Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 18:35
Reklama
Reklama

Radni w Oleśnicy się nie przemęczają! Opozycja wzywa do aktywności...

"Od początku wybuchu pandemii Rada Miasta Oleśnicy zwołana została zaledwie jeden raz. W sytuacji kryzysowej rada powinna "żyć" problemami miasta i jego mieszkańców, a w razie potrzeby podejmować szybkie i skuteczne działania. Zamiast aktywność mamy stan decyzyjnego letargu" - ocenia Paweł Bielański, radny opozycyjnej Oleśnicy Razem. Oto tekst opublikowany na jego stronie internetowej:
  • Źródło: http://bielanski.e-samorzadowiec.pl/
Radni w Oleśnicy się nie przemęczają! Opozycja wzywa do aktywności...

Choć klub radnych Oleśnica Razem postulował o zwołanie sesji oraz komisji zdrowia poświęconej tematyce kryzysu związanego z koronawirusem to zarówno przewodniczący Rady Miasta Aleksander Chrzanowski, jak również szefowa Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej Mariola Aiyegbusi nie widzieli takiej potrzeby. Sytuacja tym bardziej zdumiewa, że cały powiat oleśnicki, w tym Oleśnica, przoduje na Dolnym Śląsku w rekordzie zachorowań.

Letarg Rady Miasta

Rada Miasta Oleśnicy działa niemrawo. W sytuacji kryzysowej rządzący klub radnych Jana Bronsia wykazuje się niemocą, popadając w swoisty letarg. 30 kwietnia br., na jedynej zwołanej od początku wybuchu pandemii sesji, w punkcie obrad nie było tematu związanego z funkcjonowaniem miasta w czasie pandemii. Dopiero na wniosek klubu radnych Oleśnica Razem wprowadzono do porządku obrad punkt w którym radni oraz mieszkańcy śledzący transmisje z sesji mogli usłyszeć krótką informację o sytuacji w Oleśnicy.

Kolejnym dowodem bierności rządzących było procedowanie uchwały dotyczącej zwolnienia przedsiębiorców od  płatności podatku od nieruchomości dopiero miesiąc po wejściu przepisów spec ustawy tzw. tarczy antykryzysowej.

Na dodatek, burmistrz na ostatnią chwilę przygotował przedmiotowy projekt uchwały,a przewodniczący Rady nie zadbał by radni, chociaż na 24 godziny przed sesją otrzymali projekt. W konsekwencji radni mieli okazję zapoznać się z projektem dopiero tuż przed samą sesją. Opieszałość i brak przygotowania skutkował kolejnym błędem przy procedowaniu tej uchwały.

Ustawa z dnia 31 marca 2020 r.  o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 dała gminą realne narzędzia do walki ze skutkami pandemii.  Link: www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa/

Zła interpretacja przepisów ze stratą dla przedsiębiorców

Pogorszenie płynności finansowej z powodu pandemii COVID-19 u większości przedsiębiorców miało miejsce w marcu, a przede wszystkim w kwietniu 2020 br. Logiczne i uzasadnione było zatem by lokalni przedsiębiorcy otrzymali wsparcie poprzez zwolnienie z podatku od nieruchomości właśnie za miesiące, w których ich działalność była niemożliwa lub mocno ograniczona przez pandemię.  

Na sesji jako Klub Radnych Oleśnica Razem wnioskowaliśmy o wprowadzenie zwolnienia od podatku również za kwiecień 2020 roku, jednak Jan Bronś stanowczo stwierdził, że nie można takich zapisów wprowadzić, gdyż "nie jest on możliwy z jednej prostej przyczyny, że termin płatności tego podatku już minął, i jeśli nie jest zapłacony to już jest zaległość(...)".  Interpretacja przepisów przez burmistrza była błędna i jest dowodem słabego przygotowania do sesji. Radni zostali wprowadzeni w błąd, a informacje otrzymane od burmistrza miały wpływ na sposób dalszego procedowania uchwały.

Przypomnę, że przepisy spec ustawy, weszły w życie z dniem 31 marca 2020 r. i z tą datą gminy uzyskały prawo do wprowadzenia preferencji podatkowych dla przedsiębiorców. Jeśli gmina, w ramach swojego uznania, zdecyduje się na wprowadzenie zwolnień z podatku po tej dacie, będzie mogła nadać uchwale moc wsteczną. Słusznie przyjęto w ustawie, że sytuacja, gdy gmina wprowadza przepis, którego istotą jest korzyść dla podatnika w postaci zwolnienia w związku z ponoszeniem ekonomicznych skutków pandemii, retroaktywność uchwały gminnej jest uzasadniona.

Pomimo że Michał Kołaciński, podając podstawy prawne, w imieniu całego klubu Oleśnica Razem wnioskował o wprowadzenia zwolnienia również "za kwiecień", choć podawaliśmy przykłady zastosowań takich zapisów w uchwale Rady Miasta Giżycka. Burmistrz uparcie stał na stanowisku, że przepisy podatkowe uniemożliwiają rozszerzenie zwolnienia "za kwiecień". Mało tego, w ocenie burmistrza wprowadzenie zwolnienia "za kwiecień" mogło skutkować odrzuceniem całości uchwały przez nadzór prawny wojewody. To była kolejna nieprawdziwa informacja przekazana radnym.

W trakcie dyskusji, wnioskowałem o przerwę w obradach i wykładnię przepisów przez miejskich prawników, jednak przewodniczący na prośbę burmistrza, zarządził jedynie połączenie online z miejską prawniczką, która ad hoc przedstawiła informację, że wnioski merytoryczne można składać na piśmie, co nie miało to żadnego związku z pytaniem.

Całość dyskusji można prześledzić - link do retransmisji z sesji (fragment dyskusji o podatkach od 01:49:00 rozpoczęcia sesji) - olesnica.pl/urzad/transmisje-z-sesji-rada-miasta-olesnicy-2020r

Burmistrzowi udało się zasiać wątpliwość wśród radnych, a w konsekwencji radny Robert Sarna złożył wniosek formalny by głosować uchwałę w przedłożonym kształcie tzn. ze zwolnieniem tylko za miesiące maj i czerwiec. Radny R.Sarna zastrzegł jednocześnie, że jak sprawa wykładni prawnej przepisów się wyjaśni, jako rada możemy wrócić do wprowadzenie poprawki w maju. Problem w tym, że w maj będzie kolejnym miesiącem bez sesji!

Tym samym stosownej poprawki nie wprowadzimy. Ocieżałosć i letarg decyzyjny rządzących powoduje, że przedsiębiorcy nadal pozostaną bez możliwość zwolnienia z podatku za "martwy" kwiecień.

Sesji nie ma. Dieta jest

Rada Miasta powinna pracować według zatwierdzonego w głosowaniu całorocznego planu pracy. Podobnie w oparciu o przyjęte plany pracy powinny pracować komisje stałe Rady Miasta. W marcu przewodniczący Rady sesji nie zwołał. Maj będzie kolejnym miesiącem bezczynności Rady Miasta. 

Nie wiem, z czego wynika stan letargu rządzących. Ale stoję na stanowisku, że Rada Miasta jako organ stanowiący, element administracji publicznej, winna aktywnie funkcjonować, bo po to istnieje. Obecny czas jest probierzem  odpowiedzialności za sprawy miasta oraz całościowego sensu funkcjonowania rady. Jeśli organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego sam się wyzuje z aktywności powstaje oczywiste pytanie o potrzebę istnienia samego organu.


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama

Redakcja Oleśnica24.com

Olpress s.c. 56-400 Oleśnica, ul. Młynarska 4B - zobacz szczegóły

Redaktor naczelny: Krzysztof Dziedzic