauracji, fryzjera, były otwarte wszystkie urzędy i sklepy itp itd. Wszystko w granicach rozsądku. Postój dotknął moją branżę i potrwa do końca roku. Ale akurat to rozumiem. Zobaczymy jak teraz sobie poradzicie z gospodarkę. Te 200 mld które dacie kapitałowi zachodniemu trzeba komuś zabrać.
Dopisek
Dopisek 22.05.2020, 22:22
Koleś, ja cię pier... Ciemny lud polski nie ma prawa szargać mojej świętości – królestwa Szwecji. Przestrzegam: karma wraca w mojej osobie.
Ja ze Szwecji
Ja ze Szwecji 22.05.2020, 21:47
Teraz w Szwecji mam lepszy odlot – w wyniku wczucia się w kulturę Wschodu. Jej pojęcie "karma wraca" wstrząsnęło mną. Odkryłem, że karma wraca w mojej osobie.

Pozostałe